“SESSİZ KÖY”DE SU SEVİYESİ YÜZDE 40 AZALDI

“SESSİZ KÖY”DE SU SEVİYESİ YÜZDE 40 AZALDI

Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde 2006 yılında baraj kurulmasının ardından büyük bölümü sular altında kalan Günyurdu köyü, mevsimsel kuraklıktan olumsuz etkilendi.

Osmanlı döneminin ilk yıllarında kurulan ve Kayı Boyu’nun Karakeçili aşireti mensuplarınca yerleşim yeri olarak seçilen köy, 2005’te başlatılan baraj çalışmaları kapsamında su seviyesinde bulunması nedeniyle istimlak edildi. Bundan bir sene sonra da 48 ev ve köyün camisi sular altında kaldı.

Günyurdu sakinleri için başka bir bölgede yeni evler inşa edilmesine rağmen doğup büyüdükleri yeri terk etmeyen çok az sayıda köy halkı, baraj yapımından etkilenmeyen kısımda yaşamlarını sürdürüyor.

Köy halkı yerleşkenin sular altında kalmasının ardından Toplu Konut İdaresi (TOKİ) aracılığıyla 1 kilometre uzaklıkta inşa edilen 123 evde ikamet ediyor.

Kimi zaman neredeyse hiç kimsenin bulunmadığı “sessiz köy”ün eski yerleşim alanında, son dönemde yağışların az olması nedeniyle bazı yapıların büyük bölümü yeniden gün yüzüne çıktı.

Mevsimsel kuraklığın etkisiyle köyün özellikle drone ile çekilen görüntülerinde, göletteki suyun kıyıdan yaklaşık 7-8 metre çekildiği görüldü.

Pazaryeri Kaymakamı Ferhat Altay, köy halkının yeni evlerine taşınınca bölgenin çok farklı bir atmosfere bürünerek adeta saklı bir köy haline geldiğini söyledi.

Balıkçıların ve kamp severlerin bölgeye yılın her döneminde yoğun ilgi gösterdiğini kaydeden Altay, Eskişehir, Sakarya ve Bursa başta olmak üzere yakın şehirlerden ziyaretçilerin buraya geldiğini ifade etti.

Son dönemlerde bölgede yağış miktarının geçmiş yıllara göre azaldığını vurgulayan Altay, “Yağışların azalması göleti etkiliyor. Göletin eski haliyle yeni halini karşılaştırdığınızda su altında olan bazı kısımların şimdi kara parçasına dönüştüğünü görüyorsunuz. Hatta bazı eski yapılarında su yüzeyine çıktığını görebiliyorsunuz. Bölgedeki yağış miktarının azalmasıyla beraber su kıyıdan yaklaşık 7-8 metre çekildi. Bazı yerlerde ise bu çekilme daha fazla etkili oldu. Şu an su seviyesi geçmişe göre yüzde 40 oranında azaldı. Kış mevsimde olası kar yağışlarıyla birlikte göletteki su seviyesinin artmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam