“Şehrimize yetecek suyumuz var, yeter ki tasarruflu kullanalım’’

“Şehrimize yetecek suyumuz var, yeter ki tasarruflu kullanalım’’

Suyun kaynakları ve tasarruflu kullanmanın önemine vurgu yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı, şunları kaydetti:

“Bilecik Belediye Başkanı ve Karasu İçme ve Kullanma Suyu Birliği Başkanlığı olarak şehrimizle birlikte, Söğüt, Pazaryeri, Osmaneli ilçelerimize ve Çaltı, Küre ve Bayırköy beldelerine su temin eden Karasu İçme ve Kullanma suyu hattını hep birlikte gerçekleştirdik. Allah'a çok şükürler olsun ki buralardan gelen ve Türkiye'nin en sağlıklı memba suyunu halkımıza sunmanın bahtiyarlığını, hazzını ve gururunu yaşıyoruz.

Ancak özellikle bu yıl yağışların az olması sebebiyle Karasu İçme ve Kullanma suyunun kaynak debisinde ciddi azalmalar oldu ve daha öncelerden bu aylarda başlayan bu azalma,  maalesef bu yıl mevsimin kurak geçmesinden dolayı debi düşmesi yaklaşık iki ay öncesinden başladı. Bu da su temin etme noktasında belediyelerimize ve birlik açısından ciddi güçlüklere yol açıyor. Sizlere şöyle bir örnek vereyim; normal şartlarda 620 litre su alma hakkımız varken, maalesef kaynakta 500 litre su ve Bozüyük ilçemize de ayrılan sudan sonra bu noktadan Karasu İçme ve Kullanma Birliği'nin hattına bugün 290 ile 300 litre gibi su gelmektedir.''

 

“SU VARKEN KIYMETİNİ BİLELİM”

 

Diğer belediyeler ve Bilecik Belediyesi olarak bu yıl erken başlayan debi düşüklüğünü, sudaki azalmayı, planları iyi yaparak mümkün olduğu kadar halka yansıtmama çabası ve gayreti içinde olduklarını dile getiren Başkan Selim Yağcı, açıklamasına şöyle devam etti:

“Özellikle şunu gurur duyarak söylüyorum. Dönem dönem su kesintilerimiz oluyor. Ama bu kadar su rezervinin düşük olduğu şu dönemlerde Bilecik'imizde büyük su kesintilerinin olmamasının temel sebeplerinden birisi ve aslında birçoğumuzun haberi olmayan 7 adet depoyu yapmış olmamızdır. Dönem dönem depolara gelen su miktarlarını düzenli bir şekilde dönüştürerek, vatandaşlarımıza susuzluk sorununu en az yaşatma, hatta hiç yaşatmama çabası ve gayreti içerisindeyiz. Tabi ki bu çabamız su debisi ile orantılı bir çabadır. İlerleyen zamanlarda su debisinde biraz daha azalma olduğunda bunu dengeleme şansımız daha az olabilir. Onun için bunun son noktaya gelmeden, siz değerli hemşerilerimizden istirhamım, isteğim, arzum; suyumuz var. Su varken suyun kıymetini bilelim. 'Ben parasını ödüyorum, gerisi beni ilgilendirmez' anlayışından lütfen kurtulalım. Bu paranın da ötesinde, hepimiz için çok önemli bir kaynaktır.”

 

“SUYA 30 TRİLYONU AŞKIN YATIRIM YAPTIK”

 

Şehrin su ihtiyacını en güzel şekilde karşılamak için çok yeni projeler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Başkan Selim Yağcı, sözlerini şöyle tamamladı:

''Biz Bilecik Belediye Başkanlığı olarak, göreve geldiğimiz günden itibaren suya 30 milyona, yani 30 trilyonu aşkın yatırım yapmamıza rağmen su fiyatlarını bir kuruş bile arttırmadık. Burada para önemli değil. Önemli olan hemşerilerimizin su ihtiyacını en güzel şekilde karşılamak. Onun için ölçülü ve tasarruflu kullanma hepimizin menfaatinedir. Gerçekten su debisi düştüğünde, paramızı da versek alamayız. Şu anda bunu dengeliyoruz. Dengeli kullandığımız ölçüde herhangi bir sıkıntı yaşamayacağız. Çünkü şehrimizde bir bölgede su kesintisi olsa bile, depolarımızda o bölgeye 3 gün yetecek kaynağımız var. Ama bazen insan sayısına bakıyoruz ya da kullanılan suya bakıyoruz ki gereksiz kullanımların olabileceği yönünde sonuçlar çıkabiliyor. Onun için ben sizlere burada bu hatırlatmayı yapmak istiyorum. Suyu israf etmeyelim. Yerinde, zamanında ve ihtiyacımız ölçüsünde kullanalım. Su sadece parası olanın değil, hepimizin ortak ihtiyacıdır. Tabi ki böyle durumlar için yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. Su kaynaklarımızı arttırma noktasında yerel ve mahalli kaynaklarımızı da devreye koymaya çalışıyoruz.  Temennimiz, arzumuz şudur ki; Nasıl ki ele ele, gönül gönüle Bilecik'e bu kadar hizmeti birlikte getirdiysek ve 1991'den beri çalışılan projeyi gerçekleştirdiysek, hayal gibi görünen projeyi başarılı bir şekilde sonlandırdıysak ve Bilecik'e, Osmaneli'ne, Söğüt'e, Pazaryeri'ne, Çaltı ve Küre'ye akıtmayı başardıysak, İnşallah bundan sonraki süreçte de suyumuzu tasarruflu kullanarak, daha güzel sonuçlar alabiliriz. Ben gösterdiğiniz hassasiyet ve göstereceğiniz dikkat dolayısıyla şimdiden teşekkür ediyor, Cenabı Allah'ın bol ve rahmetli günler göstermesini temenni ediyorum.” (Bilecik Belediyesi)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam