• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SELÇUKLU VE OSMANLI’YA BAŞKENTLİK YAPMIŞ İKİ TARİHİ ŞEHİR BULUŞTU

SELÇUKLU VE OSMANLI’YA BAŞKENTLİK YAPMIŞ İKİ TARİHİ ŞEHİR BULUŞTU

Selçuklu Belediyesi tarafından yürütülen “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” projesinde ikinci etap tamamlandı. İki etabın sonunda 2600 Selçuklu Torunu Bilecik ve Söğüt’ü ziyaret ederek dua etti.  Konya’nın en büyük kültür organizasyonlarına imza atan Selçuklu Belediyesi,  Bilecik-Söğüt kültür gezileri ile de ses getirdi. “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” ismiyle düzenlenen ve yoğun ilgi gören projede ikinci etap tamamlandı. Gezi kapsamında 2600 Selçuklu Torunu ecdada dua için Bilecik ve Söğüt’e gitti.

Selçuklu ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış iki tarihi şehri buluşturan tarihi ve kültürel gezi organizasyonu kapsamında her gün 40’arlı gruplar halinde Konya Tren Garı’ndan 06:50’de YHT ile Bilecik’e hareket ediyor. Burada profesyonel rehber tarafından karşılanan Selçuklu Torunları, Bilecik’in tarihi ve eşsiz güzelliklerini, Osman Gazi’nin Osmanlı Beyliği’nin temellerini attığı ve bir dönem Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Söğüt ilçesini ve Söğüt’ü fetheden Ertuğrul Gazi’nin kabristanını ziyaret ediyor.  Bilecik’te Şeyh Edebali’nin kabrini de ziyaret eden vatandaşlar Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye “Ey oğul” ile başlayan ve  “Nereden geldiğini unutma ki; nereye gideceğini unutmayasın” tavsiyesi ile biten son cümlesini hatırlatmış oluyor. Kültür ziyaretleri kapsamında Bilecik Türbesi, Söğüt Kültür Müzesi, Kuyulu Mescit ve Pelitözü Göleti’ni de ziyaret eden Selçuklu Torunları, buradaki tarihi ve doğal güzelliklere yerinde şahitlik ediyor. Projeye katılan ziyaretçiler daha sonra Yüksek Hızlı Tren ile Konya’ya geri dönüyor.

Selçuklu Belediyesi’ne düzenlenen kültür organizasyonu dolayısıyla bir teşekkür de Bilecik Belediyesi’nden geldi. Bilecik Belediyesi, Selçuklu Belediyesi tarafından düzenlenen kültür turlarına katılan vatandaşlara gezi anısına Osmanlı Devleti’nin 700 yıllık geleneği olan ve Bilecik’e özgü meyvelerin püresinden oluşan Osmanlı lokumu ve Osmanlı şerbeti ikramında bulunuldu.

% 100’e yakın memnuniyet sağladı

Bilecik ve Söğüt gezisine katılan vatandaşların memnuniyetini ön planda tutan Selçuklu Belediyesi gezi boyunca en iyi hizmeti sunarken % 100’e yakın memnuniyet sağladı. Tüm detayları en ince ayrıntısına kadar düşünülen etkinlik kapsamında yüksek hızlı tren konforu, kaliteli mekanlarda yemek organizasyonu, sorunsuz ulaşım, anket ve değerlendirmelerle geri dönüşün sağlanması, sağlık ve diğer sorunlara karşı acil durum aracının gezi boyunca kafileye eşlik etmesi ve yine gezi anısına çekilen fotoğrafın çerçeveli bir şekilde vatandaşlara hediye edilmesi gibi birçok detayın düşünülmesi de geziyi başarılı kılan faktörler arasında yer aldı.

Başkan Altay’a Teşekkür

Konya’dan günübirlik Bilecik ve Söğüt’e giden ziyaretçiler kültür turlarından duydukları memnuniyeti dile getirerek Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ettiler. Ziyaretçiler “Ecdadımızın yaşadığı ve Osmanlı Devleti’nin temellerinin atıldığı tarihi yerleri gezip görmek ve ecdada dua etmek bizi çok mutlu etti. Gezi ile Şeyh Edebali’nin,”Geçmişini bilmeyen geleceğini bilemez” öğüdünü yeniden hatırlamış olduk. Bizlere bu toprakları vatan olarak bırakan ecdadı rahmetle anıyoruz. Burada hem ecdadın izlerini görüyoruz hem de onların manevi şahsiyetlerine dua ediyoruz. Allah tüm geçmişlerimizden razı olsun” şeklinde konuştular.

Bilecik gezisi de çokça talep gören bir program oldu

Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde projesinde ikinci etabı tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay,”Proje kapsamında toplam 2600 hemşehrimiz Bilecik ve Söğüt gezisine katıldı. Selçuklu Belediyesi olarak  özellikle Çanakkale’ye yapmış olduğumuz ziyaretlerden sonra Bilecik gezisi de çokça talep gören bir program oldu. Yoğun ilgi üzerine ikinci etabını gerçekleştirdiğimiz proje kapsamında toplam 2600 hemşehrimiz Bilecik ve Söğüt gezisine katıldı. Selçuklu Belediyesi olarak  ismimizi aldığımız Kadim Selçuklu Medeniyetine olan vefa borcumuzu her fırsatta hatırlıyor, ecdadı tanımak ve tanıtmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda gezimize yoğun ilgi gösteren tüm hemşehrilerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Projelerimize gösterilen yoğun ilgi bizleri yenilerini düzenleme konusunda teşvik ediyor. Selçuklu Belediyesi olarak kültürel ve tarihi organizasyonlar düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam