SÖĞÜT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİN DOĞALGAZ VE ELEKTRİK İHALESİ YAPILDI

SÖĞÜT ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNİN DOĞALGAZ VE ELEKTRİK İHALESİ YAPILDI

Torun 120 gün içerisinde Söğüt Organize Sanayi Bölgesine doğalgaz ve elektrik hattı çekilmiş ve teslim edilmiş olacağını ifade ederek Söğüt’ün yarınlarının daha güzel olacağı kanaatinde olduğunu sözlerine ekledi.

Söğüt OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ertuğrul Torun açıklamalarında şunları aktardı:

“Serel Seramik Kaplamaları A.Ş. Burada yaklaşık 1500-2000 işçi çalıştırılacak”

“Söğüt organize sanayi bölgesinin doğalgaz ve elektrik ihalesini yaptırdık. Yer teslimi şu anda mevsim kış olduğundan dolayı bir ay veya bir buçuk ay sonrası inşaat mevsimi başlar. Yer teslimi yapıldıktan sonra 120 gün içerisinde Söğüt Organize Sanayi Bölgesine doğalgaz ve elektrik hattı çekilmiş ve teslim edilmiş olacak. Daha sonra bizim geçen yıl yanlış hatırlamıyorsam Mart’ın 24’ü veya 23’ünde Söğüt Organize Sanayi Bölgesine Elginkan vakfına yaklaşık 700 bin m2’lik bir alanı tahsis etmiştir. Elginkan Holding’in bu alt farklı bir şirketi Serel Seramik Kaplamaları A.Ş. Burada yaklaşık 1500-2000 işçi çalıştırılacak. Yaklaşık Mart’ın sonuna doğru sözleşme süresi toplamda 3 yıl. 1 yıl içerisinde inşaat ruhsatını almak zorunda ve kalan 2 yıl içerisinde de üretime geçmek zorunda.

“2015 yılında inşaatına başlanır, 2017 yılında da üretime geçeceği düşünülmektedir”

Benim tahminim 2015 yılında inşaatına başlanır, 2017 yılında da üretime geçeceği düşünülmektedir. Herhangi bir aksaklık vs dahi olsa bir yıl ertelenme olur. En kötü ihtimalle 2018 yılında üretime geçmiş olacaktır. Bu gerçekten Söğüt için çok güzel bir şey. Çünkü Söğüt’ün içerisinde bulunan fabrikalar şu anda tam randımanlı çalışmamakta. Dolayısıyla Söğüt’teki seramik işçileri Eskişehir, Kütahya, Uşak, Bilecik aileler dağılmış durumda. Nasip olursa Söğüt Organize Sanayi Bölgesi Serel fabrikası üretime geçtiğinde bu Söğüt’teki nüfus kaybını hızlı bir şekilde toparlanacak ve nüfusu yükseleceği kanaatindeyim. Söğüt’ümüze hayırlı, uğurlu olsun diyorum. Söğüt’ün yarınları daha güzel olacağı kanaatindeyim.

“Söğüt organize sanayi bölgesi şu anda tarla vaziyetinde

Elginkan ile yaptığımız sözleşme tarihinden bir yıl içerisinde inşaat ruhsatını alacak ve inşaatına başlayacak. Bizimde firmaya hemen acil bir şekilde organize sanayi bölgesinin başına elektriğini, doğalgazını getirelim bu sene inşaata başlamadan önce biz kendi üzerimize düşen yükümlülüklerimizi yerine getirelim diye hızlı bir şekilde ihalemizi yaptırdık. Zaten projeleri de hazır.

Organize sanayi bölgesinin şu anda toplam alanı belirli kısmı Çınarlara verilmişti, kalan kısmın tamamını Elginkan’a verdik. Dolayısıyla burada kanalizasyon, su boru hattını bizim yapmamıza gerek yok. Çünkü alan komple onun alanı. Projesini yapacak, hangi yerlere binalar yapacak. Kendi arazisinin içinde su hattını zaten kendisi çekecek. Çünkü OSB yönetimi olarak şu anda projesi, inşaat ruhsatı olmadığından dolayı bizim herhangi bir çivi çakma imkanımız yok. Kendi bölgesine yani tapusunun veya tahsis edilen bölgesinin içerisine kendi hattını yapacak, daha sonra işlemlerini yapacak. Suyu var.

“Şu anda herhangi bir yatırımcı gelse Söğüt Organize Sanayi bölgesinde yerimiz yok”

Söğüt Organize Sanayi bölgesi şu anda kalan kısmı 700 bin m2 yani sosyal alanlar, donatılar hariç. Şu anda Elginkan vakfı tamamen Söğüt organize sanayi bölgesi alanının tamamını aldı. Burada da bir seramik kaplamaları fabrikası kuracak, bir de banyo dolapları ve vitrifiye fabrikası ayrı kuracak, birde söylediklerine göre yapı kimyasalları zannedersem 3 fabrika. Bu da 1500 ile 2000 civarında işçiye tekabül ediyor. Bu üretime geçtikten sonra yani biz acilen Söğüt Organize Sanayi bölgesinin genişleme alanlarını tespit edip ve acilen Söğüt Organize Sanayi bölgesini diğer yani genişleme alanının parselasyonunu, haritasını vs. sini yapıp talep eden firmalara o genişleme alanından tahsislerimiz başlayacak. Şu anda herhangi bir yatırımcı gelse Söğüt Organize Sanayi bölgesinde yerimiz yok.

“İşçisine daha iyi bakacağı kanaatindeyiz”

Komple vermekte niye? Şimdi biliyorsunuz ki daha önceden plastikçiler grubu buraya müracaatlarını yaptıydı. Şimdi Elginkan Vakfı şu anda Türkiye’de istikrar bakımından veya işçilerine ücret ödemeleri bakımından sanki kamu kurum kuruluşu gibi yani Söğüt’teki fabrikaların bu zamana kadar ki işçilerine karşı ve üretim çalışmalarına çok aksamalar oldu. Herkes işçilerine düzenli bir şekilde maaşlarını veremedi, kış geldi, ücretsiz izine çıkarıldı. Yani bu firmanın daha güvenilir, vakıf olduğundan dolayı geçmişteki bu vakfın yaklaşık 19 civarında bir fabrikası var. Bunlar ne? ECA, SEREL, ELMUR, bununla birlikte Osmaneli’de ÖDOKSAN. Daha başka bir sürü fabrikaları var ve bunlarında çalışma sistemi bu zamana kadar oturmuş. İşçisine daha iyi bakacağı kanaatindeyiz.”

ERHAN TOKA 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam