Sungur Turan Projelerini Açıkladı

Sungur Turan Projelerini Açıkladı

BİLECİK HALK VE ESNAF SARAYI
(MEVCUT SEVEN PASAJI YERİNE)

“Şu an ki Seven Pasajı yerine yapılacak bu yapı ve meydanı onyx taşı kaplı kolların altında yer alan 2 sergi galerisi, sivil toplum kuruluşlarının merkezleri, Bilecik’imizin küçük esnaf ve üreticilerin toplu halde daha güçlü ve kaliteli alanlarda daha başarılı satış ve hizmet verebilecekleri satış alanlarından ve yeraltı otoparkından oluşacaktır. Bu proje ile ilimizin ekonomik kalkınmasının ve ticari hayatının gelişmesini sağlanacaktır.

Bu yapı ve meydanı; belediye tarafından kurulacak bir şirket ile tekrar canlandırılacak tarım kooperatifçilerinin desteklediği halkın zirai ürünlerinin sergi ve satışını yapabilecekleri ziraat çarşısı; Bilecik ilimizin doğal taş zenginliklerinin ilimiz üreticileri tarafından teşhir ve satışını sağlayacakları mermerciler ve seramikçiler galerisi, sivil toplum kuruluşu merkezleri, küçük esnaf ve üreticiler için düzenlenmiş bir yerli esnaf sarayı ile il ekonomisi desteklenecek ve güçlendirilecektir.

Yapım süresini minimuma indirmek ve galerileri oluşturmak için çelik konstrüksiyondan yapılan bu yapının sol kolunda altta kooperatiflerin, tarım üreticilerinin ve esnafımızın satış yapacağı yüksek tavanlı ziraat çarşısı olacaktır.Üst katlarda ise, et ,balık ,süt ürünleri, vb. kontrollü satış alanları bulunacaktır. Teras da ise restoranlar ile  kaliteli hizmet alanları yer alacaktır.

Sağ kolda ise alt katta yine yüksek tavanlı mermerciler ve seramikçiler teşhir satış fuar galerisi yer alacaktır. Üst katlarda ise, diğer küçük esnaf çarşısı dükkanları ve ilgili diğer sivil toplum kuruluşları yer alacaktır. Teras ise açık toplantı alanı ile kafeterya ve dinleme alanları ile kaliteli hizmet alanları yer alacaktır. Yapı ve meydanı Bilecik ekonomisini geliştirmek, halkımızın gelirini, refahını, üretimi ve ticaretini desteklemek, arttırmak ve özendirmek için belediye ve belediye destekli kurulacak ticari işletmelerin ana merkezi olacaktır. Küçük tarım üreticisi, mermer atölyecisi ve ev kadınlarımızın bireysel olarak az miktardaki ve belirli kalitelerde ürettiği ürünleri Belediyemizin koordinasyonu ve üretim planlaması sayesinde satışa sunabilecekleri satış merkezleri bulunacaktır.

İşte bu noktada bu yapı ve meydanı; bu faaliyetlerin koordinasyon merkezi, ürünlerin sergi, tanıtım ve eğitim destek alanı olarak yerel halk, üretici, emekçi ve esnafı için bir ticaret merkezine dönüşecektir. Küçük esnafımız da burada dükkan sahibi yapılarak, müşteri potansiyelinin arttırması hedeflenmektedir. Yapı ışık geçiren onyx taş kaplaması sayesinde hava karardıktan sonra meydanın içinde parlayan bir zümrüt gibi şehrimize estetik bir görünüm sağlayacaktır.

Bilimsel, akılcı, halkçı projelerle bırakın iktidar partisinin belediye başkanı olmayı, mecliste grubu olmamasına rağmen para kaynaklarının bulunup halka en üst seviyede hizmet edilebileceği gerçeğine Bilecik halkı hiç de yabancı değildir. Bilakis Bilecik halkı Eskişehir’de Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’le  bunun yapılabildiğini ve Eskişehir’in bir Avrupa şehrine dönüşümünü 15 yılda bir fiil izlemiştir. Avrupa Birliği son dönem aldığı karar ile üye ve aday ülkelerde kooperatifleşmeyi destekleyerek küçük tarım üreticisi ve sanayi üreticilerinin eğitilmesi, güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için geri ödemesiz kredi verme kararı almıştır. Bu ve bunun benzeri bir çok fon kuruluşundan geri ödemesiz kaynak sağlanarak bu tip projeler gerçekleştirilebilir.

Hükümetin; çevreye, halka ait kentsel alan talanı, hiçbir doğa ve canlı öğeye göstermediği saygı ve yaptığı onca saygısızlıklara isyan çerçevesinde; tasarımlarda ağaç, ahşap, doğaltaş anlamında zengin olan ilimizin doğal taşları ve beton kütleler yerine cam kullanılmıştır.

Bilecik halkına yaraşır Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN’in yarattığı ve çalışmalarımızı sonuna kadar desteklediği belediyecilik anlayışı çerçevesinde; sadece o alana rant sağlayan değil; tüm şehre ve tüm şehir halkına değer katan projeler üretilme amacı güdülmüştür.

TOKİ inşaatları ve belediyenin yaptığını iddia ettiği kimi inşaatlardaki uygulamanın aksine; yapılacak olan tüm projelerimizde, hem malzeme hem işçilik bazında Bilecik’in malzemesi ve işgücü kullanılması şartı ve güvencesi getirilecektir. Gerekli olan noktalarda; işçilerin eğitimi belediye desteğiyle sağlanacaktır.

BİLECİK KÜLTÜR VE SANAT EVİ
(MEVCUT KÜLTÜR SİTESİ YERİNE)

Şu an Bilecik kültür sitesi yerine, mevcut taban metrekaresi üzerine yapılacak Bilecik kültür ve sanat evi; Bilecik halkının ve üniversite gençliğinin para kazanabilecek ve kendilerini geliştirecek sanatsal ve teknik eğitimleri edinebilecekleri, sanat ve kültürel gelişim eğitimleri alıp bunları geliştirebilecekleri, açık ve kapalı alanlarında sergileyebilecekleri, performanslarını sunulabilecekleri bir sosyal kamu yapısı olacaktır.

Bu kültürel merkez bu amaçlar doğrultusunda Bilecik halkını ve Üniversite öğrencilerini beraber; kültür, sanat ve üretim ortak amaçları doğrultusunda birleştirip; üreten bir birlik oluşturması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda şehir merkezinde bulunan bu bölge, parkı da içine alacak şekilde tekrar düzenlenecektir. Ana girişi parkın bulunduğu alt kottan girilen yapının, bu katta idari yönetimi; sanat atölyeleri ile kapalı bir sinema, tiyatro ve müzik performanslarını sağlayacak sahnesi olan bir de cep salonu  bulunacaktır. Ayrıca duraklara çıkan iki merdiven arasında da bir adet de serbest açık hava sahnesi yer alacaktır.

Tekrar düzenlenecek park kısmında ise açık çay bahçesi ve çevresine yerleştirilecek dinlenme locaları, mini anfi tiyatrolar ve Kurtuluş Savaşı döneminde Kuvay-i Milliye’yi destekleyen Bilecik halkının cezalandırılır gibi tamamı yakılan eski Bilecik şehrimizin o dönemdeki önemli yapılarının maketlerinin oluşturulacağı bir eski Bilecik şehir Minyatürk’ü ile yapılacak ulusal heykel yarışması ile şehrimize kazandırılacak heykeller yer alacaktır.

Yapı, durakların bulunduğu üst katta ağaçlandırılmış ve branda ile yarı kapatılmış bir meydan ve iki tarafındaki yapı oluşmaktadır. Sağ taraftaki kısım kültür ve sanat atölyelerini içerirken; sol taraftaki kısım ise sanat ürünlerinin sergilendiği ve el işleri ve ürünlerin kermeslerinin yapıldığı seyir-satış salonudur.

Bu projeyle merkezi lokasyondaki bu alan kent hayatına kazandırılarak sosyal hayat desteklenecek, sanat eğitim ve etkinlikleriyle ortak kültürel gelişim sağlanırken; yapılacak üretimlerle halka aynı zamanda ekonomik destek sağlanmış olacaktır. 

BİLECİK BELDE EVLERİ

Bilecik belde evi ilimizin çeşitli bölgelerine yapılacak ve hemşerilerimize ücretsiz hizmet verecek mahalle evleridir. Bu merkezdeki belediyenin istihdamındaki öğretmenler ve gönüllü eğitmen ve zanaatkârların vereceği tüm eğitimlerle; alan kullanımıyla ilgi tüm hizmetler ücretsiz olacaktır. Bu merkezde; kadınlarımızın sosyal yaşamına açık kadınlar lokali çocukların anneleri gözetiminde vakit geçirmelerini sağlayacak çocuk parkı, çocuklarını okul öncesi eğitim uzmanları kontrolünde güvenle emanet edebilecekleri kreş, belediyenin istihdam edeceği öğretmenler kontrolünde internet bağlantılı bilgisayarlarında yer aldığı mini kütüphane, ücretsiz etüt sınıfları ve kafeterya ile kadınlarımızın aile ekonomisine katkı sağlaması ve üretime katılmalarını sağlayacak el sanat atölyesi bulunacaktır. Bu merkezde mahalle kadınlarımız tarafından üretilen el işi ürünleri Belediye desteği ile Kültür sitesinde yerine yapılacak Kültür ve Sanat Evi sergi salonunda, yöresel gıda ürünleri Seven pasajı yerine yapılacak Bilecik Esnaf Sarayında satışa sunulacaktır. Ev kadınlarımızın bu sayede ev ekonomisine katkıda bulunması sağlanacaktır.

BİLECİK BELEDİYE HİZMET BİNASI

Mevcutta hizmet veren Bilecik Belediye Sarayı’na ev sahipliği yapan tarihi yapımızı kaliteli hizmet için  kullanıma yetersiz kalması ve tarihi yapımızı zorlaması sebebiyle yapılacak yeni belediye binası ile halkımıza rahat ve kaliteli belediye hizmetleri verilmesi sağlanacaktır. Zemin katında yer alacak karşılama ve tahakkuk tahsilat birimlerinin modern konfor standartlarında Bilecik insanına yaraşır hizmet verilmesi sağlanacaktır. Üst katlarda teknolojik donanımlı ve insan odaklı hizmet verecek olan imar, fen işleri, yazı işleri, mali işler, zabıta, cenaze işleri gibi ana belediye hizmetlerinin en iyi şekilde verilmesi sağlanacaktır. Yapının çevresinde gerekli ağaçlandırma ve peyzaj düzenlemesiyle, otopark ve meydan yer alacaktır. Mevcut tarihi yapımızda ise Belediye başkanlık makamı, belediye meclis toplantı salonu, Kültür işleri, basın yayın koordinasyon ile Bilecik’in ekonomik ve kültürel gelişimi için yapacağımız projelerin halkımızla beraber koordinasyonunun sağlanacağı özel hizmet birimleri yer alacaktır” 

CANER ALKAN – ERHAN TOKA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam