• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
SÜRÜCÜ BELGESİNİ DEĞİŞTİRECEKLER DİKKAT! UZMANI MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

SÜRÜCÜ BELGESİNİ DEĞİŞTİRECEKLER DİKKAT! UZMANI MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

İlimizin köklü sürücü kurslarından Bilecik Demirkıran Sürücü Kursu Müdüresi Çiğdem Ersöz sürücü belgesini değiştirecek vatandaşların nasıl başvuru yapacağı ve yeni ehliyetler için gerekli olan belgeler konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Değişen uygulamayla birlikte yazılı ve görsel basın başta olmak üzere birçok alanda yapılan bilgi kirliliğinin kafa karışıklığına yol açtığını belirten Ersöz, sürücü belgelerinin yenilenmesi işlemlerine açıklık getirdi.

İLK OLARAK RANDEVU ALINIYOR

Özellikle sağlık raporu ve zeka testiyle ilgili yapılan açıklamaların kamuoyunda merak uyandırdığını belirten Ersöz, sürücü belgesini yenilemek isteyen vatandaşlar  için işlemleri sırasıyla şu şekilde sıraladı:

“Bilindiği üzere17.04.2015 tarihinde yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliğince 01.01.2016 tarihinden itibaren AB uyum yasaları çerçevesinde ülkemizde de uygulamasına başlanan ve dünyanın 84 ülkesinde geçerli olacak 17 sınıfa ayrılmış yeni tip Sürücü Belgesi uygulamasına başlanmıştır.

Eski tip sürücü belgelerini değiştirme işlemleri 01.01.2016 tarihinden 31.12.2020 tarihine kadar beş(5) yıl içerisinde tamamlanacaktır. A ve B serisi Sürücü Belgeleri 10 yılda bir D ve C serisi sürücü belgeleri ise 5 yılda bir yenilecektir. Süresi içinde yenilenmeyen sürücü belgeleri iptal edilecektir.

Yeni tip sürücü belgesi almak, değiştirmek ve yenilemek isteyen vatandaşlar Emniyet Genel Müdürlüğünün “surucurandevu.egm.gov.tr” internet adresinden başvuru yapmak istedikleri trafik tescil birimlerine randevu alarak ilk başvurularını yapabileceklerdir.

GEREKLİ BELGELER

Başvuru için gerekli randevu alındıktan sonra;

Eski Sürücü Belgesi

Nüfus Cüzdanı veya Avukat kimliği

Sürücü Sağlık Raporu

15 TL (13 TL Değerli kâğıt bedeli, 2TL vakıf payı) bedelinin Vergi Dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz.

2 Adet 5*6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde biyometrik vesikalık fotoğraf

Kan grubunu belirten belge veya yazılı beyan.(Sürücü belgelerinde kan grubu yazılı olmayanlar)

İlgili evrakları hazırlayarak trafik tescil birimlerine değişim için gidebileceklerdir.

Başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra ilgili tescil birimi kişiye 15 gün geçerli olacak şekilde geçici bir sürücü belgesi hazırlayarak verecektir. Bu süreç içerisinde asıl sürücü belgeleri hazırlanarak kişinin başvuru sırasında yapacağı ikametgâh adresine veya Mernis sistemine kayıtlı olan ikametgâh adresine PTT kargo ile teslim edilecektir.

SAĞLIK RAPORU ALIMI NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Kamuoyunda son günlerde hazırlanan sağlık raporu başvurusunun nasıl ve nerede yapılacağı, ne kadar ücret alınacağı ile ilgili bir bilgi karmaşası yaşandığı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili bir genelge yayınlayarak başvuruların nasıl ve nereye yapılacağı. Ne kadar ücret alınacağı konularına bir sınırlama getirmiş ve kamuoyunu bilgilendirmiştir.

Bu genelgeye göre Sağlık Raporu alacak kişiler ilk başvurularını bağlı bulundukları Aile hekimine yapacaklar ve herhangi bir sağlık sorunu olmadığına dair doktor kanaati oluşmuş ise ücretsiz olarak alabilecektir. Aile hekiminin muayenesi sonucu kişide uzmanlık gerektirecek bir sağlık problemi tespit edilmesi durumunda, kişi söz konusu uzmanlık dallarının bulunduğu sağlık kuruluşlarına sevk edilecektir. Sevk olunan kişiler Devlet Hastanesine başvurdukları takdirde 50.00TL, üniversite ve Eğitim Araştırma Hastanelerinde ise 300.00TL ücret ödeyerek Sağlık Raporu alabileceklerdir.

Sağlık Kurulu Raporu, 5 ayrı branşta uzman hekimden oluşan kurul tarafından verilmekte, Bu rapor için yapılan tetkiklerin yanı sıra yapılacak ilave tetkiklerden de ek bir ücret talep edilmeyecektir.

Kişiler tek bir hekim raporu isterlerse özel sağlık kurumlarından da kurumun belirlediği ücret karşılında alabilirler.

Bir diğer bilgi eksikliği yaşanan konu ise Yönetmelikçe uygulanması gereken zekâ testi uygulamasının kimlere ve hangi haller durumunda yapılacağı konusudur.

“HER SÜRÜCÜ İÇİN ZEKA TESTİNE GEREK YOK”

Sürücü Belgesinin ilk defa alacak ya da Sürücü Belgesi değişimi yapacak kişiler için zekâ testi uygulanası Sağlık Raporu muayenesi sırasında Hekimce “Ağır akıl hastası”, “Demans”,”Kişilik bozukluğu” ve “Uyuşturucu madde bağımlılığı” gibi durumların tespit edilmesi halinde psikiyatri hariç raporu düzenleyerek kişi psikiyatri uzmanının uygun görmesi halinde zekâ testine alınacak ve test sonucu “79 ve altı” çıkması halinde sürücü belgesi alamayacağına karar verilecektir. Varsa elindeki belge de iptal edilecektir.

Anlaşılacağı üzere her Sürücü Belgesi alacak kişi için zekâ testi uygulaması yoktur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam