TGB USTA GAZETECİ MUMCU’YU ANDI

TGB USTA GAZETECİ MUMCU’YU ANDI

Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin, devrimciliğin simgesi olan Uğur Mumcu’nun hunharca katledilişinin 22. yılında büyük bir üzüntü duyduklarını ifade eden Türkiye Gençlik Birliği İl Örgütü'nün açıklaması şu şekilde oldu:

"24 Ocak 2015 günü tam bağımsız Türkiye’nin, gericiliğe karşı mücadelenin, cesur gazeteciliğin, laikliğin, devrimciliğin simgesi olan Uğur Mumcu’nun hunharca katledilişinin 22. Yılı.

Ulusunun ve tüm mazlumların yanında emperyalizme ve işbirlikçilerine karşı duruşu sömürüye karşı emeği, gericiliğe karşı bilimi, bölücülüğe karşı ulusal bütünlüğü, faşizme karşı demokrasiyi savunmayı yaşam felsefesi yapmış Uğur Mumcu’dan kurtulmanın en kestirme yolunun onu yok etmekten geçtiğini düşünenlerin seçtiği tarihtir 24 Ocak 1993.

Katledilişler için parmak oynatmayanların; kitapları, sözcükleri, eylemleri, düşünceleri tutuklattığı bugünde aslında ülkemizde bundan 22 yıl öncesine göre değişen hiçbir şeyin olmadığını bir kez daha görüyoruz. Dün düşünenleri, konuşanları susturan bir iktidar vardı, bugün ise muhalifleri, düşünen ve konuşanları gözaltına alıp tutuklayan, ön infaz ile içerde tutarken yıllar süren yargılamalar ile cezaevlerinde adeta işkence eden bir iktidar var. Tetiği çeken, bombayı koyan piyonların ardındaki ulus ötesi azmettiricilerin, yönlendiricilerin suikasttaki konumları bu güne kadar yeterince değerlendirilmiş, aydınlatılmış değildir.

Atatürk’ ün bağımsız ülke, özgür ulus idealinin eseri Türkiye Cumhuriyeti’ni çökertmenin, Mustafa Kemal’in tanımıyla “Cumhuriyet’in soylu koruyucularını” yok etmekten geçtiğini düşünenler bunun için Türk ulusunun seçkin evlatlarına yöneldiler. 

Geçmişten günümüze başta Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Bahriye Üçok ve adını sayamadığımız daha nice Cumhuriyetçi, devrimci olmak üzere, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk ulusunun temel değerlerinin simgeleşmiş muhafızları olan yeri doldurulamayacak bilim insanlarına, aydınlara yönelik suikastların ardındaki ulus ötesi güçler dikkatten kaçırılmamalıdır. 

Rüzgârgülü misali yön değiştiren, emperyalizmin her gün övülecek yeni bir özelliğini keşfeden numaralı cumhuriyetçiler, kuruldukları medya köşelerindeki çarpıtmalarını, sömürü savunuculuğu yolundaki demagojilerini teşhir edecek bir Uğur Mumcu’nun tedirginliğinden kurtuldukları için mutludurlar. 

Emperyalizmin hizmetine girmiş, ulus ötesi güçlerin programladığı siyasal dinciliğin önderleri de Uğur Mumcu’suz bir ortamda daha huzurludurlar.

Emperyalist yönlendirmeli etnik bölücüler, hayali ihracatçılar, kamu kaynaklarını hortumlayanlar, kaçakçılar, halkın sırtından geçinen sömürgenler koalisyonu Uğur Mumcu’nun keskin zekâsından, etkili kaleminden kurtulmanın pervasızlığı içindedirler.

Bizler Türkiye Gençlik Birliği olarak Cumhuriyetin, çağdaşlığın, demokrasinin, Atatürk devrimlerinin, ulusal bütünlüğün yılmaz savunucusu Uğur Mumcu’nun kaybından duyduğumuz acıyı bir kez daha ifade ederken, onun uğruna yaşamını verdiği değerlerin savunucusu olmayı her daim sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam