• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TARIMSAL EĞİTİM İÇİN GECELERİ KÖYLERE ZİYARET EDİYORLAR

TARIMSAL EĞİTİM İÇİN GECELERİ KÖYLERE ZİYARET EDİYORLAR

​ İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hacı Dursun Yıldız, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat Fakültesine yeni atanan Dekan Prof. Zeki Mut, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Nur İşler ile Şube Müdürlüğünde görevli teknik personelin katılımı ile Cumalı Köyünde  birkaç köyün katılımı ile eğitim toplantısı düzenlendi.

Köy kahvelerinde yapılan toplantılarda bitkisel ve hayvansal üretimde karşılaşılan sorunlar, desteklemeler, hayvanların kayıt altına alınması, aşılamalar, kırsal kalkınma yatırımları konularının ele alındığı karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak sorunlara çözüm önerileri getirilmiştir.

İl Müdürü Yıldız; “Kışın uzun gecelerinde yaz yoğunluğundan sıyrılan çiftçilerimize, toplantılar ve eğitimler düzenleyerek bu zamanları değerlendiriyoruz. Bizler burada sizlerle iken İl Müdür Yardımcım Erkal Gedikli ile Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Devrim Toraman ve Veteriner Hekim arkadaşlarımızda Bahçecik, Kınık, Çavuşköy, Alpagut ve Erkoca Köylerini kapsayan; “Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi”  konulu eğitimler düzenliyorlar. Çoğu zaman benimde katıldığım bu toplantılara İlimize 3 hafta önce atanan Ziraat Fakültesi Dekanımız Sayın Zeki Bey’ de katılmak, çiftçilerimizle tanışmak dertleri ile hemhal olmak istemiştir. Bu yüzden kendilerine çok teşekkür ediyorum. Buğday da çok çeşitli tohum kullanmamalısınız. Gübrelemenin etkili olması için toprak tahlili yaptırılmalı. Hayvancılıkta kendi yeminin en az % 60-70 ini üretmek ve yılda en az bir döl alıp yaşatmak karlılık ve sürdürebilirlik için şarttır. Gençlerin tarım ve hayvancılıkla bağlarını kesmemelisiniz” dedi.

Dekan Mut ise; “Sayın Müdürümüzün de belirttiği gibi buraya geleli 3 hafta oldu, bende Karaman da bir çiftçi oğlunun çocuğuyum, Müdürümüzden köylerde gerçekleştirdiğiniz eğitim toplantılarına katılmak istediğimi belirttim sağ olsunlar onlarda beni kırmadı ve bugün sizinleyim. İnanınki köyümü çok özlüyorum, sizler gibi köyde yaşayan büyüklerimi de çok özlüyorum.
Amerika dâhil birçok ülkeye gittim, bizim Ülkemiz gibi tarım açısından şanslı bir ülke daha görmedim. Her ne kadar İl Müdürlüğümüz gibi maddi desteklerde bulunamasak ta bizlerde size her türlü teknik ve bilgi konularında desteğe hazırız.
Benim bugün sizlerle buluşmamı sağlayan İl Müdürümüz YILDIZ’ a çok teşekkür ediyorum.”   dedi.

Bilgilendirme ve ziyaretlerden, karşılıklı görüş alış verişinden çiftçilerimizin çok memnun olduğu gözlemlenirken, eğitim sohbet ortamında devam etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam