TAN;”ÇETİNKAYA BAŞKANLIK VE YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNDEN DÜŞMÜŞTÜR.”

TAN;”ÇETİNKAYA BAŞKANLIK VE YÖNETİM KURULU ÜYELİĞİNDEN DÜŞMÜŞTÜR.”

Basında CHP Bilecik il başkanlığı ile ilgili haber üzerine açıklama yapma gereği görülmüştür. Duruma açıklık getirilmesi gereken olay aynen şöyle gerçekleşmiştir:

“Ahlak Sınırları İçinde Kalan Bir Davranış Değildir”

06.08.2015 perşembe günü CHP İl Başkanının daveti üzerine Yönetim Kurulu toplantısı yapılmış, toplantıda Şinasi bey özel sebeplerinden dolayı mazereti olduğunu ve başkanlıktan istifa ettiğini belirten dilekçeyi yazmış imzalamış ve Yönetim Kurulu'na sunmuştur.

Bunun üzerine Yönetim Kurulu boşalan başkanlık görevine CHP Bilecik İdari ve Mali İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Tan'ı öneren bir kararı toplantıya katılanların oy birliği ile almış, karar ertesi günü merkeze fakslanmıştır. Ekte yer alan Yönetim Kurulu kararı incelenirse kararın partimize yakışır demokratik bir süreçte ve hiçbir şahsa yönelik herhangi bir baskı olmaksızın alındığı görülecektir.

10 Ağustos 2015 Pazartesi günü dilekçe ve kararın aslı CHP Genel Merkezi'ne götürülüp teslim edilmiştir.

Şinasi Bey ise aynı günün akşamı Yönetim Kurulu'na istifasından vazgeçtiğini ve yeniden Yönetim Kurulu toplantısı istediğini belirtmiştir. Örgütten sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sayın Tekin Bingöl’ün "Ben bu dilekçeyi kabul etmiyorum, görevine devam et" dediği yerel medyada dile getirilmiş bir iddia niteliği taşımaktadır. Zira, bu hususta genel merkezden gelen resmi bir yazı ya da açıklama bulunmamaktadır. Buna benzer İddiaların aksi ispatlanmadıkça kulaktan dolma iddialar olarak kalacağı bilinmelidir. Büyük bir partinin il başkanlığına, dedikodu mahiyetindeki iddialarla yön vermeye çalışmak en hafif tabiriyle ahlak sınırları içinde kalan bir davranış türü değildir.

İstifa tek taraflı bir irade beyanıdır ve eski İl Başkanımız kendi isteği ile ve herhangi bir baskı olmaksızın bu kararı uygulamaya koymuştur. Bu istifa ile Sayın Çetinkaya Başkanlık görevinden ve Yönetim Kurulu üyeliğinden düşmüştür.

Yapılan işlem CHP parti tüzüğünün 42. maddesinin C bendinin uygulanmasından ibarettir. Usulsüz ve hukuksuz bir durum söz konusu değildir.

İstifasından 4 gün sonra vazgeçerek dilekçesinin Genel Merkezce kabul edilmemesi için çırpınan, bir çok partiliyi ise buna aracı yapan, olayı olağanüstü bir durum varmış gibi farklı boyutlara taşımaya çalışan Çetinkaya parti yöneticiliğinin çocuk oyuncağı olmadığını anlayacak yaşta ve bilinçtedir.. Gerek basın nezdinde gerekse parti içinde koparılmak istenen yaygaranın asıl amacının ne olduğu konusu iddiaları gündeme getiren kaynaklara sorulmalıdır.

“Abestle İştigalden Başka Bir Şey Değildir”

Türkiye’nin 7 Haziran seçimlerinden sonraki durumu hepimizin bilgisi dâhilindedir. Koalisyon görüşmeleri ve olası erken seçim hazırlıkları ile yoğun mesai harcayan Genel Başkanımız ve yardımcılarını böylesi sıradan ve basit meselelerle meşgul etmeye çalışmak abestle iştigalden başka bir şey değildir. Yazılı beyanından 4 gün sonra sözlü olarak akılları bulandırmak genel seçimlerde ilimizden bir vekil çıkartmış olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin eski il başkanına yakışmamıştır. Bu kendisinden beklenen bir davranış türü değildir.’

Basında gereksiz tartışma ve yorumlara sebebiyet vermek istemem. Önerilen İl başkanı olarak benim adım geçtiği için açıklamayı da ben yapıyorum.

Ancak bilinmelidir ki, makam olmaksızın da bu partiye hizmet etmek onurdur. Bunun bir bayrak yarışı olduğu ve makamların geçici, Atatürk'ün emaneti partimize ve Türkiye’mize hizmet aşkımızın kalıcı olduğu bilinmelidir. Yıllardır parti olarak daha güzel bir Türkiye için sarf ettiğimiz çabadan asla vazgeçmeyeceğimizi, bu gereksiz tartışmaları çıkararak ya da bunlarda rant ümit ederek ellerini ovuşturan bazı kesimlerin bilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz.

“Parti Vicdanında Hak Ettikleri Yeri Bulacaklardır”

Yeri gelmişken, boşalan il başkanlığı görevine beni önererek onurlandıran Yönetim Kurulu üyelerimize tekrar büyük bir teşekkürü borç bilirim.

Bilinmelidir ki İl başkanının  kim olduğunun hiçbir önemi yoktur. Şinasi bey istifa etmeseydi zaten yine bu göreve kendisi devam edecekti. İstifa sürecinin gerçekleşmesinin ardından Genel merkezden gelecek karar doğrultusunda partimize yakışır bir isim elbette görevlendirilecektir. Partimizin ya da İl Başkanlığınızın başsız kalacağı ümidini yaymaya çalışanlar ve partimizin gereksiz tartışma sürecine sokulmasını isteyenler hem emellerine ulaşamayacak hem de kamuoyu ve parti vicdanında hak ettikleri yeri bulacaklardır.

Parti kurullarımız çalışmalarına devam etmektedir ve edecektir. Durum kişilerden öte hukuki bir boyut kazanmıştır ancak çözümsüz de değildir.

Parti olarak İl, ilçe ve belde teşkilatlarımızla ve tüm partililerimizle birlikte bu ülkeye hizmet etmekten başka bir düşüncemiz yoktur.

Olağan kongre sürecinde yürütülecek çalışmalarımızın da şimdiden tüm partililerimize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum.

Halkımıza saygılarımızla.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam