“Sürücülerimizin Desteğine İhtiyacımız Var”

“Sürücülerimizin Desteğine İhtiyacımız Var”

Kazaları en aza indirmek için çalışmalarını sürdüren Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, bu kez sıklıkla kazaların yaşandığı Gülümbe yolu üzerinde araç sürücülerine emniyet kemeri kullanımı, cep telefonu kullanımı, şerit ihlali, sinyal konularında uyarılarda bulundu. Sürücülere “Bunları Biliyor Musunuz?” başlıklı bilgi notları dağıtıldı.

 

“Kontrolümüzü kaybettik”

 

Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Cengiz Karabıdak araç sürücülerine yaptığı bilgilendirmede, Gülümbe yolunun yeni yapılmasının ardından kazaların arttığını ifade ederek araç sürücülerini kurallara uymaya davet etti. Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Karabıdak yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Gülümbe yolumuz eskiden daha genişti. Yeni yapıldı, hızımızı arttırdık, sığınacak, saklanacak yerimiz kalmadı. Bu yolda kontrolümüzü kaybettik. Bunun için kazalarımızda bir hayli artış oldu. Bu yolda ölümlü kazamız da oldu. Bunun haricinde 17 tane kazamız var bu yol üzerinde maddi hasarlılar dahil değil buna. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz. Bunun önüne geçebilmek için de her zaman her yerde olamayız. Araç sürücülerimizin desteğine ihtiyacımız var.”

Gülümbe yolunda kaç km hızla gitmeleri konusunda bilgi veren Karabıdak, “Burası bir şehir geçişi. Burada aksine bir işaret yoksa hız limitimiz 50 km, bunun üzerine çıkamayız.

 

‘Şerit ihlalleri yapmayalım’

 

Yine dikkat edeceğimiz ve en çok hata yaptığımız konu şerit ihlali. Yolda genelde tek çizgi vardır ama burada çift çizgi var. Çizgiler çift olduğunda durum ve şart ne olursa olsun yolda tıkansa, kazada olsa diğer şeride geçemezsin. Burası bir tüneldir, burası bir kanaldır, bu kanalın dışına çıkamazsın. Size ayrılan yön sadece ve sadece çift çizginin sağı ya da soludur. İki taraf içinde geçerlidir, hiçbir şekilde karşı şeride geçemezsiniz.

Sollamaya müsait olan yerler kesik çizgili yerlerdir. Kesik çizgiyi gördüğünüz zaman çizginin ne tarafındaysanız diğer şeride geçiş hakkını kullanabilirsiniz. Yolumuzun üzerinde sollama yapmaya müsait sadece iki alan var. Sürücülerimizin buna dikkat etmesini istiyoruz. Özellikle bu yolu sürekli kullanan sürücülerimizin.

Hız tahkik levhaları var. Belirtilen hız limitinin üstündeyken herhangi bir olay başınıza geldiğinde bundan sorumlu olursunuz. Kaza yaparsanız kazadan sorumlu olursunuz, denetime tabi kalırsanız hız limitini aşmaktan sorumlu olursunuz. Yolumuzun üzerinde birkaç tane 70, birkaç tane 50 tabelamız var.”

 

“Emniyet kemeri %50’den fazla ölüm ve ağır yaralanmaları engeller”

 

Emniyet kemerinin önemine de değinen Müdür Karabıdak, “Emniyet kemerinin meydana gelen kazalarda %50’den fazla ölüm ve ağır yaralamaları engellediğini biliyor musunuz?” dedi ve bu değerin Bilecik için daha yüksek olduğunu belirtti. Bunu resmi araştırmalar sonucu ortaya çıktığını ekledi. Karabıdak şöyle devam etti:

“Yapılan araştırma sonuçlarına göre meydana gelen ölümlü kazalarda bilinen ölüm oranının sadece %33’ü basına yansır. Geriye kalan %66’sı hastanelerdedir. Hastanelerde ölüm oranının kazalarda ölüm oranının bu kadar yüksek olmasının en büyük nedenlerinden biri emniyet kemerinin takılı olmamasıdır.

Araçta çocuk varsa kesinlikle arka tarafta oturmalıdır. Ama arka tarafta oturmasının da bir kuralı var. Yaşı küçük olanların kendi koltuğu içerisinde kemeri bağlı olarak yaşı büyük olanların da emniyet kemeri bağlı olarak bulunması gerekiyor.

 

‘Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek % 30 oranında kazalara etki ediyor’

 

Yine kazalara neden bir başka konu var, cep telefonu. Araç kullanırken cep telefonuyla görüşmek kazalara %30 oranında etki ediyor. Çünkü çok ciddi oranda dikkat dağınıklığına sebep oluyor. Araç kullanırken telefonla konuşursanız araç kiti hariç telefonla konuşurken kaza yapma riskiniz %30 oranında artar.

Sürücülerimizden bu konulara özellikle dikkat etmenizi ve herkesi de bu konuda bilgilendirmesini istiyorum.

Şerit değiştirirken sinyal vermeye dikkat edelim. Şerit değiştirirken ve tekrar şeridinize dönerken mutlak suretle sinyal kullanmanız gerekir. Bu sizi takip eden araç için veya önünüzdeki araç için olmazsa olmaz şarttır. Hele ki gece son derece önemlidir. Kazalarda çok büyük etkiye sahiptir sinyal vermek, öndeki araca da arkadaki araca da davranışınızı anlatmak.

Emniyet kemeri, cep telefonu ve şerit ihlallerine lütfen dikkat edelim. Kurallara uyalım.”

Araç sürücüleri gerçekleşen bilgilendirmeler için Müdür Karabıdak ve personeline teşekkür ederek çok faydalı bir uygulama olduğunu söyledi. Müdür Karabıdak da, bu tür bilgilendirme çalışmalarının devam edeceğini ifade etti. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam