Sosyal Güvenlik Haftası

Sosyal Güvenlik Haftası

 

Vali Yardımcısı Hasan Kayhan, bir Yemek Salonu'nda düzenlenen törende, tek çatı altında birleşen SGK'nın Bilecik genelinde iş ve işlemleri başarılı bir şekilde yürüttüğünü belirterek, sosyal güvenlik reformlarının önemli olduğunu söyledi.

SGK İl Müdürü Niyazi Gökçe de amaçlarının sosyal güvenlik reformunu anlatmak, vatandaşları hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkı sağlamak ve kurumu paydaşlarına tanıtmak olduğunu kaydetti.

Sosyal güvenlik reformlarının, sağlık, emeklilik gibi iş ve işlemlerini sorunsuz bir şekilde getirmek ve hayat standartlarını artırmak için hayata geçirildiğini ifade eden Gökçe, Gökçe, şöyle konuştu:

"Reform öncesi verilen hizmetlerden memnun olmayanların oranı bir hayli fazla iken, üç kurumun birleşmesiyle, kurumumuzun gösterdiği performans ve gerçekleşen değişim ve dönüşüm sonucu, vatandaşlarımızın memnuniyet oranının yüzde 75'lere yükseldiği görülmüştür. Yeşil kartlıların sisteme dahil edilmesiyle de, ülke nüfusunun tamamına yakını genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Kurumumuz son yıllarda sürekli kendini yenilemektedir. Hizmet almak için farklı merkezlere gitmek gerekmemekte, vatandaş hizmetlerini daha hızlı almaktadır. Kurumumuz teknolojik gelişmelere uygun hareket etmekte ve değişen kanunlarla daha aktif hizmet sunmaktadır. Vatandaşlar gece yarısında bile bir duşa basarak bildirgelerini verebilmekte, bildirimlerini yapabilmektedir. İlimizde, 40 bin 406 SSK'lı, 7 bin 177 bağkurlu ve 8 bin 293 de memur personel bulunmaktadır. Gelir testi yaptıranlar hariç, pasif sigortalılarla birlikte sosyal güvenlik kapsamının toplam il nüfusu oranı yüzde 88'e tekabül etmektedir. Kayıt dışı istihdam oranı ise, reform kapsamında yapılan çalışmalar sonucunda yüzde 37'ler seviyesine inmiştir. Ama bu yeterli değildir. Bu oranı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 15'lere çekmemiz gerekmektedir. Bunu da el birliği ile gerçekleştireceğiz."  

Konuşmaların ardından 2012 yılında kuruma en fazla prim veren Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş, Vitra Karo A.Ş, Türk Demirdöküm A.Ş, Cengiz İnşaat A.Ş, İç İçtaş İnşaat A.Ş, Bien Yapı Ürünleri A.Ş, Porland Porselen A.Ş, Demisaş A.Ş, C.P Satandart Gıda A.Ş. ve Arslan Alüminyum A.Ş'ye plaketleri verildi.    

Ödül törenine Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, daire müdürleri, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Hüseyin Şensoy, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen ile işverenler de katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam