ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ’NDE NEVRUZ KUTLANDI

ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ’NDE NEVRUZ KUTLANDI

REKTÖR TAŞ “HASSAS DÖNEMLERDEN GEÇİYORUZ”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kampüsünde Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlik düzenlendi.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Kampüsünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş, Üniversitemiz mensuplarının Nevruz Bayramı’nı kutladı. Rektör Prof. Dr. Taş,  “Nevruz kelimesi bilindiği gibi Farsça kökenli olup, yeni gün anlamına geliyor. Yaklaşık 3 bin yıldan beri Afgan, Anadolu Türkü, Arnavut, Azeri, Fas, Gürcü, Karakalpak, Kazak, Kırgız, Kürt, Özbek, Türkmen ve Zaza gibi çeşitli Orta Asya ırklarınca yeni yılın ilk gününü ya da baharın gelişini müjdelemek için kutlanıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 2010 yılında derinlikleri olan bu şenliği Dünya Nevruz Bayramı olarak ilan etmiştir” diye konuştu.

ÜNİ1

Son günlerde ülke ve millet olarak çok hassas bir dönemden geçtiğimizi ifade eden Prof. Dr. TAŞ, “Bu vesileyle değişik şehirlerimizde  baş gösteren terör saldırılarını üniversitemiz adına şiddetle kınıyor, hali hazırda kutlayacağımız ve ülke genelinde de kutlanacak olan Dünya Nevruz Bayramı’nın milli birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini, barış ve kardeşlik çerçevesinde kutlanmasını temenni ediyorum” dedi.

Okunan şiirlerin ardından Nevruz ateşini Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Cihan Darcan birlikte yaktı. Prof. Dr. Taş ve Doç. Dr. Darcan ayrıca temsili örste demir döverken Prof. Dr. İbrahim Taş kendi adına hazırlanan fidanı toprakla buluşturdu ve can suyunu verdi. Etkinlik katılımcılara pilav ikramının ardından son buldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam