“Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Hayatı” Konulu Bilgi Yarışması Düzenlendi

“Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Hayatı” Konulu Bilgi Yarışması Düzenlendi

 

İlk-ortaokullar ile liseler arasında düzenlenen yarışmalar çok çekişmeli geçti.

Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen yarışmada ortaokullar arasında Vezirhan Ortaokulu, liseler arasında ise Bilecik Anadolu Öğretmen Lisesi birinci oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşması Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Mustafa Köse tarafından yapıldı. Köse konuşmasında, “Bizler; birbirimizi sevmeyi, paylaşmayı, yardımlaşmayı, ahlâkın güzelliklerini, doğruluğu, dürüstlüğü,  faziletli bir davranışı, hoşgörünün en mükemmelini, insana saygının en yücesini, kısaca her şeyin en iyisini ve en güzelini, Peygamber Efendimizin tebliğ, tavsiye ve uygulamalarından öğrendik. Peygamber Efendimiz: “Allah’a iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de (hakiki mânâda) iman etmiş olamazsınız.” diyerek birbirimizi sevmenin tam ve kâmil bir imana sahip olabilmenin önemine işaret etmiştir. Aynı imanı paylaşan herkesi ırkına, rengine, yurduna ve diline bakmaksızın sevmek, onlara karşı muhabbet ve sorumluluk şuuruyla davranmamızı tavsiye etmiştir.

          Hayatımızı mânâlı kılan değerlerimizi, insan haysiyetine uyan yaşama sanatını bizlere hep O gösterdi. O, bize sevgi ve barış dini olan İslâm’ı tebliğ etmişti. Bir cahiliye toplumundan medeni bir millet oluşturmanın sırlarını öğretmişti. İnsanların birbirini göz kırpmadan boğazladığı bir dönemde sulh ve barış içerisinde yaşamanın yollarını insanlığa sunmuştu. Birbirine düşman olan kabileleri kardeş yapmış, yüreklere çöreklenmiş kin ve nefret tohumlarının yerine sevgi ve hoşgörü duygularını ekmişti.

         Doğan oğlumuza Ahmet, Mehmet, Mustafa; Kızımıza “Gül” ismini, O’na olan sevgimizin bir nişânesi olarak “biz” verdik. Bahçemize, evimizdeki saksımıza rengârenk gülleri O’na olan sevgimizden “biz” diktik. Sınırda nöbet tutan askerimize, vatan için şehâdet şerbetini içmeye hazır erlerimize Mehmetçik adını “biz” verdik. Evet, bütün bunları “biz” yaptık. Bu hasletimizle Millet olarak birlikte sevindik, birlikte ağladık.

         Bu yarışma vesilesiyle öğrencilerimizin Peygamber Efendimizin hayatını, O’nun örnek ahlâkını öğrenmelerini, birbirlerine kardeşçe, sevgi, saygı, sorumluluk şuuruyla davranmalarını sağlamayı hedefledik.” dedi.

Ortaokullarda 20 sorunun sonunda yarışmaya katılan 13 okul arasında 200 puan alarak Cumhuriyet, Osmangazi, TOKİ ve Vezirhan Ortaokulları yedek sorularda yarışmaya devam etti. Cumhuriyet Ortaokulu 5. yedek soruda elenerek 4. olmuş oldu. Yedek sorularda diğer okullar arasında eşitlik bozulmayınca kura çekimi yapıldı.

                İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman’ın çektiği kura sonucu Vezirhan Ortaokulu birinci, TOKİ Ortaokulu ikinci ve Osmangazi Ortaokulu üçüncü oldu. Liseler arası yarışmada ise Anadolu Öğretmen Lisesi birinci oldu. İkincilik için yarışan Ticaret Meslek Lisesi ile Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi arasında yedek sorulara geçildi. Yedek sorular neticesinde ikinci Ticaret Meslek Lisesi olurken üçüncü Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi oldu.

Birinci olan okullara bin lira, ikinci olan okullara 750 lira ve üçüncü olan okullara 500 lira para ödülü verildi. Diğer yarışmacılara katılım belgesi ve çeşitli hediyeler verildi.

Yarışma sonunda, öğretmenler bazı soruların cevapları hakkında jüriye itirazda bulundu. Yarışmada, şiirler okundu ve İmam Hatip Ortaokulu "Hitap çiçekleri" korosu ilahi seslendirdi.  ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam