Tarih bölümü ilk mezunlarını verdi

Tarih bölümü ilk mezunlarını verdi

Etkinliğe Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Parof. Dr. Azmi Özcan, Söğüt MYO Müdürü Yrd.Doç.Dr.Taner Bilgin, Doç.Dr.İlhami Yurdakul, Yrd.Doç.Dr. Halim Demiryürek, Yrd.Doç.Dr.İsmail Ediz, Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk Bölükbaşı ve öğrenciler katıldı. Yemekte konuşan Rektör Özcan, öğrencilere hayatları boyunca kendilerini geliştirmek için çabalamalarını öğütlerken, “Sadece bilgiyle yetinmeyin hayatınızın merkezine edebi koyun” ifadelerinde bulundu.

Yaşadığınız sürece hep mazlumların yanında olun”

Özcan, sözlerine şu şekilde devam etti:

 “Yaşınız kaç olursa olsun sizler bizlerin evlatları olarak kalacaksınız. Biz size burada bir ruhsat veriyoruz, siz bu ruhsatla öğrenci yetiştirmeye yetkin oldunuz. Hayatınız boyunca kendinizi geliştirmek zorundasınız. Hayat tabi ki bir süreç, tamam dediğiniz zaman kaybedersiniz sürekli çalışacaksınız, sürekli sorgulayacaksınız, sürekli bağımsızlığınızı koruyacaksınız. Bu çok önemli ve hayatınızın her karar anında hep şunu düşüneceksiniz bu verdiğim kara doğrumu. Bana faydası var mı diye değil, benim çıkarıma mı diye değil verdiğiniz kararın kendisi doğru mu, insanlık için doğru mu, memleket için doğru mu diye düşüneceksiniz. Görece olarak o an sizin için zararınıza bile olsa bu bizim hocalık hakkımız, doğru olanı yapacaksınız. Gücünüzü zulmetmek için kullanmayacaksınız çünkü artık gücünüz ve yetkiniz olacak. Amir olacaksınız, memur olacaksınız. Yaşadığınız sürece hep mazlumların yanında yer alacaksınız ki bizim emeklerimizin bir değeri olsun.

“Yer kürede yaşayan herkese karşı sorumluluklarımız var”

Benim 30 nesildir öğrencim var, sizlerde öyle olacaksınız ve mutlaka iyilikleri denizdeki halkalar gibi çoğaltmak zorundayız. Zaafa düştüğümüz zaman kendi etrafınızda bir dönün gözünüz nereye çarparsa orada zulüm ve işkence var. Suriye, Irak, Filistin, balkanlar, Kafkaslar, Ukrayna, Kırım bunların hepsinin tarihini siz çok iyi biliyorsunuz. Biz onlarla bir aileydik. Bu aile koptu bizim onlardan hiçbir farkımız yok, onların da bizden hiçbir farkı yok ama onlar bugün yiyecek ekmeğe muhtaç durumdalar. Her gün onlarca çocuk öldürülüyor, her gün binlerce insan açlıktan ölüyor bu dünyada. Her gün dünyanın her yerinde zalimler zulümlerini icra ediyorlar. Bunun bir tek sebebi var, biz geç kaldığımız için. Biz geç kalmasak bu düzen böyle devam etmez. Tabi eğleneceksiniz, en doğal hakkınız ama bilin ki yer kürede yaşayan herkesle ilgili sorumluluklarımız var. O sorumluklarımızı da hiç ihmal etmeyeceğiz. Bu çerçevede bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyorum. Sözünüzün gücü muhatabınızın anladığı kadarmış. Sizler de mutlaka öğrencilerinizle iyi diyalog kurmaya çalışın ve sadece bilgiyle yetinmeyin. Hayatınızın merkezine edepli olmayı koyun. Edep olmayınca ne bilginin ne de görgünün tek başına bir faydası yok. Edep, hiçbir varlığı incitmemek demektir. İsteseniz bunu başarabilirsiniz. Hiçbir zaman menfaatinizi ön plana koymayın. Unutmayın ki mutluluk hayatı paylaştığınız insanları sevinçlerinde bulunur. Tek başınıza mutlu yaşayamazsınız. Bizler bu değerler çerçevesinde bu üniversiteyi kurmaya çalıştık ve bugüne getirdik.”

Öğrenciler de genel olarak umutsuz olarak Bilecik’e geldiklerini belirtirken üniversite ve akademisyenlerin kalitesini gördükten sonra kendilerini diğer büyük üniversitelerde okuyan öğrencilerden de şanslı hissettiklerini ifade etti.

Düzenlenen gecede elektrik kesintisinin yaşanmasına rağmen öğrenciler gecelerine devam etti.

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam