ŞEKER: “BİR TOHUM BÜYÜDÜ VE AĞAÇ OLDU”

ŞEKER: “BİR TOHUM BÜYÜDÜ VE AĞAÇ OLDU”

 

Caminin açılış programına Milliyetçi Hareket Partisi Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Hüseyin Köymen, Milliyetçi Hareket Partisi Merkez İlçe Başkanı Sinan Özkeskin, İl Müftü Yardımcısı Nihat Kaya, Lozan Mübadilleri Derneği Başkanı Esat Halil Ergelen, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Pehlivanoğlu, Deresakarı Köyü Muhtarı İsmail Çam başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı.
Açılış öncesi köy meydanında çay içerek sohbet eden misafirlere köye dair kısa bilgiler veren Köy Muhtarı Metin Gezen, yıllar önce Kızılkaya olan köy isminin Kızıldamlar olarak değiştirildiği, fakat Kızıldamlar'ın hoş bir isim olmadığını ifade etti.
Sohbet sırasında konuşan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Av. Özcan Pehlivanoğlu, “Balkan Savaşları'nda 1 buçuk milyon insan kaybımız var. Her yıl anmamız lazım ama 100. yılında bile anamıyoruz. 168 bin kilometrekare toprağı kaybetmişiz. Bugün Türkiye'nin yüzde 25'inden fazla. Bunu bir tartışalım.” dedi.
Yoğun programı nedeniyle açılış öncesinde köyden ayrılan Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, camide yaptığı incelemenin ardından cami için para yardımında bulundu. Isıkan ayrıca Köy Muhtarı Gezen'e tabak hediye etti.
İl Müftü Yardımcısı Nihat Kaya önderliğinde edilen dua sonrası caminin açılış kurdelesi kesildi. Katılımcılar açılışın ardından camiyi gezdi ve Dernek Başkanı Halis Yener'den bilgi aldı.
Açılışa dair konuşan Milliyetçi Hareket Partisi Bilecik Milletvekili Bahattin Şeker, “Çok güzel bir cami olmuş. Emeği geçen değerli başkanımıza, muhtarımıza ve köylülerimize teşekkür ediyorum. Allah diğer köylerimize de böyle güzel camiler nasip etsin. Bir şeye başlamak, bitirmek demektir. Biz başlangıcını da biliyoruz. Bir tohum büyüdü ve ağaç oldu. Herkesi kutlayarak hayırlı dualar diliyorum.
Biz de 93 Macırıyız. Dedelerimiz seneler önce gelmiş. Tabi gidip oradaki kardeşlerimizi görüyoruz. Son zamanlarda büyük bir birliktelik başladı. İnşallah daha güzel günler göreceğiz. O eski acıları da unutacağız temennisindeyim” dedi.
Caminin 18 ayda tamamlandığını belirten Kızıldamlar Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Halis Yener, “Biz camimize, 2010 yılı başlarında derneğimizi kurarak başladık. Camiyi, 18 ay gibi kısa bir zamanda, çok değerli hayırsever kardeşlerimizin yardımlarıyla bitirmiş bulunmaktayız. Tabi hem kendi ekibimizin sağlam olmasından hem de yardımsever kardeşlerimizin duyarlı olmasından dolayı kısa zamanda bitirdik. Neden caminin ismini mübadele camii koydunuz derseniz; bizim köylümüz mübadil göçmeni. Mübadil göçmenleri de tarihlerine her zaman için sahip çıkmalılar. Tabi ki bizden sonra gelecek olan nesillerin de tarihlerini unutmamaları gerekmektedir. Onun için mübadele ismini koyduk. Yaşlılarımız çok mutlu oldular.” dedi.
Köy Muhtarı Metin Gezen de duygu ve düşüncelerini şu cümlelerle aktardı:
“Köyümüz 105 haneden oluşmaktadır ve 330 nüfusu vardır. Köyümüzde geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık ağırlıklıdır. Tüm hemşerilerimizin ve macırların gelip bu camiyi görmelerini istiyorum.”
HASAN GÜNER
 
 
 
CAMİNİN AÇILIŞI ÖNCESİNDE YAPTIĞIMIZ VE AÇILIŞI DUYURDUĞUMUZ HABERİN VİDEOSU:
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. kızıldamlar mubadele camii açılışı – yapmış olduğunuz haber için teşşekkür ederim bizleri iyi bir şekilde tanıttınız haberiniz mükkemmeldi

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam