TARİHİ SAAT KULESİ TRT TÜRK EKRANLARINDA ANLATILACAK

TARİHİ SAAT KULESİ TRT TÜRK EKRANLARINDA ANLATILACAK

Bilecik'te, 2. Abdülhamit Han tarafından İpek Yolu üzerine inşaa edilen Bilecik Tarihi Saat Kulesi, gerçekleştirilen çalışma ile TRT Türk ekranlarındayayınlanacak olan ''Tarihi Saat Kuleleri'' adlı belgesel programındaanlatılacak.

Bilecik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından şehrimizde ağırlanan TRT Türk televizyonu ekibi, Bilecik'te bulunan ve tarihi değerlerimizden olan Tarihi Saat Kulesi'nde gerekli çekimleri gerçekleştirdi.

Selim Can Semiz'in yönetmenliğinde hazırlanan Tarihi Saat Kuleleri isimli belgesel programında Bilecik Tarihi Saat Kulesi, birçok yönü ile ekranlara gelecek.

Gerçekleştirilen çalışma kapsamında Bilecik Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden Arkeolog Umut Özdemir, Tarihi Saat Kulesi'nin; mimari yapısı, tarihteki yeri ve önemi, inşaa ediliş amacı, gibi birçok konuda bilgi verdi.

TARİHİ SAAT KULESİ HAKKINDA BİLGİ

Saat Kulesi yapma geleneği Anadolu genelinde daha da yaygınlaşmasını sağlayan Sultan II. Abdülhamit’tir. 1901 yılında, tahta çıkışının yirmi beşinci yıl dönümünde, ülke genelinde yetmişin üzerinde anıtsal saat kuleleri yapılmasını emreder. Bu fermanla tüm şehirler anıtsal saat kuleleriyle şehircilik ölçüsünde süslenirken, zaman bilimsel ölçülere göre, yani saat ile belirlenir.

Mekanik saatin keşfi ve geliştirilmesiyle de, Şehir ve kasabaları süsleyen birer anıt ve birer sembol olan bu kuleler, kentin en yüksek tepesine, hakim yamaçlara ya da her yerden görülebilen meydanlara dikilir ve zamanın mimari özelliklerini en iyi şekilde yansıtan eserler olarak anılır.

Saat kulelerinin, zamanı göstermesi yanında, yangın ve gözetleme kulesi gibi fonksiyonları da vardır. Bizleri geçmişten geleceğe bağlayan önemli birer yapı taşlarıdır. Bazı şehirlerimizin sembolü haline gelen saat kuleleri, bölge ayırt edilmeksizin Anadolu’da dağılarak yaygın kamu hizmeti aracı haline gelmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam