ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ YERLİ VE YABANCI TURİSTELRİ AĞIRLAMAYA BAŞLIYOR

ŞEYH EDEBALİ TÜRBESİ YERLİ VE YABANCI TURİSTELRİ AĞIRLAMAYA BAŞLIYOR

Her yıl nisan ayında artmaya başlayan turlar ile Osmanlı'nun kuruluş toprağı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin de kurtuluş mekanı olan Bilecik, tarihi ve kültürel özelliklerinin kapılarını yerli ve yabancı turistlere açıyor.

Bilecik Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Tarih Araştırmacısı Arkeolog Umut Özdemir,  konu hakkında yaptığı açıklamada, Bilecik'in gerek Osmanlı tarihinde gerek Cumhuriyet tarihinde büyük bir öneme sahip yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirtti.

Osmanlı İmparatorluğu'na beşiklik yapmış olan Bilecik'in, Nisan ayından itibaren kış sezonuna kadar binlerce yerli  ve yabancı turisti konuk edeceğini vurgulayan Özdemir, şunları söyledi:

''Anadolu'nun çeşitli topraklarından binlerce turist şehrimize akın ederek, buranın tarihi ve kültürel özellikleri hakkında bilgi sahibi oluyor. Daha çok tarihi ile ön plana çıkan Bilecik, Şeyh Edebali Türbesi, Dursun Fakih ve Ertuğrulgazi Türbeleri de bu anlamda ziyaretçilerini ağırlıyor. Osmanlı döneminden itibaren ayakta kalmış olan mimari yapıları da ziyaret eden vatandaşlarımız, burada eski dönemin yaşantısından da izler buluyor. Cumhuriyet döneminde işgalci kuvvetler tarafından 3 kez yakılan Bilecik, birçok mimari eserini de ne yazık ki bu mücadelelerde kaybetmiştir. Yaklaşık 2 bine yakın mimari yapının yakılıp, yıkıldığı ve tahrip edildiği eski Bilecik Vadisi de bütün gizemiyle misafirlerini karşılıyor. Bilecik Milli  Mücadele döneminde yaklaşık 8 bin insanın şehit edildiği, bir yerdir.''

''YENİ PROJELER İLE TARİH KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK''

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın şehrin tarihi ve kültürel özelliklerinin Türkiye ve dünyaya duyurulması noktasından önemli projeleri olduğunu hatırlatan Özdemir, şöyle devam etti:

''Bilecik, yakın tarihte de büyük acıların yaşandığı yerleşim yerlerinden birisidir. Bütün bu tarihi ve kültürel özellikleri ziyaret eden turistlere bizler de Bilecik Belediyesi olarak rehberlik yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yapılan bu çalışmalar ile vatandaşlarımız tarihlerini bilmenin yanı sıra şehrimizin de tanıtılmasını sağlıyor. Bununla birlikte Belediye Başkanımız Selim Yağcı'nın Bilecik'in tarihi ve kültürel mirasından daha fazla pay alabilmek için birçok güzel projesi var. Örneğin, kısa zaman sonra gerçekleştirilecek, ''Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi  Pojesi'' ile turistlerimiz, 36 Osmanlı padişahlarını icraatlarıyla birlikte yakından öğrenme fırsatı bulacak. Diğer yandan ''Edebali Vadisi Açık Hava Müzesi'' de yerli ve yabancı turistlere yakın Türkiye Cumhuriyeti tarihi hakkında bilgiler verecek. Burada gerçekleştirilecek kazı çalışmaları ile bundan 100 yıl önceki yerleşim alanları gün yüzüne çıkarılacak. Bununla birlikte Bilecik Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek başka bir proje olan ''Sultaneli Çarşısı'nda ise Bilecik özgü gıda maddeleri dahil Bilecik Poşusu, Bilecik Bezi, hediyelik eşyaların satışının yapılacağı alanlar turistlerimizin hizmetine girecek. Böylece şehrimizdeki kadınlarımız hem aile bütçelerine katkı sağlamış olacaklar, hem de Bilecik'i, ürünleriyle tanıtmış olacaklar. Ayrıca, ilkleri gerçekleştiren Belediye Başkanımız Sayın Selim Yağcı'nın özellikle turizm adına büyük katkılar sağlayacak olan ''Teleferik Projesi'' de başta hemşehrilerimiz olmak üzere yerli ve yabancı turistlerimiz için de ayrı bir cazibe noktası olacak. Proje kapsamında şehrin birçok noktası, teleferik sistemiyle Şeyh Edebali Türbesi'ne bağlanacak. Bütün bu projeler ile Şeyh Edebali Türbesi'nde daha fazla zaman ayırma ve buradan daha fazla fotoğraf karesiyle ayrılmalarını sağlayacağız'' ifadelerini kullandı.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam