Söğüt seramik işçileri Hükümet Konağı’na yürüdü

Söğüt seramik işçileri Hükümet Konağı’na yürüdü

Alınan bilgiye göre, yaklaşık bin kişinin çalıştığı bir seramik fabrikasındaki işçiler, maaşlarını alamadıkları iddiasıyla 6 Şubat'ta iş bırakma eylemi başlattı. Fabrikadaki üretim de durduruldu. 

Fabrika civarındaki Ertuğrul Gazi Türbesi'nin yanında çadırda başlattıkları oturma eylemine devam eden yaklaşık bin işçi, toplu olarak Hükümet Konağı önüne yürüdü. Yürüyüş sırasında slogan atan işçiler, Atatürk Anıtı önünde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı'nı okudu.

İşçiler, gazetecilere yaptığı açıklamada, eylemi aralık ve ocak ayları maaşlarını alamadıkları için gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Aralık ayı maaşlarının 10 Ocak'ta kendilerine ödendiğini belirten işçiler, şunları kaydetti:

"Ocak maaşını alamadık. Herhangi bir açıklama yapan yetkili yok. Fabrikanın yetkilisiyle görüşmek istiyoruz. Gerekli açıklama yapılana kadar eylemimiz devam edecek. Biz çalışmak istiyoruz, fabrikanın kapanmasını istemiyoruz. Maaşlarımız düzenli ödensin, çalışmaya hazırız. Bugün maaşlarımız yatsın, hemen üretime başlarız. Varsa suçumuz, özür dilemesini de biliriz. Geçinecek durumumuz kalmadı, hepimiz zor durumdayız. Ev kiralarımızı ödeyemiyoruz. Sadece maaşlarımızı istiyoruz. Ekmeğimiz için çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarımız Eskişehir ve Bozüyük ilçesinden geliyor. Onlar da beklemede. Biz sadece hakkımızı istiyoruz, fazlasını istemiyoruz."

Bu arada, Söğüt'te faaliyet gösteren minibüsçüler, işçilere öğle yemeği verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam