ŞERBETÇİ OTU TABAN FİYATLARI BELLİ OLDU

ŞERBETÇİ OTU TABAN FİYATLARI BELLİ OLDU

 

Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz'ün Başkanlığı'nda gerçekleştirilen Şerbetçi Otu Teknik Komite toplantısında Tarbes A.Ş.'nin 2012 yılı yaş şerbetçi otu alımı taban fiyatları belirlendi. Pazaryeri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde dün saat 10:00'da gerçekleştirilen Şerbetçi otu Teknik Komite toplantısına Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, Pazaryeri Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü İ.Alparslan Dankaz,  Tarbes A.Ş. Operasyon Müdürü Sami Ökmengil, Ot-Gül Kooperatifi Yön. Kur. Başkanı Muzaffer Kozpınar, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yaşar Yatağan, ziraat mühendisleri  ve şerbetçi otu üretici temsilcileri katıldı. 
Toplantıda 2012 yılı yaş şerbetçi otu taban fiyatlarının belirlenmesi hakkında görüşmeler yapıldı. Açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz, "Türkiye'de şerbetçi otu bitkisi sadece Pazaryeri ilçemizde yetişmektedir. Verimde süreklilik ve kalite esastır. Bu ilçenin geleceği şerbetçi otuna endekslenmiş durumda. Alternatif ürün seçimi ve göç gibi hususlar gözönünde bulundurularak bugün üreticileri memnun edecek bir fiyat belirlenmesini diliyorum. Fiyat belirleme hadisesi arz-talep dengesine bağlı. Şerbetçi otu üreticileri ve Tarbes A.Ş. fabrikası bu konuda bir elmanın iki yarısı gibiler. Ekim alanlarının arttırılmasını istiyorsak üreticileri memnun edecek bir fiyat belirlemeliyiz. Çiftçimiz daha şevkle çalışabilmeli. Meselenin sadece ekonomik boyutu değil, sosyo-ekonomik yönü de ele alınmalı. Şerbetçi otu fabrikası Pazaryerili üreticilerimize beklentileri karşılayacak bir fiyat sunarsa, arazi ve gelir yeterliliği olursa bu insanlar göç etmez, doğdukları toprakları bırakıp gurbetçi durumuna düşmezler" dedi.
Üreticilerle sık sık görüştüğünü ve Pazaryerili şerbetçi otu yetiştiricilerinin beklentisini bildiğini ifade eden Pazaryeri Kaymakamı Oğuz Alp Çağlar ise şerbetçi otu kg. fiyatının 5,50 TL olması yönünde beklenti içerisinde olduklarını ifade etti. Şerbetçi otunun sadece Pazaryeri'nde yetiştirildiğini, üretimin arttırılmasıyla yurt dışından ithal ürün almaya gerek kalmayacağını ancak bu noktada da üreticileri memnun edecek bir fiyat belirlenmesi gerektiğini vurguladı. Tarbes A.Ş. fabrikası olmasa çiftçinin malını satamayacağını, Pazaryerili üreticiler de olmasa fabrikanın şerbetçi otu temin edemeyeceğini belirten Kaymakam Çağlar, "İki tarafı da memnun edecek bir fiyat uygulaması olmalı. İlçemizin sosyal yönden büyümesi ve göçün önüne geçilmesi için üreticimizin yüzünü güldürecek bir rakam belirleyelim. Pazaryerilinin beklentisini karşılamak durumundayız" diye konuştu.
Kaymakam Çağlar'ın beklenti fiyatını açıklaması sonrasında şerbetçi otu alımını yapacak olan Tarbes A.Ş. fabrikasının operasyon müdürü Sami Ökmengil söz aldı. 1 dönümlük ekim alanından 575 kg. ürün alındığını ve artış kaydedilemediğinin altını çizen Ökmengil maliyet hesaplarını ve enflasyon rakamlarını da göz önünde tutarak maksimum 4,90 TL verebileceklerini, üreticilerin ve kurumların kendilerini anlayışla karşılamalarını beklediklerini söyledi. Üreticilerin ürününü pazarlama konusunda endişe duymaması gerektiğini de söyleyen Ökmengil, "Pazaryerili şerbetçi otu üreticilerinin ne kadar ürünü varsa ben tamamını almayı taahhüt ediyorum. 1200 ton alım kapasitemiz mevcut. Gerekirse kapasitemizi yükseltiriz" ifadesini kullandı.
Yaklaşık iki buçuk saat süren toplantıda Bilecik Tarım Müdürlüğü görevine yeni atanan İ.Alparslan Dankaz da söz alarak çiftçilerin mağdur edilmemesini, ürün verimliliğini arttırabilmek maksadıyla eğitim çalışmaları organize edilebileceklerini dile getirdi. Sırasıyla Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Ziraat Odası Başkanı Hasan İphar ve çiftçi temsilcileri de görüşlerini belirtti. 
Çetin geçen pazarlık sürecinin ardından Pazaryeri Kaymakamı Çağlar'ın şerbetçi otu üreticilerinin mağdur edilmemesi adına talep ettiği fiyatları Tarbes A.Ş. fabrikası yetkililerinin kabul etmesiyle birlikte toplantı kayıt tutanağı katılımcılar tarafından imzalanarak 2012 yılı şerbetçi otu alımı taban fiyatları karara bağlandı.
Buna göre; 2012 yılında Tarbes A.Ş. fabrikası tarafından Pazaryerili üreticilere ödenecek kg. başı şerbetçi otu alımı taban fiyatları şu şekilde belirlendi;
 
ÜRÜN CİNSİ             ALIM FİYATI
   
Brewes Gold                 5,00 TL
Ege                                5,00 TL
Erciyes                          5,05 TL
Pazaryeri                      5,05 TL
Aroma                           5,10 TL 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam