• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
’’Sigara içenlerde yaşam beklentisi içmeyenlere oranla 18 yıl kısadır’’

’’Sigara içenlerde yaşam beklentisi içmeyenlere oranla 18 yıl kısadır’’

 

Bilecik Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan, sigara içenlerde yaşam beklentisinin içmeyenlere oranla 18 yıl kısa olduğunu bildirdi. 
Dr. Fidan, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sigara kullanımının, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları bulunan küresel bir sorun olduğunu, sigara tüketiminin ve sigara dumanına maruz kalmanın, ölümlere, hastalıklara ve sakatlıklara neden olduğunu kaydetti. 
Sigara kullanımı sonucu kanserden ölen kişi sayısı yılda 7 milyon, yeni vaka sayısının 11 milyon olduğunu belirten Dr. Fidan, şunları ifade etti: 
''Yüksek düzeyde bağımlılık yapan tütün ürünlerinin farmakolojik olarak aktif, zehirli ve kanserojen olduğu bilimsel bir gerçektir. Dünyada tüm ölümlerin yüzde 30'unun nedeni sigaradır. Sigara içenlerde yaşam beklentisi içmeyenlere oranla 18 yıl kısadır. Dünyada her 8 saniyede bir insan sigara nedeniyle hayatını kaybediyor. Sigara içen her iki kişiden biri hayatını sigara nedeniyle kaybetmektedir. Akciğer kanserlerinin birincil nedeni sigaradır. 2000-2025 yılları arasında 150 milyon insanın sigara bağlı hastalıklardan öleceği tahmin edilmektedir. Sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinin önemi her geçen gün artmaktadır.'' AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam