SELE TESLİM OLAN PAZARYERİ’NDE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILDI

SELE TESLİM OLAN PAZARYERİ’NDE HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI YAPILDI

Pazaryeri’nde geçtiğimiz hafta Pazartesi ve Çarşamba günü meydana gelen şiddetli yağış ve dolu nedeniyle ilçe ve köyleri genelinde selden ve yağıştan zarar gören arazilerde inceleme yapıldı.

Yaklaşık 450 dekar ekili alanın sele maruz kaldığı felakette, Pazaryeri Kaymakamı Berker Çırak, Belediye Başkanı Zekiye Tekin, Bilecik İl Tarım Müdürü Necmettin Yoldaş, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar ve İlçe Tarım Teknisyenlari ile zarar gören arazilerde ve sele sebep olan tıkalı dere yataklarında inceleme yaparak çiftçilerden bilgi aldılar.

İlk olarak Kaymakamlık makamında toplantı yapan yetkililer, daha sonra su altında kalan tarlaları gezdi. Her kuvvetli yağışta Kınık deresi, Dereköy Deresi, Arapdede deresi, Beyoğlu (Kara elmalar) deresi, ve ilçenin kanalizasyonunun aktığı müftülüğün orada başlayıp Karapınar mevkiine akan derenin taşarak ekili arazilere zarar verdiği tespit edildi.

Kaymakam Çırak, sonbahara doğru derelerde suyun azalmasının ardından gerekli girişimleri yaparak kepçeler yardımıyla dere yataklarının suyun akışına göre temizleme çalışmalarının yapılabileceğini ifade ederek çiftçilerimize geçmiş olsun dedi.

Belediye Başkanı Tekin, “ Hasar gören Çiftçi kardeşlerimizin mağduriyetlerinin karşılanması noktasında ilgili kurumlarımız gerekli çalışmaları başlatmış durumda. Köylülerimizin, çiftçi kardeşlerimizin her zaman yanındayız. Allah daha beterinden korusun diyorum ve mağdur olan hemşerilerime geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Müdürü Yoldaş, ise yaptığı açıklamada; “Sel zararından etkilenen çiftçilerimizin mağduriyetinin karşılanabilmesi adına İl ve İlçe Müdürlüğü Hasar Tespit Komisyonu ekipleri oluşturuldu. Ekiplerimiz zaman kaybetmeden çalışmalara başlamışlardır. Gece- Gündüz demeden, mesai mefhumu gözetmeksizin çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımız en kısa sürede içerisinde tespit çalışmalarını tamamladılar. Bizler İl ve İlçe Müdürlüğü olarak her zaman köylülerimizin, çiftçi kardeşlerimizin yanındayız. Mağdur olan tüm çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam