Şerbetçi otunun yaş alım kilo fiyatı belirlendi

Şerbetçi otunun yaş alım kilo fiyatı belirlendi

Halk Eğitim Merkezi Eğitim Salonu'nda Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz başkanlığında, Kaymakam Vekili Bekir Çelik, Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Alparslan Dankaz ve İlçe Müdürü Necmettin Yoldaş, Tarbes AŞ İşletme Müdürü Sami Ökmengil, Ot-Gül Kooperatifi Başkanı Muzaffer Kozpınar, Bilecik Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen ve ilçe Ziraat Odası Başkanı Hasan İpar, ziraat mühendisleri ile üreticilerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, 2013 yılı yaş şerbetçi otu taban fiyatları tespit edildi.

Ziraat mühendislerinin hazırladıkları maliyet araştırması raporunda masraf üzerine çiftçi karla beraber 5,41 lira gider cetveli üzerinden başlayan pazarlıklar Tarbes yetkililerinin kilogram başına verdiği 5,25 liranın üstüne çıkmaması toplantıyı uzattı.

Vali Yardımcısı Öksüz, çiftçiye iyi fiyat verilirse daha çok bakım ve verim alınabileceğini belirtirken Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dankaz da 5,5 liranın çiftçinin geçimini kolaylaştıracağını, daha istekli ve verimli tarım yapılacağını söyledi.

Belediye Başkanı Yalçın ise son zamanlarda kentte şerbetçi otu üreticilerinin alternatif ürünlerin arayışı içerisinde olduklarını gözlemlediklerini belirterek, sebebin aldıkları ücretin yaptıkları hizmete göre çok düşük olduğundan kaynaklandığını ve Tarbes yetkililerinin bu konuda daha anlayışlı olmaları gerektiğini kaydetti.

Ziraat Odası Başkanı İpar da şerbetçi otunun devamı için çiftçiyi tatmin edecek fiyat verilmesi gerektiğini ve bu şekilde 20 lira da verilse gelecek yıllarda şerbetçi otu ekecek çiftçiyi bulamayacaklarını belirtti.

Önerilen 5,40-5,45 ve 5,50 lira fiyata Tarbes yetkililerinin itirazı üzerine Yalçın ve Dankaz, verilecek fiyatın daha aşağı fiyatların üreticiyi memnun etmeyeceğini ve verilen fiyatların altında olmamasında ısrar etti. Tarbes İşletme Müdürü Ökmengil, alt fiyat 5,35 lirayı kabul etti.

Buna göre, 2013 fiyatları Provesgot-Ege, Erciyes ve Pazaryeri cinsinin kilosu 5,35 lira ve aroma cinsinin fiyatı da 5,50 lira olarak belirlendi. AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam