Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
ŞİDDETE “DUR” DEMEK İÇİN TOPLANDILAR
Sosyal Medyada Paylaş
15 Mart 2013
admin

ŞİDDETE “DUR” DEMEK İÇİN TOPLANDILAR

 

Asıl görevi acil hekimliği olmayan ama acildeki doktor sıkıntısından dolayı gönüllü olarak acilde hizmet veren Dr. Kaya’ya sahip çıkan arkadaşları iş bırakma eylemi yaptı. Eylem kapsamında doktorlar, randevulu hastalar haricindeki hastalara bakmayacaklar.

               

“Niyetimiz kimseyi mağdur etmek değildir”

 

Grup adına açıklama yapan Dr. Mustafa Çelik, “Biliyorsunuz ki dün, Tıp Bayramıydı. Ancak biz buraya bugün Tıp Bayramı için değil Tıp Bayramı’nda Acil’de gönüllü olarak bunun altını çiziyorum gönüllü olarak nöbet tutan doktor arkadaşımıza yapılan saldırıya olan tepkimizi göstermek için geldik. Niyetimiz hiçbir hastayı veya hasta yakınını mağdur etmek değildir. Biliyoruz ki, pek çok yöneticiden, dernekten bu konuya ilişkin kınama mesajı yayınlanacaktır. Ancak biz, arkadaşlar bugün kınama istemiyoruz.

 

‘Bize yapılan saldırı her geçen gün artıyor’

 

Normalin çok üzerinde mesai saati yapıyoruz, normalin çok üzerinde çalışıyoruz, nöbetlere, icaplara geliyoruz. Normalin çok üzerinde özveri gösteriyoruz. Ancak ne ilginçtir ki bize yapılan saldırı her geçen gün artıyor. Her geçen gün şiddet, taciz olayları artıyor. Biz büyüklerimize bir soru sormak istiyoruz. Bu ülkede sağlık sistemi gerçekten iyileşiyorsa bundaki en büyük pay hiç şüphesiz sağlık çalışanlarınındır. Bu hastanenin kapısında nöbet tutan elemanından ameliyathanede ameliyat yapan doktoruna kadar bu sağlık sistemindeki iyileşmenin en büyük payı sağlık çalışanlarına aittir. Tüm bu özveri ve çalışmaya rağmen neden hala bizlere karşı yapılan saldırılar artmaktadır. Neden tüm bu emeklerimize rağmen bu muameleyi görmekteyiz? Büyüklerimizden, abilerimizden, yöneticilerimizden bize bunu anlatmalarını, izah etmelerini, bu konudaki görüşlerini bizlerle paylaşmalarını rica ediyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum.’’ dedi.

               

“Hekim arkadaşlarımıza yapılan saldırı kabul edilemez”

 

Yapılan açıklamanın ardından grup alkışlar eşliğinde Acil kapısına gitti. Orada da Bilecik Tabip Odası Başkanı Dr. Ethem Dağlı bir açıklama yaptı. Dr. Dağlı şunları aktardı:

“Dün acil serviste doktor arkadaşımıza yapılan saldırıyla alakalı bir araya gelmiş bulunuyoruz. Mustafa Bey’in de söylediği gibi hakikaten insanüstü bir gayretle çalışan hekim arkadaşlarımıza yapılan herhangi bir davranıştaki problem, saldırı kabul edilebilir değil. Bu, gün geçtikçe iyileşmesi gerekirken uygulanan politikaların eseri midir bilmiyorum ama ısrarla bu problem devam etmektedir. Ve Hekim arkadaşlar daha çok saldırıya maruz kalmaktadır.

 

Sadece randevulu hastalar muayene edildi

 

Bu konuda bugüne has sadece randevulu hastalar muayene edilecek onun haricinde arkadaşlardan kimse özveriyi beklemesin.  Bu gün çalışma bu şekilde olacaktır. Arkadaşlarıma özverilerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ama bir yere kadar. Bu, bizi anlamayan, bizi insan yerine koymayan, hekimliğimizin onuruyla oynayan her türlü sisteme karşı olduğumuzu bildirmek istiyorum.”

Açıklamanın ardından boynundan darbe aldığı için 24 saat müşahede altında tutulan Dr. Ali Kaya ziyaret edildi. Ziyaret esnasında Dr. Kaya olayın nasıl gerçekleştiğini anlattı. Asıl görevi 112 Başhekimliği olan Dr. Kaya acil servisteki doktor eksiği dolayısıyla yaklaşık 2,5 aydır acilde gönüllü olarak görev yaptığı söyledi. Dr. Kaya, “Ben başka bir hastayı muayene ederken hakaretler vardı dışarıda. Baktım hasta yakınları normal muayeneyi bırakıp yeni bir hastayı içeri aldırdım bir personelle beraber. Nörolojik muayenesini yaptım, tüm sistemik muayenelerini yaptım. Her şey normaldi. Hafif strese bağlı epilepsi kasılmaları yoktu. Ama ‘Sara hastası, ölüyor.’ diye içeri almışlardı. Muayenesini yaptım. Nöroloji uzmanıyla da görüştüm. Tedavisini düzenledik. Müşahede odasına gönderdim. Yeni bir hastayı muayene ederken 2-3 dakika geçtikten sonra bir bağrışma, hakaretler, küfürler duydum. Başka bir hastaya bir şey oldu mu diyerek çıktım Acil Uzmanımız Enes Bey hastanın yanına gitmiş bende yanına gittim. Tam hastaya ‘Nasılsın?’ diyerek eğildiğim anda tekmeyle vurdu. Sonrasında sendeleyip düştüm.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım