Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Perde Açıldı

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde Perde Açıldı

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde galası yapılan festivale çok sayıda sanatsever katıldı. 
Kokteyl ile başlayan gecenin devamında Kristal Çınar Onur Ödül töreni gerçekleşti. Ödül töreninde tiyatro sanatçıları Sinan Bengier’e Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Reha Bilgen’e AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz ve Çolpan İlhan adına Tülay Doğan’a Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar tarafından Kristal Çınar Ödülü verildi.
 
“Heyecanlıyız, keyifliyiz, gururluyuz”
 
Gecede konuşan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Tiyatro Festivalini daha büyük bir heyecan ve azimle devam ettirdiklerini söyledi. Başkan Yağcı şöyle konuştu:
“Bu akşam gerçekten heyecanlıyız, keyifliyiz, gururluyuz. İlklerin, başlangıçların şehrinde, kuruluş ve kurtuluşun beşiği olan bir şehirde bir ilki bir başlangıcı daha birlikte yapmanın haklı hazzını, mutluluğunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Öncelikle yeni bir Kültür Kongre Merkezi yeni bir salon ve tabi ki sayın Başbakanımızın ifadesiyle manevi mihmandarımız Şeyh Edebali Hazretlerinin ismini alan bir salonda, güzel bir tiyatro salonunda Tiyatro Festivalimizi kaldığımız yerden daha büyük bir heyecanla, daha büyük azimle devam ettiriyoruz. 
Yine bu akşam gerçekten bu güzelliğin yanında güzel bir şeyi daha hep birlikte yaşıyoruz. Türkiye’mizin dört bir yanında görev yapan rektörlerimizi böyle bir akşamda ağırlamış olmanın onları burada, bu başlangıçta konuk etmiş olmanın, aramızda olmalarının mutluluğunu, hazzını ve gururunu yaşıyoruz. Kendilerine teşekkür ediyoruz.
 
‘Oyuna seyirci bulamazken bir süre sonra seyirciye salon bulamadık’
 
Gerçekten Bilecik’te tiyatro serüvenine başladığımızda 2004 yılında o zaman ilk önce başladık dedik ki ‘Sanatların anası tiyatroysa o zaman Bilecik’te her şeyin en iyisi olmalı hem özeli olmalı hem güzeli olmalı. Biz buna bir başlangıç yapmalıyız.’ dedik. Başladık ama salona seyirci bulamadık. Bir müddet ısrar ettik, takip ettik, sabır ve sebat gösterdik. Bir müddet sonra da bu defa seyirciye salon bulamadık. O kadar tiyatroyla ilimizde yaşayan hemşehrilerimiz hem hal oldular, arzu gösterdiler, istek gösterdiler, destek verdiler ki dedik ‘Bilecik’e yeni bir tiyatro salonu yapmak lazım, yeni bir kültür kongre merkezi yapmak lazım.’ 2009-2014 yılı programımız içerisinde en önemli projelerden birisi kültür kongre merkezimizi kurduk. Tabi ki bunu yaparken önceki tiyatro salonumuzu da yıktığımız için 2 yıl ara verdik ve bugün Allah’a çok şükürler olsun ki binamızı da bitirdik, tiyatro salonumuzu da bitirdik ve siz değerli kardeşlerimizle birlikte protokolümüzün başta sayın Valimiz, sayın Milletvekilimiz ve çok değerli protokol üyelerimizle değerli hemşehrilerimizle birlikte bugün bu mutluluğu ve keyfi yaşıyoruz. İnşallah bu şehirde birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece birbirimizi hep sevip bu anlamda birbirimize saygı duyduğumuz sürece Bilecik tarihte çok güzel şeyler başarmış inşallah tarihi misyonuna uygun vizyonu üzerimizde hissederek bugün ve gelecekte çok daha güzel özel olayları hep birlikte gerçekleştireceğiz.
 
‘Kültür ve Kongre Merkezimizde herkesin emeği var’
 
Salonumuzun açılışı için sayın Başbakanımızı davet ettik. Kendi teşrifleriyle gelecek zaman dilimi içerisinde resmi açılışını da yapacağız. Ama bu organizasyon sebebiyle başlamış olduğu bu anlamda gerçekten böyle güzel bir Kültür Kongre Merkezi’nin oluşmasında katkısı bulunan başta sayın Başbakanımız ve hükümetimizin tüm üyeleri, Valilerimiz bundan önce Musa Bey’inde bu konuda değerli emeklerini müteahhidimizden işçisine varıncaya kadar meclis üyelerimiz ve tüm çalışma arkadaşlarımızın daha doğrusu tüm Bilecikli hemşehrilerimizin burada Bilecik’te şu dönem bu dönem olmaz konulan her taşta herkesin emeği var, herkesin alın teri var, hiçbiri olmasa gönül rızası ve duası olduğunu biliyoruz. Bu anlamda herkese canı gönülden teşekkür ediyorum. Şükranlarımı sunuyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde sevgi ve hoşgörü içerisinde daha nice güzel olayları gerçekleştirmek dileğiyle daha nice güzel organizasyonları nice güzel hizmetleri gerçekleştirmek dileğiyle.”
Başkan Yağcı’nın konuşmasının ardından Tiyatro Sanatçıları Sinan Bengier ve Reha Bilgen duygularını paylaştı. 
 
“Ben ödülümü hep dışarıdaki insanlardan aldım”
 
Bengier, “Ben şimdiye kadar hiçbir ödüle layık görülmedim, aday dahi gösterilmedim. Ödülümü hep dışarıdaki insanlardan aldım, yolda gezenlerden, tiyatroya gelip tiyatroyu bırakıp gidenlerden manavdan, bakkaldan, kasaptan, sokaktaki simitçiden aldım. Hep bana gülerek baktılar. 2 sene önce bir üniversite Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencileri tarafından tiyatroya verdiğim emek için bir ödül verildi.  Ve gerçekten şimdi çok büyük bir ödül kazandım. 
Çok teşekkür ediyorum hepinize. Ödül gerçekten sanatçı için, herhangi bir çalışan için çok önemli bir şey. Cezanın olduğu yerde elbette ödül olmalı. Ödül genç sanatçılar için itici bir güçtür. Genç sanatçılara öncelik verilmeli. Bu yaşa gelince de tabi Kristal Fidan Ödülü verilmiyor, Kristal Çınar Ödülü veriliyor. Demek ki iyi kök salmışım.” diye konuştu.
 
“Geleceğin güzel çocuklarını yetiştirebilmek için ölene kadar çalışacağım”
 
Reha Bilgen ise şöyle konuştu: 
“Bu ödül için sayın Belediye Başkanım Selim Yağcı Beyefendiye çok çok teşekkür ediyorum. Ayrıca geçen sene bir rahatsızlığımdan dolayı perdelerimi açamadım. Bana bu konuda yardımcı olan dostum, kardeşim yol arkadaşım Ercüment Doğan’a çok çok teşekkür ediyorum. 
Böylesine bir ödül beni gerçekten çok çok memnun etti, mutlu etti. Ödül almak güzel bir şey. Çünkü ödül insanı, sanatçıyı kamçılar daha ileriye gitmesini sağlar ve bizler de her yaptığımız işlerde her gün bir tuğla daha üzerine koyarak duvarı daha yükseklere çıkarmak, çıtayı daha yükseklere çıkartmak ve ben çocuk tiyatrosu yaptığım için geleceğin çocuklarını güzel çocuklarını yetiştirebilmek için ölene kadar çalışacağıma söz veriyorum.” 
 
“Hayalleri gerçekleştirmeye devam ediyoruz”
 
Sanatçı Bilgen’e ödülünü veren AK Parti Bilecik Milletvekili Poyraz, “Tabi Bilecik için, insanlar için bu tür etkinliklerin olması belki önceki yıllarda hayaldi. Ama biz bizler ekip olarak, kadro olarak tıpkı pek çok işlerde olduğu gibi hayal görülen şeyleri hayata geçirdiğimiz gibi Bilecik için de hayal olan bu tiyatro festivalini de bugün geleneksel hale getirdik. Üstelik de böyle bir mekanda getirdik. Gerçekten burada herkesin karınca kararınca bir katkısı olduğunu düşünüyorum başta sayın Başkanım olmak üzere. 
Ama tabi Bilecik gibi bir yerde bunun olabileceğine inanarak, güvenerek başlangıcından itibaren buradaki çalışmalara destek veren başta tiyatronun ustalarına ben özellikle teşekkür etmek istiyorum. Vefat edenlere de Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Kalanlarına hayırlı uzun ömür nasip etsin diyorum. Biliyorum ki, inanıyorum ki biz bir ve beraber olduktan sonra çok daha güzel şeyleri birlikte yaşayacağız diyorum. Tekrar 8’incisini yaşadığımız bu festivalin nice 8 yıllara devam etmesi sürmesini temenni ediyorum.” dedi.
 
“Gelmeyi çok isterdim”
 
Geçirdiği rahatsızlık dolayısıyla festivale video görüntüsüyle katılan tiyatro sanatçısı Çolpan İlhan da “8inci Ulusal Tiyatro Festivali açıkçası beni de heyecanlandırdı. Yaptığımız işleri böyle değişik alanlarda gösterebilmek, oranın seyircilerine ulaşabilmek beni çok mutlu ediyor. Çok büyük bir emek ve özveriyle yapıyoruz bu işi. 
Gelmeyi çok isterdim, çok heyecanlanmıştım. Ama bir kaza geçirdim. Oyun çok hareketli ve zor bir oyun. Bu ayakla oynanacak gibi bir oyun değildi. Şu anda evden bile çıkamıyorum çok üzgünüm. Belki yine gelirim. Bu festivale hakikaten çok gelmek istiyordum. Hem oyunu tanıtma açısından hem ben bu festivalleri tiyatronun gidişatı açısından iyi ve bereketli buluyorum. Ama kısmet değilmiş gelemedim. Bu yüzden hepinizden özür diliyorum. Elimde olmayan nedenlerden ötürü gelemedim.” dedi.
Vali Akpınar da, İlhan’a geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nin ve Tiyatro Festivali’nin Bilecik’e hayırlı olması dileklerinde bulunarak emeği geçenlere teşekkür etti.
Gece Nejat Uygur’un “Alo Orası Tımarhane Mi?” adlı oyununun Ercüment Doğan, Tülay Doğan, Birgül Ulusoy, Seda Kement, Hasan Ömürdeş, Alper Can Aydın ve Netali Komantis tarafından sergilenmesi ve Başkan Yağcı’nın oyunculara teşekkür plaketi vermesiyle sona erdi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam