• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SON GÜN 16 ARALIK

SON GÜN 16 ARALIK

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak,  2/b taşınmazların ve hazineye ait tarım arazilerinin satışında son günün 16 Aralık olduğunu kamuoyuna duyurdu.

Mustafa Budak yaptığı açıklamada, konuyla ilgilenen vatandaşların elini çabuk tutması gerektiğini ve taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresinin  16 Aralık 2019 tarihine kadar uzatıldığını belirtti.

Buna göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından 6292 sayılı Kanun kapsamında; 2/B taşınmazlarına ve Hazineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Süresi içerisinde başvuru yapmayanların başvuru süresi. Kendilerine yapılan tebligatta belirtilen bedeli süresi içerisinde ödemeyenlerin ödeme süresi. Taksitli satışlarda, sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresi,   16 Aralık 2019 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu tarihten  önce başvuru ve ödeme süresi sona eren tüm hak sahipleri bu imkandan yararlanabilecektir.   Örneğin, kendisine yapılan tebligatta belirtilen 3 aylık ödeme süresi 16 Eylül 2019 tarihinde sona eren kişi satış bedelinin yüzde ellisi ödemek kaydıyla 7181 sayılı Kanundan yararlanarak 16 Aralık 2019 tarihine kadar ödeme yapabilecektir.

7181 sayılı Kanuna göre, 16 Aralık 2019 tarihine kadar başvuru ve ödeme yapmak isteyenlerin (taksitli satışlarda taksitlerden ikiden fazlasını ödemek isteyenler hariç) satış bedelleri tüketici fiyatı endeksi aylık değişim oranları toplamında arttırılarak hesaplanacaktır.”

Peki 2b tarım arazisi nedir?

2b arazileri; 6831 sayılı Orman Kanununun değişik ikinci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendine göre Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan ve çıkarılacak yerlerdir.

Hazineye ait tarım arazilerinin doğrudan satışında hak sahipleri nasıl belirlenecek?

Hazineye ait tarım arazilerinin; bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kiralayan, kira sözleşmesi halen devam eden kiracıları veya bu arazileri aynı süreyle tarımsal amaçla kullanan ve kullanımlarının halen devam ettiği idarece belirlenen kullanıcıları ya da paydaşlarından; bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde bu arazileri bedeli karşılığında doğrudan satın almak için idareye başvuran ve idarece bu maddede belirtilen şekilde tespit ve tebliğ edilen satış bedelini itiraz etmeksizin kabul edenler bu maddeye göre hak sahibi sayılır.

Hazineye ait tarım arazilerinden satılamayacak olan  yerler hangileridir?

Kamu hizmetine tahsis edilmiş veya fiilen bu amaçla kullanılanlar, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan yerler, belediye ve mücavir alan sınırları dışında olmakla birlikte kamu kurum ve kuruluşlarının hazırladıkları planlarda tarım dışı kullanıma ayrılmış alanlar, denizlerde kıyı kenar çizgisine beş bin metre, tabii ve sun’i göllerde kıyı kenar çizgisine beş yüz metreden az mesafede bulunan alanlar ile içme suyu amaçlı barajların mutlak ve kısa mesafeli koruma alanları içinde kalan yerler, satış tarihi itibariyle arazi toplulaştırılması yapılacak yerler, özel kanunları kapsamında kalan ve özel kanunlarına göre değerlendirilmesi gerekenler ile diğer sebeplerle satılamayacağı Maliye Bakanlığınca belirlenecek Hazineye ait tarım arazileri bu madde kapsamında hak sahiplerine satılmaz. Hazineye ait tarım arazilerinden kadastrosu yapılmayan yerler kadastrosu yapıldıktan, tescil harici olanlar ise Hazine adına tapuya tescil edildikten sonra bu maddeye göre değerlendirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam