• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tarım Müdürü Dankaz, Muhtarlarla Buluştu

Tarım Müdürü Dankaz, Muhtarlarla Buluştu

Müdür Dankaz, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görevli Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdür Veysel Selbi, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen’in katılımıyla buluştuğu muhtarlarla Bursa Tarım Fuarı ve doğal afet nedeniyle çiftçi kredi borçlarının ertelenmesi konularını görüştü.

İl Müdürü Dankaz, toplantının asıl amacının İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğe ait duyuruların muhtarlara ve özellikle de çiftçilere kısa sürede ulaşmasını sağlamak olduğunu söyledi. Bugünlerde hazırlıkları yapılan ve 1-5 Ekim 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan Bursa 11.Uluslararası Tarım Fuarı’nda İl Müdürlüğü olarak stant açacaklarını belirten Dankaz, İl Müdürlüğünün ve Bilecik’in tanıtımı için fuarın ayrı bir önem arz ettiğini ifade etti. Düzenlenecek olan fuara sadece ulusal değil uluslararası firmaların da katıldığı tarım sektörünün en büyük buluşma noktası olan Bursa Tarım Fuarının, dünyanın en büyük fuarları arasında gösterildiğini söyledi. Bilecik ilçelerinin ve köylerinin kendine özgü ürünlerinin tanıtımı için tarım fuarına katılımın önemli bir avantaj olduğunu, bu fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini belirtti.

Müdür Dankaz, doğal afetlerden zarar gören çiftçiler için kredi borçlarının ertelenmesi ile ilgili ise, sel, yangın, dolu gibi doğal afetlerle karşılaşıldığında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne haber verilmesini, dilekçe ile durumlarını ibraz etmeleri gerektiğini söyledi.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen de, “Biçerdöver hasatta tarlanıza girdi ve buğdayınızda, arpanızda alınan verim düşük oldu.” dedi. Müdür Dankaz, “Biçerdöverlere bundan sonraki biçimlerde %50 devlet destekli GPS cihazı takılacak ve bun zorunlu hale gelecek. Bu sayede biçerdöverin uydudan hangi arazileri hasat ettiği ve bu arazilerden ne kadar verim alındığı gözlenmiş olacak. Uydudan sadece bu bilgilere değil arazinin kimin üzerinde olduğu, arazinin eğimi, yönü, mevkisi ve yıllık yağış durumuna göre alınabilecek verimi de görebileceğiz.” diye konuştu.

 Muhtarlar konu ile ilgili soruları dile getirdiler. Soru ve cevapların ardından toplantı sona erdi. (İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam