“Son 3 Yılda Et Fiyatlarında Artış Olmamış Aksine Düşüş Olmuştur”

“Son 3 Yılda Et Fiyatlarında Artış Olmamış Aksine Düşüş Olmuştur”

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında çeşitli kaynaklara dayandırılarak  “Et fiyatlarında artış olduğuna dair” spekülatif haberler yer almıştır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve piyasanın yanlış yönlendirilmesin​i önlenmek amacıyla, Bakanlığımızca aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Büyük ve küçükbaş hayvan sayısında son yıllarda meydana gelen artış, ülkemiz iç piyasasının et ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak durumdadır. 13 Ağustos 2013 tarihi itibariyle açıklanan TÜİK rakamlarına göre kırmızı et üretimi; bu yılın ilk altı aylık döneminde  421 bin ton olarak gerçekleştirilmiştir. Artış oranı %19 dur. Bu yılın sonunda kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaşması beklenmektedir. Mevcut duruma göre et fiyatlarının artmasını  gerektirecek  herhangi bir durum söz konusu değildir.  

Genç besi hayvan sayısı bu yıl geçen yıla göre % 44  artış göstererek 2 milyon 400 bine ulaşmıştır. Bu rakam da  ülkemizin  besi hayvan ihtiyacının iki katından fazladır. 

26 Nisan 2010 tarihine göre bugün, ülkemizde kıyma ve kuşbaşı fiyatı 3 yıl öncesi fiyatlarının altındadır. Bu süre içerisindeki enflasyonun etkisi de dikkate alındığında tüketici %25 daha ucuza et alma imkanına kavuşmuştur.

Bazı basın yayın organlarında yer alan haberlerin aksine, son 3 yılda et fiyatlarında herhangi bir artış olmayıp azalma görülmüştür.

Dönemsel olarak et fiyatlarında görülen küçük dalgalanmalar, et ithalatını körüklemek isteyen çevrelerin spekülasyonlarından ibarettir. 

Ayrıca, kurbanlık hayvan sayısıyla ilgili de herhangi bir sıkıntı bulunmayıp, mevcut hayvan varlığımız oluşacak talebi fazlası ile karşılayacak durumdadır. Nitekim halen küçükbaş kurbanlık hayvan sayısı  bir önceki yıla göre %80 artışla 3 buçuk  milyona ulaşmıştır. Büyükbaş hayvan sayısı ise yine bir önceki yıla göre %92 artışla 1 buçuk  milyona ulaşmıştır.” (Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam