SERA ÜRETİCİLERİ UYARILDI

SERA ÜRETİCİLERİ UYARILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ilimizde yaşanan kar yağışı sebebiyle sera üreticilerine uyarılarda bulundu.

Özellikle Söğüt ve İnhisar İlçesindeki üreticiler kış şartlarının risklerine yönelik uyarılırken, konuya ilişkin duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“İlimiz özellikle Söğüt ve İnhisar ilçelerinde sebze yetiştiriciliğinde yoğun olarak kullanılan plastik örtülü yüksek seralarda yoğun kar yağışı ve olası rüzgarlardan zarar görülmemesi için üreticilerimizin dikkatli olması ve aşağıda sıralamış olduğumuz tedbirleri uygulamaları menfaatlerine olacaktır.

-Sera konstrüksiyonunda zarar meydana gelmemesi için sera üstünde bulunan karların temizlenerek kar yükü azaltılmalıdır.

-Sera içerisinde hafif çaplı soba veya ısıtıcılar yakılarak iç sıcaklık artırılmalı karın ısınan havayla erimesi sağlanmalıdır.

-Sulama sistemleri vasıtasıyla naylon üzerine belli aralıklarda sulama yapılarak karın sera üzerinde birikmeden erimesi sağlanmalıdır.

-Çok yoğun kar yağması durumunda yukarıda belirtilen hususların yerine getirilememesi halinde sera üst naylonunun kesici bir aletle (falçata) kesilerek kar yükünün seraya zarar vermesi engellenmelidir. Çünkü bir serada asıl işletme maliyetini ana karkas oluşturmakta olup sera naylonunun değişimi maliyet olarak demir aksama göre çok daha ucuz ve ekonomiktir.

-Bir diğer çevresel faktörlerden olan rüzgârın seralara zarar vermemesi için, seraların tüm kapı pencere ve havalandırmalar kapalı tutularak seraların rüzgârlardan yıkılması önlenmelidir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam