• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”Sorumluluğa talip gençlerin çıkmasına vesile oluyoruz”

”Sorumluluğa talip gençlerin çıkmasına vesile oluyoruz”

Bilecik Valiliğince yürütülen proje kapsamında kentte görev yapan başta valilik makamı olmak üzere, kamu kurum müdürleri, meslek seçimi ve yeteneklerin keşfedilmesi amacıyla koltuklarını bir günlüğüne öğrencilere bırakıyor.
İl Valiliği de dahil olmak üzere Kaymakamlıklar ile kamu kurumlarında bir günlüğüne idarecilik yapan 30 öğrenci, idarecilerin rutin programlarına dahil oluyor. Proje kapsamda Refik Arslan Öztürk Fen Lisesi son sınıf öğrencisi Pelin Ebe, Vali Bilal Şentürk’ün yanında staj için sabah valilik makam aracı ile evinden alınarak, Bilecik Valiliğine geldi.
Girişte Özel Kalem Müdür Vekili Gülgün Işık tarafından karşılanan Ebe, gün boyu Vali Şentürk ile birlikte çalışmaları izledi, program ve etkinliklere katıldı, valilik birimlerinin işleyişi hakkında bilgilendirildi.
Öğleden sonra makamı devralan Ebe, gün içerisinde katıldığı toplantılar ve etkinliklerle ilgili yaptığı değerlendirmede, valilik makamının ve görevinin beklediği gibi olmadığını, dışarıdan bakınca daha kolay gelen mesleğin yükümlülüğünün çok fazla sorumluluk gerektiren bir görev olduğunu söyledi.
Sürekli teftiş ve takip gerektiren valilik makamını yakından tanıma imkanı veren ve projeyi hazırlayan Vali Şentürk’e teşekkür eden stajyer vali Ebe, şöyle konuştu:
”Konularla yakından ilgilenmenin her zaman için daha olumlu sonuçlar verdiğini canlı olarak görmüş oldum. Toplantılarda, işsizlikle ve eğitimle ilgili hazırlanan projeleri değerlendirme fırsatı buldum. Valilik makamıyla ilgili görüşlerim değişti, güzel ama sorumluluğu ağır bir meslekmiş. Vali tüm ili idare ediyor. Uygulanan proje, meslekleri tanımamız açısından yararlı ve önemli. Sonuçta biz mesleği tanımadan yazdığımız bölümlere gidersek sevmeyebiliriz. Birçoğumuz da bunu yapıyor, sonradan mesleğimizi öğreniyoruz. Bu projeyle ben çok daha yakından öğrendim. Arkadaşlarımın da öğrenmesini isterim. Beğendim valiliği.”
Bilecik’te kadınların çalışma alanının fazla olmadığını belirten stajyer vali Ebe, Bilecik’in gençler için yetersiz, orta yaşlılar ve yaşlılar için sakin bir şehir olmasından dolayı gençlerin sosyal olanaklarının geliştirilmesini istedi.
– ”Sorumluluğa talip gençlerin çıkmasına vesile oluyoruz”
Vali Şentürk de Bilecik’te eğitimin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında uyguladıkları projeyle ayda bir gün bir öğrencinin tam gün vali makamı da dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında staj yaptığını anımsattı.
Bugün de Refik Aslan Öztürk Fen Lisesi son sınıf öğrencisiyle valilik görevini birlikte yürüttüklerini ve toplantılara katıldıklarını ifade eden Vali Şentürk, şunları kaydetti:
”Stajyer vali Pelin kızımız, Vali olmasa bile ülkemiz adına farklı alanlarda istikbal vaat ediyor.  Yapacağı işi çok iyi yapması gereken, o anlayışı kavrayan ve onu daha da geliştirebilecek çalışmalarıyla bir yere gelebileceğine inanıyorum.İnşallah o günleri de göreceğiz.Burada yaşadığı tecrübeleri arkadaşlarıyla da paylaşarak hem devleti tanıması, hem kurumların işleyişini görmesi, hem de kamu adına sorumluluk taşımanın ne olduğunu görmesi önemli. Hayata hazırlanırken sorumluluğa talip gençlerin çıkmasına vesile olmak istiyoruz. Staj yapan öğrencilerimizle diyaloğumuz bitmiyor, sonrasında da diyaloglarımız devam ediyor. Dışarıdan bakan bir göz olarak gençlerin bizlere önerileri olsun istiyoruz.”
Vali Şentürk, Bilecik’i gençlere hitap edebilecek ve mutlu olacakları bir il haline getirmek için beraber çalışacaklarını ifade etti.
Stajyerlik görevini tamamlayan Ebe, makam arabasıyla tekrar evine bırakıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam