Şeyh Edebali Üniversitesi geleceğin mühendislerini ağırlıyor

Şeyh Edebali Üniversitesi geleceğin mühendislerini ağırlıyor

 

İnşaat Mühendisleri Öğrenci Toplulukları Birliği (IMTB) tarafından gerçekleşen organizasyona 23 Üniversitenin 65 öğrencisi iştirak etti. Organizasyonun senede 2 defa yapıldığını ifade eden Şeyh Edebali Üniversitesi Yapı ve İnşaat Kulübü Başkanı Bedir Ozan Aktaş  “ Etkinlik kapsamında,  yazın yaz atölyesi,  kışın stratejik planlama toplantısı düzenleniyor,  ona biz ev sahipliği yaptık. Bu Mart ayında da Gazi Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisleri Öğrenci Birliği büyük bir organizasyon düzenlenecek. Şu anda topluluk adına kurumsallaşma amacıyla toplandık, kurumsallaşıp yüksek öğretim kurumu altında kendimize bir yer edinmeye çalışacağız” ifadelerinde bulundu.

 Toplam 3 gün sürecek etkinliğin açılışında konuşan Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan konuyla ilgili olarak şu sözleri kaydetti:

“Ortaya koyacağınız eserler ömrünüzün dışa vurumudur”

“Üniversitemiz açısından oldukça değerli bir vesileyle bir arada bulunuyoruz çünkü bu tam anlamıyla çağın ruhuna uygun bir sivil örgütlenme. Mühendislik bir sorun çözme sanatıdır, bu aynı zamanda büyük sorumluluklar da yüklüyor. Bize bir ömür veriliyor biz de o ömür içinde yaşadığımız dünyayı imar etmemiz bekleniyor, eğer yaşadığımız dünyayı imar edemezsek işin medeniyet boyutunu ihmal etmiş oluruz. Sizin ortaya koyacağınız eserler ömrünüzün dışa vurumu, ruhunuzun dışa vurumudur. bugün ülkemizdeki tabloya bakarak dışa vurulan eserlerden bir sonuç çıkartırsak üzülerek söyleyebiliriz ki ruhumuz bir kaos içerisinde. Ne planlama var, ne proje var, ne estetik var, ne sanat var, ne imar kaygısı var, ne inşaat kaygısı var. Bu değerli kaygılar yoksa ortaya başka bir tane kaygı kalıyor o da çıkar kaygısı. Bizim ömrümüzü de ruhumuzu da çürüten kaygı bu. Bu nedenle gelecekte sizi bekleyen sorumluluk çok önemli, bir dünya inşa ediyorsunuz. Bunu yaparken de şunu aklınızdan çıkarmayın, sizin hatanız insanlığa çok büyük bedel ödetiyor.

“En küçük ihmaliniz bu ülkeye çok büyük bedeller ödetecektir”

Gerek yaptığınız devasa kulelerde, gerek köprülerde, gerek yollarda en küçük ihmaliniz bu ülkeye çok büyük bedeller ödetecektir. Attığınız her adımı bu sorumlulukla atmak zorundasınız. O yüzden daha öğrencilik sırasında, daha hayatınızın geleceğini nasıl olacağını belirlediği bu sıralarda böyle bir sorumluluk üstlenerek kendinizden gelen duyguyla bu tür programları organize etmeniz her türlü takdire layık. Biz de genç bir üniversite olarak bunun mütevazı bir yerinde bulunmaktan dolayı çok mutluyuz. Faaliyetiniz bundan sonraki dönemde ruhumuzun derinliklerini ve güzelliklerini dışa yansıtmaksa, ruhunuzu zenginleştirmek için tam da uygun bir mekândasınız. Burası bizim ülke ve medeniyet olarak ruh kökümüzün beslendiği coğrafyaların belki de tam merkezi. Buna bağlı olarak vizyonumuz da derinleşecek. Geleceğin dünyası sivil dünya olacak, o dünyada ritüeller olmayacak, o dünyada sadece siz ve sizin değerleriniz olacak.

Denize atılmadan önce, hayata başlamadan önce, uzun yıllar sürecek hayatınıza sizi hazırlayacak son kavşaktasınız. Bu kavşağı iyi değerlendirirseniz sizi bekleyen ömür süresince çok kaliteli, çok nitelikli, tatminkâr bir hayat sürebilirisiniz. Hem kendinize, hem ailenize hem öğretmenlerinize hem de ülkemize iftihar duygusunu tattırabilirsiniz.”

 

“Bizim işimiz doğanın koyduğu engelleri kaldırmak”

İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cengiz Toklu etkinlik kapsamındaki sözlerinde şu ifadelere yer verdi “İnşaat Mühendisliği endstürinin en önde gelen dallarından bir tanesi. Bizim işimiz, doğanın verdiği kaynakları kullanarak, doğanın insanın önüne koyduğu engelleri kaldırmak ve insanları daha mutlu yaşayacakları yerlere kavuşturmak. Doğa bizim önümüze bir sürü engeller koyuyor; yağmur yağıyor, soğuk oluyor, geçilerek dağlar ve nehirler oluyor. İnsanların daha rahat yaşaması için biz doğanın bize verdiği kaynakları kullanarak kaldırıyoruz. Bu çok kutsal bir meslek, onun için tarihin başından beri görüyoruz ki medeniyetle inşaat mühendisliği birlikte gitmiş. Programda da hep projelendirmeyle alakalı konular var. Çünkü bizim işimiz projeler, biz inşaat mühendisleri işletmelerde çalışmayız, projelerde çalışırız, bir kere yapılır bizim işimiz “

Yapı ve İnşaat Kulübü Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cem Karakurt, 2 yıllık genç bir kulüp olduklarını belirterek,  Yapı ve İnşaat kulübü olarak topluluk içinde bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Karakurt “Ülkemizin önde gelen üniversitelerinden gelen öğrencileri ağırlamaktan memnuniyet duymaktayız. Bu sene ilk mezunlarını verecek olan genç bir kulübüz, bu etkinlikle inşaat mühendisliği öğrencilerinin tanışıklık kurarak, ilişkilerini güçlendirerek ileriki meslek hayatlarında da bu birlikteliklerini devam ettirmelerini temenni ediyorum. 3 gün sürecek olan bu çalışmada hepinize başarılar diliyorum.” İfadelerinde bulundu. BETÜL SÖNMEZER

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam
Mobil Sürüme Geç