“TERCİH SEBEBİMİZ SAĞLIK MI YOKSA ŞIKLIK MI?”

“TERCİH SEBEBİMİZ SAĞLIK MI YOKSA ŞIKLIK MI?”

Bilecik’te faaliyet gösteren “Moda Optik” ortaklarından optisyen Tuğçe Tosun konuyla ilgili gazetemiz muhabirinin sorularını cevaplayarak önemli açıklamalarda bulunurken güneş gözlüğü alırken tercih sebebinin sağlık mı yoksa şıklık mı olduğunu ifade ederek şunları aktardı;

 

Optisyen Tuğçe Tosun’un konuyla ilgili açıklamaları:

“Takacağınız güneş gözlüğü sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtmalıdır”

“Güneş gözlüklerinin seçiminde yüze iyi oturması, yüz anatomisine uygun olması belki de en önemli faktörlerden biri. Özellikle kulaklara, burna baskı yapmayan ve mümkün olduğunca daha fazla alanı örten güneş gözlüklerini seçmek önemlidir. Yukarıdan ya da yanlardan güneş ışığını geçirmeyen, alttan yansıyan ışınların geçişini engelleyen büyüklükte gözlükler tercih edilmelidir.

Yüzünüz ve gözleriniz için doğru güneş gözlüğü seçimi, gözlerinizin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından daha sağlıklı bir şekilde korunması ve sizin daha güzel (estetik) görünmeniz için önemlidir. Takacağınız güneş gözlüğü sizin kişiliğinizi tam olarak yansıtmalıdır. Yüzünüz kare, yuvarlak, oval, dikdörtgen veya elmas şekilli olabilir. Kendinize uygun bir güneş gözlüğü seçmek için yüz şeklinize uygun gözlükler kullanmalısınız. Örneğin yuvarlak bir yüze sahipseniz, dikdörtgen veya kare çerçeveli gözlükler kullanarak, yüzünüzün daha uzun ve ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

“Güneş gözlüğü kullanmak bir zevk değil, önemli bir ihtiyaç”

Fiyat kesinlikle kalite standardı olmaz. Önemli olan aldığınız güneş gözlüğünüzün uygun izinler çerçevesinde gerekli belgelerinin bulunmasıdır. Hem estetik anlamda iyi görünmek, hem de sağlığınızı ön planda tutmak istiyorsanız mutlaka tercih ettiğiniz optik mağazasından yardım alın.

 Yaz mevsiminin vazgeçilmez aksesuarı güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz? Tercih sebebimiz sağlık mı; yoksa şıklık mı?

Özellikle ozon tabakasının delinmesiyle birlikte, artık güneş gözlüğü kullanmak bir zevk değil, önemli bir ihtiyaç. UV (ultraviyole) ışınlara uzun süre çıplak gözle maruz kalmak, pek çok göz hastalığına neden olabiliyor.

 

“Güneşin zararlı ışınları katarakt, göz kuruluğu gibi birçok hastalığa yol açabilir”

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için güneş gözlüğü mutlaka kullanılmalıdır. Ancak piyasada bulunan kalitesiz güneş gözlükleri göz sağlığına kalıcı zararlar verebilir. Gözler ultraviyole ışınlardan gerçek güneş gözlükleri ile korunmalıdır.

Sahte güneş gözlükleri renginden dolayı gözbebeğinin fazla büyümesine neden olur. Kalitesiz cam ultraviyole ışınları engelleyemediği için gözün tam odak noktasına daha fazla zararlı ışın girer. Bu gözde körlüğe kadar gidebilecek kalıcı hasarlar bırakabilir.

 

“Her cam renginin farklı özellikleri vardır”

Güneş gözlüğü alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli özellik camlarının ultraviyole ışınlarını blokaj derecesidir. Gözlüğün üzerinde mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescili ve Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış sertifikalı mutlaka bulunmalı, camları UV filtreli olmalıdır.

Normalde her gözlük camı ultraviyoleyi değişik oranlarda bloke edebilmekle birlikte etkili ultraviyole blokajı için özel kaplamalar kullanılması gerekmektedir. Güneş gözlüklerinde kullanılan aynalı kaplamalar göze gelen ışık miktarını düşürmekle birlikte ultraviyole blokaj oranını etkilememektedir.

 

Güneş gözlüğü seçiminde bir diğer önemli faktör cam rengi ve koyuluğudur. Cam renkleri eskiden kahverengi ve siyahla sınırlıyken, bugün her türlü renge ulaşmak mümkündür. Camın renginin ve koyuluğunun ultraviyole blokaj derecesiyle herhangi bir ilişkisi yoktur ama her cam renginin farklı özellikleri vardır.”

ERHAN TOKA 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam