• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”Toy” toplantısı

”Toy” toplantısı

Vali Bilal Şentürk başkanlığında Söğüt ilçesinde bu yıl 738’nci kutlanacak Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri öncesi ”Toy” toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde Vali Şentürk, Kaymakam Murat Öztürk, Söğüt Belediye Başkanı İsmet Sever ile farklı illerden gelen yörük temsilcileri, mehter takımı eşliğinde Ertuğrulgazi Türbesi’ni ziyaret etti.

Burada alp kıyafetli askerlerin ”saygı nöbeti” değişimini izleyen Vali Şentürk ve beraberindekiler dua etti.

Vali Şenttürk, daha sonra Belediye Türk Sofrası’nda düzenlenen Yörük Kurultayı’nda yaptığı konuşmada, yüz yıllardır süren kardeşliği devam ettirmenin önemine değindi.

Ecdadın bıraktığı mirası Anadolu’nun her köşesine ve gelecek kuşaklarına bırakmak zorunda olduklarını vurgulayan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Bu toprakları vatan olarak bildiğimiz tarihten bu yana ve istikbali çocuklarımıza devredeceğimiz önemli mirası korumak adına 738 yıldır düzenlenen şenliklerin aynı heyecan, inanç ve duygularla 82 milyon insanımızın kendisini ev sahibi olarak addedeceği, gelemeze bile kalbi, gönlü burayla bir olması, bir atması lazım geldiğini biliyoruz. Öncelikle geleneğimizi yaşatıyoruz burada. Bin yıldır bu birliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirmek üzere Anadolu’nun muhtelif yerlerindeki Yörüklerle burada bir araya geliniyor. Burada paylaşılan bir miras var. Geçmişten gelen bu mirası gelecek kuşaklara taşımak durumundayız. Bu vatanın birliği ve dirliği için bu hissiyatı kaybetmemiz gerekiyor. Bunu kaybetmemenin yolu da yaşatmaktan geçiyor. Anadolu’nun her noktasından buraya gelinmeli ve bu heyecan yaşatılmalı, yansıtılmalıdır. Bugün de şenliğimizin daha konforlu olması ve icra edilmesi bakımından yörük beylerimiz ile toplantı gerçekleştiriyoruz.”

Kaymakam Öztürk de kurultayda Yörüklerin görüşlerini alacaklarını ve 737. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerini değerlendireceklerini söyledi.

Yörük Türkmen, Dernek, Federasyon ve Konfederasyon temsilcilerinin görüşlerini dile getirmesinin ardından kurultay, sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam