• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TRABZON HURMASI YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

TRABZON HURMASI YETİŞTİRİCİLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bilecik’te özellikle Merkez İlçede Küplü, Başköy ve Bekdemir Köylerinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan Trabzon Hurması üretiminin arttırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Güven Sönmez; Küplü, Başköy ve Bekdemir Köyü Muhtarlarını Köylerinde ziyaret ederek konu hakkında görüş alışverişinde bulundu. Yapılan arazi gezilerinde tespit edilen hususlarla ilgili olarak İl Müdürü Yıldız, Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim ve Hayvan Sağlığı  ve Koordinasyon  Şube Müdürleri ile Küplü Köyünde Küplü, Başköy ve Bekdemir Köyü Muhtarları ve üreticilerinin de katılımıyla bir toplantı düzenlendi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hacı Dursun Yıldız toplantıda yaptığı açıklamada;

“Verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik yapılacak çalışmalarda her türlü teknik konuda çiftçilerimizin yanında olduklarını, bunun yanı sıra yeni bahçeler tesis ederek üretimi arttırmayı hedeflediklerini, bu yöndeki taleplerin İl Müdürlüğümüze iletilmesi halinde Sayın Valimizin de destekleriyle İl Özel İdaresi kaynaklarıyla %50 desteklemeli Trabzon Hurması fidanı dağıtımı yapılacaktır. Ayrıca üç köy üreticileri bir araya gelerek Üretici Birliği ya da Kooperatif kurarak ürünün pazarlanması, işlenmesi, kurutulması, depolanması ambalaj vb. konuları içeren projelerle BEBKA ve Bakanlığımız KKDK kırsal kalkınma yatırımlarını desteklemeden faydalanarak karlılık ve sürdürülebilirlik sağlanmalıdır. Bakımlı bahçelerin yanı sıra genel itibarı ile bahçelerin bakımsız, budamaların yetersiz, meyve seyreltmesinin yapılmadığı gözlenmiştir ” dedi.

Muhtarlar ve üreticilerin görüş, öneri ve taleplerinin alındığı, sorularının cevaplandığı ve karşılıklı sohbet şeklinde verimli bir çalışma olarak tamamlandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam