ŞİŞECAM İŞÇİLERİ KOŞULSUZ ŞARTSIZ GERİ ALINSIN

ŞİŞECAM İŞÇİLERİ KOŞULSUZ ŞARTSIZ GERİ ALINSIN

Dava 31 Mart’a ertelendi

Şişecam Fabrikasında Kristal İş Sendikasına bağlı olarak çalışan işçilerin direnişi devam ediyor. 8 işçinin işe geri alınmasıyla ilgili olarak gerçekleşen açılan dava  SGK İstanbul  İl Müdürlüğüne yazılan müzakere cevabının beklenmesi ve akıbeti hakkında müzakere yazılması için 31 Mart’a ertelendi.

 

 

Bilecik Adliye Sarayında gerçekleştirilen davanın ardından basın açıklaması gerçekleştiren Kristal-İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Ali Şıracı, işten çıkartılan işçilerin koşulsuz bir şekilde geri alınması gerektiğini belirtti. Şıracı,  Şişecam’a ait fabrikada çalışan işçilerin uzun yıllardır sendikasız ve toplu iş sözleşmesiz bir biçimde çalışmaya devam etmekte olduğunu ifade ederek  “Şişecam’a ait diğer bütün işyerlerinin hemen hepsinde sendika olmasına rağmen bu iş yerinde sendika ve toplu iş sözleşmesi yoktur”dedi.

“Şişecam işvereni sendika eylemlerine yasa dışı yöntemlerle engellemeye çalıştı”

Şıracı,şöyle konuştu:

“Geçmiş dönemlerde işçiler Camiş Madencilik’e ait farklı işyerlerinde sendikal örgütlenme çabalarına girişmiş olsalar da bunu başaramadılar. Şişecam işvereni sendikal örgütlenme çabalarını her defasında yasa dışı yöntemlerle müdahale ederek engellemiştir.

EYLÜL 2014:Bilecik’te bulunan işçiler de sendikalı ve toplu iş sözleşmeli çalışmak için, daha iyi bir yaşam ve çalışma koşullarına kavuşmak için sendikalı olmaya karar verdiler ve Kristal-İş’e üye oldular.

İşçilerin sendikalı olduğunu duyan işveren ilk etapta 8 işçiyi işten çıkardı. Nedeni de daralmaydı. Daha sonra işçilere sendikadan vazgeçmeleri için baskılar yapıldı. İşçilerin sendikadan vazgeçmediğini gören işveren işten çıkarmalara devam etti ve 8 işçiyi daha işten çıkardı. Gerekçe aynı, daralma. Nedense daralmada işten çıkartılan işçiler genelde işçilere sendikal örgütlenmede önderlik eden işçiler oluyor.

“İşverenin sendikanın çoğunluğuna itiraz etmesinin neresi iyi niyetli”

İşçiler iki gün içerisinde e-devlet kapısı üzerinden sendikaya üye oldular ve çoğunluk için bakanlığa müracaat edildi. Bakanlığın çoğunluk tespiti sendikanın lehine oldu. Bakanlığın tespitine göre işyerinde toplam çalışan sayısı 158’dir ve bu işçilerden 104’ü Kristal-İş Sendikası’na üye olmuştur. Durum bu kadar açık iken işverenin sendikanın çoğunluğu olmadığı yönünde itiraz etmesinin neresi iyi niyetli?

Bu yetmezmiş gibi birde işyerinin işkoluna itiraz edilmiştir. İşkolu işverenin müracatı ve talebi üzerine bakanlıkça yapılır yani işyeri faaliyete başlarken işkolu tespiti bakanlıkça işverenin bilgisi dahilinde yapılmış ve ilan edilmiştir, Hepsinden önemlisi işçilerin hangi sendikaya üye olacağına bakanlık e-devlet kapısı üzerinden yönlendirmektedir. İşçilerin 11 nolu iş kolundan başka bir sendikaya üye olma şansları yoktu.

Sonuç olarak işten çıkartmalar çoğunluk tespitine itiraz ve iş koluna itiraz iyi niyetli davranışlar değildir. Sendikal örgütlenmeyi ve toplu iş sözleşmesini engellemeye ve ortadan kaldırmaya yönelik davranışlardır.

“İşçiler koşulsuz şartsız geri alınsın”

Buradan AKP hükümetine ve Şişecam işverenine son kez sesleniyoruz. İşten çıkarmalar son bulsun. İşten çıkartılan arkadaşlarımız derhal ve koşulsuz bir şekilde geri alınsınlar. Yetkiye ve iş koluna yapılan itiraz ve mahkemeler geri çekilsin ve bir an önce toplu iş sözleşmesi imzalanarak iş barışı tesis edilsin

AKP Hükümeti ve Şişecam işvereni el ele vererek Bilecik Camiş Maden hazırlama işçilerinin Anayasal ve Yasal haklarını ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Biz işçilerin, bu yapılanların hesabını sandıkta soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

İŞ EKMEK YOKSA BARIŞTA YOK

EKMEĞE UZANAN ELLER KIRILSIN

YAŞASIN MÜCADELEMİZ YAŞASIN KRİSTAL İŞ”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam