• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sigaranın Yasak Olduğu Yerlerde Nargile de Yasak

Sigaranın Yasak Olduğu Yerlerde Nargile de Yasak

 

“Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında sigaranın yasak olduğu kapalı alanlarda nargile içmek de yasaklandı.

Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkilerin Satışına ve Sunumuna İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'nin 27 Ocak 2013 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle ‘4207 sayılı kanun kapsamında tütün mamullerinin tüketilmesinin yasaklandığı alanlarda nargilelik tütün mamulü sunumu yapılamaz’  bendi eklenmiştir.

Aynı yönetmelikle Nargile sunumu yapan işletmeler Nargilelik tütün mamulü sunumu uygunluk belgesi almak zorundadır. İşletmeler uygunluk belgesini yönetmeliğin yayınlandığı 27 Ocak 2013 tarihinden itibaren 6 ay içinde-en geç 27.7.2013 tarihine kadar-  alarak gerekli düzenlemeleri yapmaları zorunludur. İşletmeler Uygunluk belgesini Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK)’ndan alacaklardır.

19 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan tebliğ ile nargilelik tütün mamulü içilen işyerine ait alanlar ile ilgili tebliğ ile uygunluk belgesi verilmesi ve bu yerlerin işletilmesinde uyulması gereken hususlar belirlenmiştir. Bu tebliğe göre Tütün ihtiva eden ve etmeyen nargile aparatında tüketilen tüm ürünler ons ekiz yaşını doldurmamış kişilere satılamaz ve tüketimlerine sunulamaz. Nargile şişeleri üzerinde usul ve esasları Kurumca belirlenen sağlık uyarıları bulundurulur. İçimin yapıldığı alanlarda herkes tarafından görülebilecek şekilde ‘sağlık uyarı’ yazıları ve ‘yasal uyarı ‘ yazıları bulundurulur.

Tebliğe aykırı hareket edenler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam