TOBB VE BİLECİK 5 MİLYON TL’LİK MUTLU SONA İMZA ATTI

TOBB VE BİLECİK 5 MİLYON TL’LİK MUTLU SONA İMZA ATTI

Tüm katılımcıların ortak duygusu mutluluk ve heyecan oldu

Bilecik Ticaret ve Sanayi odası ev sahipliğinde gerçekleşen törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)Başkanı Fevzi Uzun, Kadın Girişimciler ve ilgililer katıldı. Yaklaşık 3 sene önce TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun sözünü verdiği büyük desteğin gerçekleşmesinden dolayı tüm katılımcılar heyecanlı ve mutlu olduklarını ifade etti.

TOB’dan üniversiteye 5 milyon TL yatırım

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, gerçekleştirilen projenin Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi ile Bilecik sanayisine bir ivme kazandıracağını belirtti. TSO’nun yaptığı çalışmalardan bahseden Uzun, hedeflerinin yirmiye yakın sektör çalıştayı tamamlayıp sonuçlarını il bürokrasisi ile de paylaşıp sorunlarımızı çözüme kavuşturmak olduğunu dile getirdi. Uzun, TSO olarak her geçen gün kurumsal kimliklerini güçlendirmeye çalıştıklarını ifade ederek, “Burada bunun bir somut örneğini hep birlikte yaşıyoruz. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Laboratuarı için aracılık ettiğimiz iş dünyasının fedakârlığını gösterdiği 5 milyon TL’lik yatırımımızın hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Üniversite sanayi işbirliğini geliştirmeye çalışıyoruz”

Başkan Fevzi Uzun şunları aktardı:

“Bugün burada; kuruluşun ve kurtuluşun beşiği, Bilecik’imizde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemiz ile birlikte Bilecik sanayisine ivme kazandıracak bir etkinlik için bir aradayız.

Bilecik her geçen gün büyüyen gelişen ekonomisi, üniversitemizin de etkisiyle değişen sosyo-kültürel yapısıyla kabuğunu kırmaya devam ediyor.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi olarak göreve geldiğimiz ilk günden beri üniversite sanayi işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmaya gayret ettik.

Kıymetli Rektörümüzün himayesinde Üniversite-Sanayi İşbirliği gelişimine yönelik akademisyenlerimizin uzmanlık alanlarını sanayicilerimizin deneyimleriyle birleştirmek üzere anket ve saha çalışmaları yaptık.

Göreve geldiğimiz günden itibaren ilçeler ile birlikte üyelerimizi işyerlerinde ziyaret ettik, sorunlarını, odamızdan beklentilerini dinledik. Sektörlerimizin sorunlarını ilgili bakanlıklara ve TOBB’a iletmek üzere Sektör Çalıştaylarımıza başladık ve 5 tanesini tamamladık.

Hedefimiz yirmiye yakın sektör çalıştayı tamamlayıp sonuçlarını il bürokrasisi ile de paylaşıp sorunlarımızı çözüme kavuşturmak olacaktır."

TOBB’dan Bilecik’e ayrıcalık

Uzun’un ardından sözü alan isim TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer oldu. Konuşmasına TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun selamını ileterek başlayan Özer, şunları aktardı:

“Öncelikle sayın başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun selamını ileterek sözlerime başlamak istiyorum. Malum odalar birliği başkanımız bu dönem Türkiye’nin B20 başkanlığını yürütüyor. O nedenle protokol görevini biz verdiler.

 Öncelikle malumunuz olduğu üzere sayın başkanımızla beraber Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bu tür konuları çok önemsiyoruz. Çünkü sanayileşmenin olduğu, ticaretin olduğu yerde üniversiteyi ayrı bir şekilde düşünmemiz mümkün değildir. Bu nedenle ben bu anlamdaki desteklerini esirgemeyen başta rektörüm üze ve oda başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bizler, ihtiyaç durumuna göre birçok ilde üniversitelerin taleplerini karşılayamıyoruz çünkü maddi güce dayalı bir yapıdır. İllerin protokol imza törenlerinde mevcut müstakil binalarını ve Ankara’dan odalar birliğinden de yapı dairesi müdürümüz Yahya Bey ile beraber geldik. Ama Bilecik’in ayrı bir özelliği oldu ki, burada üniversitemize bir inşaat ve yapı kazandırılması konusunda odalar birliğimiz ve başta başkanımız olmak üzere onay verdiler. Dolayısıyla bu girişimlerinden dolayı değerli başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. İnşallah, ilimize ve bölgemize hayırlı, uğurlu olur. “dedi.

Özcan, “Üniversite için aynı heyecanı duyarak bugünlere geldik”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan ise yaklaşık 2 yıl önce sözü verilen projenin gerçekleşmesinden dolayı son derece heyecanlı olduğunu dile getirdi. Projede emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirten Özcan, eğitimin özellikle Türkiye’deki eğitimin rolünün son derece önemli olduğunun altını çizdi.Özcan şu ifadeleri aktardı:

“Hakikaten heyecanlıyım çünkü uzun süren birlikte bir çabanın meyvesini, nihai imzasını atacağız. Yaklaşık 2 yıl önce değerli Odalar ve Borsalar Birliği başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu Bey de Bilecik ziyaretlerinde gerçekleştirilen bir konuşmanın bu süre içerisinde olgunlaşıp sonuca dönüşmesi. Hem üniversite adına hem Bilecik adına hem de gençlerimiz adına çok önemli bir adım. Yaklaşık 7 yıldır bu şehirde üniversitenin heyecanını hep birlikte taşıyoruz. Hemen her adımda beraber olduk. Zaman çok çabuk geçiyor. Nasıl yaşadığınız, ne yaşadığınız, ne kadar uzun yaşadığınız önemli değil, yaşadığınız süre içerisinde nelere vesile olabildiğimiz, neleri gerçekleştirebildiğimiz önemlidir. Nice imkan sahipleri var, güç sahipleri var, zenginlik sahipleri var ama hayatlarında hayırlı bir işe imza atmadan çekip gidiyorlar. Fakat nice insanlar var ki yaşadıkları her anı bir ibadete çevirmesini biliyorlar. Öyle bir imkâna sahipler. O yüzden bu haziruna buraya kadar geldikleri için teşekkürlerimiz iletiyorum. Çünkü başından beri ülkesi için, şehri için, üniversitesi için aynı heyecanı duyarak bugünlere hep beraber geldik. Bu hakikaten şükrü eda edilmeyecek bir şeydir.

“Üniversiteye yapılan destek, gençlerimizin yetişmesine katkı sağlayacak”

Bilecik Belediye Başakanı Selim Yağcı, yaptığı konuşmada iş çevrelerinden üniversiteye yapılan desteğin üniversitenin daha kaliteli, daha verimli, daha üst seviyede üretim yapma noktasında gençlerimizin yetiştirilmesine katkı sağlayacağını belirtti. Yağcı şu ifadelerde bulundu.

“Bugün gerçekten heyecanlı özel ve güzel bir gün. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nin kuruluş çalışmaları başladığında, Üniversite yaptırma ve yaşatma derneği olarak, esnafımızdan destek toplama çalışmalarından, bugün kuruluşunu gerçekleştirip, sanayici ve iş adamlarımızın ortak katılımıyla 5 milyonlara varan hibelerin yapılıyor olmasını görmek son derece mutluluk verici. Başka bir mutluluk verici şey ise, Sayın rektörümüzün ifade ettiği gibi, 2 yıldan uzun bir süre önce verilen bir sözün bugün artık uygulama safhasına geçiyor olması bizleri oldukça mutlu ediyor. İş çevrelerinden kendilerine artık bu dönüşüm bir nebze de olsa tanımlanıyor demektir. İş çevrelerinden bu desteğin geliyor olması ve gönüllülük esası çerçevesinde geliyor olması, üniversitenin daha kaliteli, daha verimli, daha üst seviyede üretim yapma noktasında gençlerimizin yetiştirilmesine katkı sağlayacak"

“Mutlu sonla beraber imza törenimizi gerçekleştiriyoruz”

Son olarak sözü alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, diğer konuşmacılarla ortak mutluluk duygularını yaşadığını belirterek üniversiteden beklentilerinin büyük olduğunu kaydetti.

Vali Nayir şöyle konuştu:

“Böyle güzel hayırlı bir işi için aynı ortamı paylaşmanın mutluluğunu ben de yaşıyorum. Konu açılıp, gelişen, gelecek vadeden ilimizden bahsederken, hep üniversitemizden beklentilerimizin büyük olduğunu ifade etmeye çalışıyordum. Bizim üniversiteden beklentilerimiz büyük ama aynı zamanda üniversitemizin de beklentilerinin var olduğunun da bilincindeydik. İmkanlarımız ölçüsünde üniversitemiz için neler yapılabilir konusunu konuştuğumuzda, hep bir memnuniyet ifadesi olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin bu sözünden bahsedilegelmişti. Bugün bunu bir mutlu sonla, bir imza töreniyle bu protokolü uygulanır hale getirecektik. Sayın rektörümüz biraz önce benim pozisyonumu şöyle ifade etti; “E madem çocuklar anlaşmışlar bize de hayırlı olsun demek düşer” diye ifade edebilirsiniz demişti. Güzel, mutlu bir birliktelik. Temennimiz, hem üniversitemiz için hem de ilimiz için, dolayısıyla ülkemiz ve insanımız için yeni güzel başlangıçlara çalışmalara vesile olacak bir protokol olsun. katıldığınız ve bu protokolü değerli kıldığınız için tüm davetlilere teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam