Tarihi Boyalıca Su Kaynaklarınının Verimliliğini Artacak

Tarihi Boyalıca Su Kaynaklarınının Verimliliğini Artacak

Osmaneli ilçesinde tarihi Boyalıca su kaynaklarının verimliliğinin arttırılması için düğmeye basıldı.

Başkan Şahin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ”Karasu Projesinden sağlanan suyun yetersizliği ve artan su ihtiyacı ve nüfus artışı Bilecik ilinin en büyük sorunun su olacağını gösteriyor. Osmaneli Karsu projesinde en sonda kalması nedeniyle tüm yerleşim yerlerinden sonra kalan suyu alıyor. Özellikle Bilecik depo kapasitelerini büyüterek öncelikle kendi ihtiyacını karşılıyor ve depolarını da doldurduktan sonra kalan suyu Osmaneli’ye gönderiyor. Osmaneli için yeterli olmayan Bilecik’ten gelen suyun yanında kendi kaynaklarını da kullanması gerekiyor.

Geçmişte İller Bankasının mesafeye göre son derece adaletsiz ve yanlış yaptığı değerleme sonucu Osmaneli Belediyesi Toplam Karasu Projesinin maliyetinin %40 kadar borçlandırılmış ve hala Osmaneli bu yatırımın bedelini ödüyor. Bilecik nüfusunun %10 nu oluşturan Osmaneli toplam Karasu Projesinin maliyetinin %10 nu ödemesi ödemesi gerekirken, İller Bankasının son derece yanlı ve yanlış hesaplama yöntemi ile toplam maliyetin %40 nı karşılamak zorunda bırakılmış.Tüm bu yanlışlıkların yanında Osmaneli’ye su Bilecik’ten geçerek geldiği için Bilecik önce kendi ihtiyacını karşılıyor, depolarınıda dolduruyor kalan suyu Osmaneli’ye gönderiyor. Karasu Projesinden Osmaneli’ye gelen su yetersiz olunca başka kaynaklardan ayda en az 50.000 TL enerji maliyeti ödeyerek depolarımıza su ilave ediyoruz.Karasu Projesi Osmaneli Belediyesi için çok büyük maliyet getiren ve buna rağmen yeterli olmayan projedir.

Bozüyük ve Bilecik su kaynaklarını öncelikle kullandığı için ve şu anda Karsu Projesinden gelen su yeterli diyerek suyun arttırılmasını öncelikli sorun olarak görmüyor.

Osmaneli Belediyesi olarak eski ve yeni su kaynaklarını tekrar araştırıp depolarımıza almak ve su kaynağı hacmimizi artırmak zorundayız. Osmaneli’nin kuruluşundan Karasu Projesine gelinceye kadar su ihtiyacımızı karşıladığımız Boyalıca, Selimiye,Balaban sularının verimliliğini arttırarak mutlaka depolarımıza almalıyız.

Tarihi Boyalıca Su Kaynaklarımızda çalışmalarımızı başlattık. İnşallah kayıpları azaltıp, verimliliğimizi arttırdığımızda önemli bir kaynağı tekrar kazanmış olacağız.Sonrası Selimiye ve Balaban Suyu ve yeni kaynaklarla Osmaneli’ye gelecekte yeterli olacak su kaynaklarını kazandırmış olacağız. Bugün eski, yeni sucularımızla Boyalıca’da çalışmaları hızlandırdık ve değerlendirmelerde bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam