• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Tarihi Eserlere Hepimizin Sahip Çıkması Gerekiyor”

“Tarihi Eserlere Hepimizin Sahip Çıkması Gerekiyor”

 

Vali Akpınar tarafından, tarihi bir bina olması sebebiyle restore çalışması yapılması gerektiği yönünde görüş belirtildi. Başkan Yağcı da restore konusuyla ilgili Vali Akpınar’a, “Bize devredin biz hemen restorasyon çalışmalarına başlayalım.” dedi.

 

“Tarihi eserlere hepimizin sahip çıkması gerekiyor”

 

İncelemeler sonrasında bir açıklama yapan Vali Akpınar, tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğinin önemine değindi. Vali Akpınar, “Burayı aslında restore etmek, yapmak çok zor bir şey değil, yapabiliriz. Bu tarihi eserlere aslında hepimizin sahip çıkması gerekiyor. İdarenin, belediyenin, vakıfların hepimizin el birliğiyle sahip çıkması gerekiyor. Ama Özel İdare ile Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında mülkiyet problemi varmış burada. Tapusu şu anda Özel İdare’de. Tapuya Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün itirazı var. Bir teklifte bulunacağım. Vakıflar Bölge Müdürlüğü bize yardım etsin, biz burayı restore ettirelim. Yine mahkeme nasıl neticelenirse ona göre mülkiyette geçer ilgilisine ama bina yerinde sağlam kalır hiç olmazsa.

 

‘Basit ama güzel bir bina’

 

Özellikle ara kat, ahşap döşemelerin değiştirilmesi lazım. Onun projesini hazırlattırıp yaptırırız Vakıflar kabul ederse. Bence etrafında temizlenmesi lazım, bu etraftaki yapının da tarihi esere uygun hale getirilmesi lazım. Mahallenin nefes alacağı bir yer de olur burası. İnşallah ilerde belediyenin bu kentsel dönüşümüyle buradaki bu eski, çirkin yapılar kaldırıldığında, cami, burası, etraftaki birkaç tarihi eser inci gibi kalır bu mahalle içerisinde. Bizim bu eserlere sahip çıkmamız lazım da işte şu anda mülkiyet problemi olmasa hemen bir restorasyon projesi arkasından da restore işini yapmak lazım binaya. Basit ama güzel bir bina.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam