TARTIŞMALI GEÇEN MECLİS YİNE UZUN SÜRDÜ

TARTIŞMALI GEÇEN MECLİS YİNE UZUN SÜRDÜ

Toplantının ilk maddesi “Bütçe içi işletme kurulması konusunun görüşülmesi” oldu.

 

Konu hakkında görüşlerini bildiren Meclis Başkanı Selim Yağcı “sosyal, kültürel ve spor alanlarında daha sağlıklı ve huzurlu hizmet sunulması amacıyla Bilecik Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler İşletmesi’nin kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur” dedi. Yağcı madde ile ilgili şunları aktardı:

 

“İktisadi ve Sosyal Tesisler İşletmesi Kurulacak”

“Belediyemiz bünyesinde hizmet verilen alanlarda nüfusun hızlı bir artış göstermesi, gelişen kentleşme süreci, buna bağlı olarak da belediye hizmetlerindeki çeşitliliğin ve faaliyet alanlarının genişlemesi sonucunda belediyemizde yerel hizmetlerin daha etkin, verimli ve halkın talep ve beklentilerine daha duyarlı bir şekilde sosyal, kültürel ve spor alanlarında daha sağlıklı ve huzurlu hizmet sunulması amacıyla Bilecik Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler İşletmesi’nin kurulmasına ihtiyaç duyulmuştur. Belediyemiz mülkiyetinde veya kullanımında bulunan lokanta, çay bahçesi, kafeterya, mesire alanları, soğuk hava deposu, büfe, düğün ve nikah salonu, sosyal ve kültürel amaçlı kullanılan salonlar, otopark, akaryakıt istasyonu, havuz, spor tesislerinin işletilmesi konusunda faaliyet göstermek üzere 5393 sayılı belediye kanunun 71. Maddesine istinaden Bilecik Belediyesi İktisadi ve Sosyal Tesisler İşletmesi adı altında bütçe içi işletme kurulu kurulması konusunun görüşülerek aynı kanunun 18. maddesi gereği karar verilmek üzere belediye meclisine havalesini, meclisimizin gündemine alınmak üzere bir konu getiriyoruz.

 

Yağcı: “Aqua Park, su eğlence dünyası gibi tesislerimiz yaklaşık 5-6 yıldır hizmet veriyor”

Daha önceki süreç içerisinde 2004 yılında Bilecik Belediyesi’nin su ve otobüs işletmesi şeklinde bir işletmemiz vardı. Ama o günkü muhasebe şartları içerisinde işletmeler ayrıydı. O günkü belediye mevzuatı içerisinde tek bütçede bunları toplama imkanımız yoktu. Şehrimiz her gün değişiyor ve gelişiyor. Buna bağlı olarak belediyemizin de yeni hizmet alanları oluyor. Aqua Park, su eğlence dünyası gibi tesislerimiz yaklaşık 5-6 yıldır hizmet veriyor. Muhsin Yazıcıoğlu spor kompleksi de bu anlamada hizmet vermeye başladı. Belediyemiz, özellikle kendisine ait park ve bahçelere ilişkin olarak yeni düzenlemeler yaparak buralarda halkımıza, dezavantajlı gruplara, emeklilerimize, engelli kardeşlerimize daha ucuz, daha kaliteli ve daha etkin hizmet sunulması için bazı işletmeleri değerlendirme noktası için bir gayret içerisinde olacağız. Tüm bunları halkımıza daha verimli hizmet sunabilmek için bir işletmenin kurulması, muhasebeleştirilmesi konusunda gerekli gördük. Belediye yönetimi olarak da meclisimizin huzuruna işletmenin kurulması teklifini getiriyoruz. Meclisimiz tarafından olur verilirse İç İşleri Bakanlığımızın da bu konuda onayını alarak belediyemizin Kültür Kongre Merkezi, spor tesisleri, şehir müzemiz, parklarımız, bundan sonra açacağımız otogar, işletmesi ve benzeri gibi alanlara yönelik olarak bir işletme kurulması noktasında meclisimizin huzuruna geldik.”

 

Oylamaya sunulan madde Ak Parti’nin kabul oyları, CHP VE MHP’nin çekimser oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

“Belediye alacağına karşılık mülk satın alacak”

Gündemin 2. maddesinde “taşınmaz satın alınması konusu” görüşüldü.

Belediye Başkanı Selim Yağcı; “Bildiğiniz gibi belediyemizin gayrı menkulleri var. Buranın içerisinde de kiracıları var. Bazen bu kiracılarımız içerisinde ödeme güçlüğü çeken oluyor. Bunların karşısında da mülkiyetleri olanlar, bunları bir değerlendirmeyle mülkiyetleri karşısında borçların mahsubu gerçekleşebiliyor. Bu anlamda da kiracılarımızdan birisinin bünyesinde olan bir mülkiyetin borçlarına mahsuben bu mülkü bizlere satışını teklif etmiş. Meclisimiz tarafından eğer satın alınmasına ilişkin bir kara oluşursa kıymet takdir komisyonumuz tarafından değerlendirme yapılacak. Arkadaşlarımız bir ön araştırma yapmış. Makul şartlar içerisinde belediyemize de imkan sağlayacak bir alan olduğunu söylediler. Bu borçlu olan şahsı ismen telaffuz etmek istemiyorum ama çarşıdaki esnaflarımızdan birisi. İcra yoluyla borcu kapatarak yıpratıcı olmak yerine, malın rayiş bedelinde almak istiyoruz belediyemizin de bu anlamda borcu kapansın, şahsın da yolu açılsın. Bu tür alışverişlerde vatandaşlar da mağdur olmuyor, belediye de. Bunları daha önce denediğimiz için de biliyoruz.

Burası 619 ada 319 metrekarelik bir alan. Emlakçılardan yapılan araştırmalara göre 70 ile 100 lira arasında bir fiyat aralığı bildirildi. Kişinin borcunun bir kısmına yetecek derecede bir fiyat.

Ertuğrulgazi Mahallesi 619 ada 6 nolu parselin satın alınmasını oylarınıza sunuyorum.” açıklamalarında bulunarak konuyu oylamaya sundu.

 Madde Ak Parti’nin kabul, muhalefet üyelerinin çekimser oylarıyla, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

“İş makineleri tescil yönetmeliği oy çokluğuyla kabul edildi”

Toplantının bir diğer gündem maddesi “İş makineleri tescil yönetmeliği konusunun görüşülmesi” oldu. Söz konusu Bilecik Belediye Başkanlığı iş makinelerinin tescil işlemlerine ait yönetmelik Ak Parti’nin tamamının, MHP’den 1 kişi(Cengiz Erdinç), CHP’nin çekimser oylarıyla kabul edildi.

 

“2014 Yılı Kesin Hesabı Oy Birliğiyle Kabul Edildi”

Gündemin 4. maddesinde  “2014 mali kesin hesap konusu” görüşüldü.

Başkan Yağcı yaptığı konuşmasında “Plan ve bütçe komisyonumuza yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Kadir Bayrak Bey’in komisyon başkanlığında Aydın Çelebi Bey’, Sevcan Uzun Hanım, Soner Olgun Bey ve Erdoğan Yeşil Bey’den oluşan komisyonumuzda kesin hesaplar incelenmiş ve oy birliğiyle kabul edilmiştir. Kesin hesaplar hepimizde mevcut. Plan ve bütçe komisyonumuzun oy birliğiyle karar verdiği kesin hesap raporlarımızın kararını oylarınıza sunuyorum.” dedi. Konu oy birliğiyle kabul edildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Çöp Kamyonu Hibe Edildi

Görüşülen 5. madde de “Kamu hizmetine tahsis çöp kamyonu konusu” karara bağlandı.

Başkan Yağcı;  “geçen ay Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafında n belediyemizde çöp toplama noktasında kullanılmak üzere bir kamyon hibe edildi. 5393 sayılı yasanın 15. Maddesinin 6. Fıkrası hükümleri uyarınca belediyemizin hizmetine tahsis edilmesi hususunun belediyemizce görüşülmesini gündeme sunuyoruz. Hibe edilen aracın kamu yararına kullanılacağı hususunda belediye meclisimizin bir kararı gerekiyor teknik olarak. Bu amaçla bu konuyu meclisimizin gündemine getiriyoruz. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından son olarak hibe edilen çöp aracının kamu yararı amaçlı kullanılması hususunu oylarınıza sunuyorum.” ifadelerini kullandı. Oylamaya sunulan madde oy birliğiyle kabul edildi.

 

Daha sonra İmar Konularına geçildi. İmar Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Meclis Üyesi Hüseyin Yalçın ile Belediye Başkan Yardımcısı ve İmar İşleri Müdürü Abdullah Ay İmar konularıyla ilgili meclis üyelerini bilgilendirdiler.

 

“Yeni Otogar, hızlı tren bağlantısının imara işlenmesi kararı alındı”

Bu madde de görüşülen otogar ile hızlı tren arasındaki bağlantı yolunun imara işlenmesi yönünde Karayolları tarafından gelen yazı meclis üyeleri ile paylaşılırken Başkan Yağcı, projenin geldiği nokta ile ilgili meclis üyelerine bilgiler verdi. Otogar, hızlı tren bağlantısının imara işlenmesi kararı alındı.

Diğer yandan Başkan Yağcı, Küplü girişindeki kavşağın Bilecik'e girişinin bölünmüş yol olarak ihale edildiğini belirtti. Adı geçen yolla ilgili komisyondan görüş talep edildi. Konu, toplantıya ara verildikten sonra görüşülmek üzere komisyona havale edildi. İlgili komisyon kararı alındıktan sonra oylamaya sunulan madde iktidar ve muhalefet üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

 

3 otobüs, 1 ekskavatör, 5 kamyon ve 1 iş makinesi alınacak

Mayıs ayı olağan toplantısının son maddesinde ise Başkan Yağcı tarafından önerilerek gündeme alınan yeni araçlar almak için 2 milyon TL'lik kredi borçlanma konusu görüşüldü. CHP ve MHP'nin çekimser kaldığı madde oyçokluğu ile kabul edildi. Buna göre belediyeye 3 otobüs, 1 ekskavatör, 5 kamyon ve 1 kazıcı, yükleyici iş makinesi alınacak.

 

Başkan Belediyenin Çalışmaları Hakkında Bilgiler Verdi

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Belediye çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgiler veren Selim Yağcı geniş kapsamlı bir bilgilendirme yaptı. Yağcı, Katı Atık Tesisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunurken, Bilecik'e bağlantı yolu hakkında son gelişmeleri anlattı.

CANER ALKAN

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam