Tescilli Taşınmazlara Bakanlıktan Destek

Tescilli Taşınmazlara Bakanlıktan Destek

 

Topsoy, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 26 adet proje için yardım başvurusunda bulunulduğunu ifade etti. Topsoy konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Taşınmaz Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Sağlanmasına Dair Yönetmelik” kapsamında Müdürlüğümüzce Bakanlığımıza 2012 yılında 2013 yılı için talepte bulunduğumuz 26 adet proje yardımı dosyasından 2013 yılı için 4 tanesine Proje yardımı; 10 adet Proje Uygulama Yardımı Dosyasından 2 adetine ise proje uygulama yardımı ile ilgili ödenek tahsis edilmiştir. Proje yardımı çıkan 1 adet tescilli taşınmaz sahibi ile Pazaryeri İlçemizde proje yardımı sözleşmesi, yine 3 adet proje yardımı ve 2 adet Proje Uygulama Yardımı çıkan tescilli taşınmaz sahipleri ile Osmaneli İlçemizde Proje ve Proje Uygulama Yardım Sözleşmeleri imzalanarak Bakanlığımıza sunulmuştur.

          Söz konusu yönetmelik kapsamında 2013 yılı için Bakanlığımızca İlimizdeki sivil mimari özellikleri taşıyan tescilli taşınmaz malikleri yılı içerisinde projelerini hazırlayıp onaylanması için Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderip ilgili Müdürlükçe de sunulan projelerin onaylanmasına müteakip yardımlar maliklerine ödenecektir. Proje Uygulama Yardımları ise Bursa Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü teknik personelince taşınmazda yapılacak tespit çalışmalarından sonra çıkan yardımın ilk önce % 20 si yardımın kalan kısmının ise onarımın yılı içerisinde tamamlanmasına müteakip tescilli taşınmaz maliklerine ödenecektir. 

      Bu zamana kadar Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2005 yılından buyana İlimiz genelinde 40 adet civarında tescilli taşınmaz eve proje yardımı, 23’e yakın tescilli taşınmaza da proje uygulama yardımı sağlanmıştır.

    Bu nedenle tarihi misyonu, tabii ve doğal güzellikleri yanında kendine has ürünleri ile ön planda olan İlimizin sivil mimari örnekleri ile de tıpkı Eskişehir Odunpazarı, bir Karabük Safranbolu ve bir Ankara Beypazarı gibi Kültür ve Turizm yönünden ön plana çıkabilmesi için 2014 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan proje yardımı almak isteyen İlimizdeki tescilli taşınmaz kültür varlığı sahiplerinin 27 Eylül 2013 tarihine, ayrıca Proje Uygulama Yardımı almak isteyen tescilli taşınmaz kültür varlığı sahiplerinin ise 27 Aralık 2013 tarihine kadar yardım talep dosyalarını Müdürlüğümüze teslim etmeleri gerekmektedir. Müdürlüğümüze teslim edilen Proje ve Proje Uygulama Yardım dosyaları ise Bakanlığımıza gönderilerek 2014 Mart ayı içerisinde Bakanlığımızca oluşturulacak Kültür Varlıklarının Onarımına Yardım Komisyonunda görüşülerek yapılacak yardım taleplerini değerlendirip, yardım talebinden yararlanacaklar hakkında Müdürlüğümüz bilgilendirilecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam