• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SÖĞÜT ŞENLİKLERİ DEĞERLENDİRİLME TOPLANTISI YAPILDI

SÖĞÜT ŞENLİKLERİ DEĞERLENDİRİLME TOPLANTISI YAPILDI

Bilecik Vali Tahir Büyükakın başkanlığında, 736. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri değerlendirme toplantısı Söğüt Namlı Otel’de yapıldı.

Vali Tahir Büyükakın, Kaymakam Vekili Burhan Terzioğlu, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant ve Söğüt Ulaştırma Eğitim Merkezi Komutanı Albay Deniz Özaslan ile şenliklerde görev alan personelin personel katıldı.

 

“RAKİBİMİZ KENDİMİZİZ”

Yapılan toplantının iki tane sebebi olduğunu, bunlardan bir tanesinin Söğüt Şenliklerine katkı sağlayan personele teşekkür etmek ikincisinin de yapılan etkinlerle ilgili değerlendirme toplantısı yapmış olacaklarını ifade eden Vali Büyükakın şunları söyledi:

“Önümüzde ki Söğüt Şenlikleri nasıl daha başarılı olur? Ne yaparsak çok daha güzel bir etkinlik yaparız? her seferinde çıtayı yukarı nasıl taşırız? Bunlar için bir değerlendirme toplantısı yapacağız. Şenlikleri yaptık hemen ardından toparlandık diğer şenliklere hazırlanıyoruz. Bugün aslında önümüzdeki 737. Söğüt şenliklerinin ilk hazırlık toplantısını yapmak üzere bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Son derece başarılı bir etkinlikti daha evvel ki etkinliklere katılan arkadaşlar daha kalabalık şenlikler olduğunu söyledi. Şüphesiz böylesi de çok güzel bir etkinlikti.  Söğüt Etkinlikleri, Bilecik’in en önemli etkinliğidir. Türkiye’nin gündeminde olan programdır her zaman. Bu mutluluğu paylaşmak lazım, etkinliklerdeki başarıyı taktir etmek lazım. İnşallah gelecek yıl daha güzel etkinlik yapacağız. ”Mükemmel arayışı, iyinin düşmanıdır” sözü vardır. Mükemmeli ararsak birçok kusur bulabiliriz. Etkinliklerimiz iyi oldu ama iyi her zaman yukarı taşınabilir bu anlamda rakibimiz kendimiziz. Genel manada başarılı olan şenliklerimiz bir daha ki sefere daha iyi hazırlanıp daha başarılı olacaktır. Böyle bir organizasyonda teşekkür edecek bir diğer arkadaşlarımız da basın mensuplarıdır onlara da çabalarından ötürü teşekkür ederim. Onlar olmadan, kimsenin yaptığımız işten haberi olmuyor.  Bu etkinlik Söğüt’ün etkinliğidir. Hepimizin etkinliğidir. Söğüt etkinliği başarılıysa ve güzelse Bilecik’in yüzü gülüyor. Bunun için bu organizasyonda emeği gecen herkese teşekkür ediyorum.”

Vali Büyükakın’ın yaptığı açıklamadan sonra yemeğe geçildi ardından Söğüt Şenlikleri’nde emeği geçen; Söğüt Belediyesine, söğüt Seramik Fabrikasına, Permak Seramik Fabrikasına, Ulaştırma Eğitim Merkez Komutanlığına ve Söğüt Meslek Yüksekokuluna teşekkür plaketleri sunuldu.

 

“PARMAĞINDAKİ ALYANSI SATIP ŞENLİKLERİNE KATILAN YÖRÜK”

Değerlendirme Toplantısında konuşan Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu yaptığı açıklamada; “Şenliklerde üç önemli nokta vardır; Yörükler, organizasyonun ilerleyişi ve güvenlik. Birincisi olmazsa gerisinin bir önemi kalmıyor. Ekonomik şartlar gerçek Yörüklerin buralara gelip şenlik yapmasını zorlaştırdı ve ayaklarını kesti. Bunu tekrar canlandırmak bizim elimizde. Yörüklerin burada olup, kültürleriyle kendilerini temsil etmeleri gerek. Gerçek Yörüklerin kendilerini buraya taşıma gücü olmadığı için sahteleri türemeye başladı. Parmağındaki alyansı satıp Söğüt Şenliklerine katılan Yörük tanıyorum. Eğer ki gelecek zamanlarda biz Yörükleri burada daha iyi ağılayıp onlara kalacak yer göstermezsek sayıları iyice azalacak. Eskiden buraya gelen ziyaretçiler camilerde yatarlardı o nesil artık kalmadı, o Yörük ruhu artık zayıfladı. Söğüt ruhunu insanları buraya getirerek yeniden yeşertmemiz lazım. Törenlerde Yörüklere kendilerini gösterilme imkanı verilmeli ve ilgilenmeli. İleriki zamanlarda Antalya’da Söğüt Çalıştayı yapılacak. Antalya Yörük Derneği Başkanı Abdullah Duman önderliğinde böyle bir çalışma yapıp şenliklerde neler yapılmalı bunu konuşacaklar. Bu tarz şenlikler sadece Söğüt’te değil; Antalya, Balıkesir, Urfa, Muğla’da da yapılıyor. Vali Bey’in uygun görmesi taktirde bu etkinlere de buradan bir ekip takılarak Bilecik’i ve Söğüt’ü temsil edebilir”  diyerek önümüzde ki Söğüt Şenlikleri için yapılacak çalışmalardan bahsetti

 

Toplantı, şenliklerde görev alan personelin görüş ve düşüncelerini belirmesinin ardından son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam