• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SÜNNETÇİ AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ !..

SÜNNETÇİ AÇTI AĞZINI YUMDU GÖZÜNÜ !..

ÇALIŞKAN’I İSTİFAYA DAVET ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi eski Belediye Meclis Üyesi Raşit Sünnetçi çok önemli açıklamalarda bulundu. Belediye Meclisi Aralık ayı olağan toplantısına katılan Sünnetçi  4 saat süren toplantının ardından gazetemize çarpıcı açıklamalarda bulunarak Meclis toplantısını değerlendirdi ve CHP Belediye Meclis Grubu Başkanı ve CHP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan’ın 10 ay sonra meclis toplantısına katılmasını eleştirerek istifaya davet etti.

Diğer yandan Sünnetçi önümüzdeki genel seçimlerde Bilecik CHP örgütünde üye bazında ön seçim yapılmaz genel merkezden atanması ile milletvekili adayı belirlenmesi durumunda Bilecik CHP açısından “HEZİMET” yaşanacağını ifade etti. Cumhuriyet Halk Partisi eski Belediye Meclis Üyesi Raşit Sünnetçi’nin CHP kulislerinde çok yankı bulacağı tahmin edilen önemli açıklamaları:

Muhalefetin yapması gereken birçok görev yapılmadı, sorulması gereken birçok soru sorulmadı

“2014 yılının ilk meclisinde de buradaydım. Son meclisine de katılmak istedim. Çünkü bu mecliste 2015 yılı Bilecik’i ilgilendiren bir rapor sunuldu, bütçeler görüşüldü. O yüzden buraya gelip yeni grupları, arkadaşları hem göreyim hem de bu tahmini bütçelerin nasıl oylandığını görmek istedim. Evet meclis bitti şu anda. Tabi birçok eksiklerle bitti, muhalefetin yapması gereken birçok görev yapılmadı, sorulması gereken birçok soru sorulmadı.

“Bu da çok önemli bir konu, rakamlar birbirine uyuşmuyor”

Örneğin bunlardan bir tanesi, önemli konulardan bir tanesi tahmini bütçede yer alan rakamlarla performans raporundaki rakamların birbirine uyuşmaması. Bu da çok önemli bir konu, rakamlar birbirine uyuşmuyor. Tahmini bütçedeki hesaplar neyse performans raporundaki hesapların da aynı olması gerekiyordu. Fakat hiçbir muhalefet meclis üyesi arkadaşım bunu görmedi. Çok büyük bir hata. Belediyenin yapmış olduğu büyük bir hatayı muhalefetin buradaki görevi denetleme görevidir. Çünkü ona denetleme görevi verilmiştir. Bunu da yakalamamış olması bence çok yadırganacak bir durum.

“Sormuş oldukları sorunun cevabını bilmiyorlar”

Muhalefet eden arkadaşlarım yeni demek istiyorum ama 10 aylık bir süre geçti, geçen süreçte yeterli derecede daha muhalefet yapamadıklarını çünkü birçok konuda yetersiz olduklarını gördüm. Sordukları sorularda kendilerinin konuya hakim olmadıklarını gördüm. Çünkü bunlardan bir tanesi Migros’un olduğu yerle ilgili bir soruydu. %10 normal vatandaşına zam yaparken migrosun olduğu yere %10.11 yani TÜİK’in rakamlarında artış yapmış. Dolayısıyla Belediyenin gelir açısından muhalefet soruyu sorarken TÜİK rakamların 9.65 olduğunu açıkladı. Oysaki Ekim ayı itibariyle alınmış bir rakam bu. Kasım ayının raporları çıkmamıştı. Bu da 10.11’dir. Belediye Başkanımız da tam konuya hakim olmadığı için o da tabi tam cevap veremedi ama TÜİK’in açıklamış olduğu rakamlar 10.11’dir. Sormuş oldukları sorunun cevabını bilmiyorlar. Cevabı bilinmeyen bir soru da sorulmaz.

“Burada bir tezatlık var”

En önemli konulardan bir tanesi de Pelitözü göletiydi. Pelitözü göletinde şu olay oldu. İl Genel Meclisi’ndeki CHP grubundaki arkadaşlarımız buraya “HAYIR” oyu kulandırlar, verilmesin İl Genel Meclisi’nin elinden gitmesin diye.  Fakat buradaki arkadaşlarımız da Belediye’ye gelmesin diye yani her tarafta “Hayır” oyu kullanıyorsunuz. Burada bir tezatlık var. Burayı Belediye yatırım yapmak için almak istiyor. Dolayısıyla buraya hayır demenin bir esprisi yok. O zaman orada niye hayır dediniz, burada hayır dediniz? Böyle bir tezatlık doğuyor.

“Diğer partiler yok sayılarak 1000 TL’ye kullanacaklar, burada büyük bir adaletsizlik var”

Son olarak da burada kültür merkezinin kiraları konusunda önemli maddelerden bir tanesi. Buraya baktığımız zaman Kültür Merkezinin kiralanması ve Şeyh Edebali Kültür Merkezi ve Kültür merkezinin kiralanması noktasında kirasını 1000 TL olarak meclis belirlerdi. Dernek ve vakıflara 500 TL,  kamu kurum yararına çalışan ve aynı zamanda Belediye Meclisinde grubu olan partilere 250 TL olarak belirledi. Aynı şekilde küçük salonda 125 TL olarak belirledi. Benim şu da çok dikkatimi çekti; Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Doğruyol Partisi, Anavatan Partisi, Demokratik Sol Parti, BüyükBirlik Partisi, Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisine destek verdi. Bugün Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımın bunu gündeme getirmelerini beklerdim. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi ve iktidar partisi bunu 250 TL gibi bir rakama kullanacaklar fakat diğer partiler yok sayılarak 1000 TL’ye kullanacaklar. Burada büyük bir adaletsizlik var. Bilecik Belediye Meclisinde grubu olmayan partililer bu akşam görmezlikten gelindi.

“Ben kendisini buradan açık olarak istifaya davet ediyorum”

Oysaki bu partideki arkadaşlarım en son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP ve MHP’nin adayına destek vermişlerdi. Bu akşam Cumhuriyet Halk Partisinden bir tane arkadaşım kalkıp bunu dile getirmesi lazımdı. Çünkü Bilecik’te yaşayan birçok insan var bu partililere gönül vermiş. Yarın seçim geliyor bu insanlar da burada. Bu insanların bütçesi yok bir de, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından verilmiş bütçesi yok. Dolayısıyla bunların burada gündeme getirilmesi gerekiyordu. Fakat baktığımız noktada Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Başkanı da bu akşam 10 ay sonra gelmiştir. Ben kendisini buradan açık olarak istifaya davet ediyorum. Nedenine gelirsek aslında çok nedeni var. Bunu temel olarak şöyle söyleyeceğim. Bu akşam ki meclis konuşmalarında karasu vadisinden, atık sudan bahsediliyor.

“Bilecik’in 4 tane temel sorununu saysın ben istifa edeceğim”

Bu hiçbir şekilde gündeme getirilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi seçim propagandasında buranın kentsel dönüşümüne karşı olduğumu söylemiştim. 10 aylık süreç geçti. Hiçbir kişiden neden bir açıklama gelmiyor, burası ne olacak diye? Şansları yok. Çözüm ne? Çözümü de yok. Merkez İlçe Başkanına sesleniyorum. Ben buradan kendisine sizlerin aracılığıyla sesleniyorum. Kendisi çıksın yarın Bilecik’in 4 tane temel sorununu saysın. Bilecik’in 4 tane temel sorununu saysın ben istifa edeceğim. Ama kendisi bilmiyor. Bilecik’in 4 tane temel sorununu bilmiyor. Ben iddia ediyorum.

Bugün geldiğimiz noktada 59 trilyonluk bütçe tartışılıyor. Sen bu raporları almıyor musun? Raporlar elimde. Raporlar arasındaki farkı görmeyen bir Merkez İlçe Başkanı olamaz. 7 tane rakamda hata var.

“Bütçede rakamlar birbirini tutmuyor. Siz bu bütçede neyi göreceksiniz, bunu görmezseniz?”

Size ilginç bir anekdot daha vereyim. Bilecik Belediyesinin 15 tane müdürlüğü mü var 17 tane mi müdürlüğü var?

Bütçe de 17 tane müdürlük yazılmış. Soruyorum Bilecik Belediyesine Destek Hizmetler Müdürlüğü var mı, Teşvik Kurulu Müdürlüğü var mı? Bütçe konulmuş. Varsa yine performans raporunda 7. Sayfasında müdürlüklerin dağılımı var. O zaman bu müdürlükler niye yok, burada hata nerde? Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarım yakalayacaklar. Çünkü bu Bilecik’in 2015 yılının planlamasını yapıyorsunuz. Burada size verilen dokümanlarda 17 tane müdürlük var, diğerinde 15 tane müdürlük var. Bütçede rakamlar birbirini tutmuyor. Siz bu bütçede neyi göreceksiniz, bunu görmezseniz?

“Bütçe tartışmalarını bırakıp başka konularla ilgileniyorsun, böyle bir şey yok.”

Şu anda CHP’li meclisin grup Başkanı o. Bu Belediye Meclis Üye gruplarını yapan Merkez İlçe Başkanıdır. Dolayısıyla sorumluluk tamamen Merkez İlçe Başkanına aittir ve 2015 yılının raporları sunuluyor. Kendisi de 10 ay sonra buraya gelmiş fakat hiçbir tane done yok ellerinde. Sorular sorulacaktır, Bilecik’in sorunları tartışılacaktır. Bu meclis bittikten sonra tartışılır. Sen bütçe içerisinde bütçe tartışmalarını bırakıp başka konularla ilgileniyorsun. Böyle bir şey yok.

“Bilecik Cumhuriyet Halk Partisi 2. defa Bilecik’te bir hezimet yaşar”

Son günlerde kamu oyunda çıkan ön seçim olmayacak. İl Başkanının daha önce söylemiş olduğu söylemler var. Daha önceki söylemler var kesinlikle ön seçim olmayacağı. Dolayısıyla böyle bir ön seçim olmadan Genel Merkezden doğrudan atanırsa kimseye ben öyle bir şans vermiyorum. Çünkü ben genel merkezin yetkisi %20 ile sınırlı, bu da 15 il demek. 15 ilin içerisinde Bilecik’i tahmin etmiyorum ama eğer öyle bir şey olursa Bilecik Cumhuriyet Halk Partisi 2. defa Bilecik’te bir hezimet yaşar diye düşünüyorum. Ön seçim kesinlikle olması gerekiyor. Eğer yapılmazsa Belediye seçimlerinde olduğu gibi Genel Seçimlerde de Cumhuriyet Halk Partisinde büyük kopmalar olur ve büyük bir hezimet yaşar.

“O dönemki aday arkadaşımızın ne kadar yanlış olduğu zaten açık ve seçik ortada”

Belediye seçimlerinde yapılan listelerde görülüyor ki İl Başkanının doğru bir seçim yapamadığını, o dönemki aday arkadaşımızın ne kadar yanlış olduğu zaten açık ve seçik ortada. Burada delegelerimiz üyelerimiz değerlendirecektir diye düşünüyorum.

Çıkacak adaylar çok önemli. Bilecik artık kabuğunu aşmak üzere ama daha kendi yapısında kendi kültürel varlıklarına değer veren bir il. Dolayısıyla burada adaylar çok önemli. Adayların Bilecik’ten olması, ilçelerinden olması çok önemli. O yüzden bu süreç için çok erken.

“Çağatay bey şu ana kadar böyle bir performans göstermedi”

Çağatay Karaahmet 1. Sıra adayı olursa tabi bu partinin bütünlüğüyle de biraz önce söylediğim gibi ön seçim kesinlikle olmalı. Partililerle bir defa kucaklaşması lazım, bunu İlçe Başkanlığı döneminden alıp da İl Başkanlığı dönemine kadar yansıtacak olursak Çağatay bey şu ana kadar böyle bir performans göstermedi. Şu saatten sonra gösterir göstermez kendi tercihidir.”

ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. DEMİŞSİN – SAYIN TOKA CHP İLE İLGİLİ HABERLERİ BULDUN MU HİÇ ES GEÇMİYORSUN MAŞALLAH…RAŞİT SÜNNETÇİYİ DE YAKALAMIŞSIN YİNE KONUŞMUŞMUŞ DA KONUŞMUŞ O DA.AĞZINA SASĞLIK RAŞİT BEY AZ BİLE SÖYLEMİŞSİN KARDAŞİM.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam