TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI

TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI

Bilecik’te, Karayolu Trafik Güvenliği Haftası, düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, Bilecik İl Jandarma Komutanı Alper Sır, İl Emniyet Müdür Vekili Hicri Görgün, Bilecik Pomem Müdürü Sadettin Şensoy, daire müdürleri, jandarma ve emniyet teşkilatı katıldı.

2

Vali Yardımcısı ve İl Trafik Komisyon Başkanı Mehmet Taşdöğen burada yaptığı konuşmada,

trafik sorununu çözümlemek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Karayolu Trafik Güvenliği günü, takip eden hafta ise Uluslararası Karayolu Güvenliği Haftası olarak kabul edildiğini belirterek şunları aktardı:

“Trafik sorununu çözümlemek, bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla birçok Avrupa ülkesinin aralarında bulunduğu, merkezi Fransa’nın başkenti Paris’te olan ve ülkemizin de üyesi bulunduğu konsey tarafından her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Karayolu Trafik Güvenliği günü takip eden hafta ise Uluslararası Karayolu Güvenliği Haftası olarak kabul edilmiştir.

“Her yıl yaklaşık 1 Milyon 300 Bin insan hayatını kaybetmektedir”

Karayolu trafik kazaları dünya çapında ölüm, yaralanma ve sakatlanma nedenleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Her yıl dünya genelinde trafik kazaları sonucunda yaklaşık 1 Milyon 300 Bin insan hayatını kaybetmekte 50 Milyondan fazla insan yaralanmakta 500 Milyar Dolar üzerinde ekonomik kayıp meydana gelmektedir. Ülkemizde 2015 yılı sonu itibariyle 25 Milyon 972 Bin 519 sürücü 19 Milyon 994 Bin 472 Adet de kayıtlı araç bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 1 Milyon yeni sürücü ile yine 1 Milyon civarında yeni araç trafiğe çıkmaktadır. Bu duruma paralel olarak başta ulaşım altyapısı olmak üzere Denetim ve Sağlık imkanlarının arttırılması da kaçınılmaz olmaktadır.

“İlimizde 6 Bin 778 araç”

İlimizde 2015 yılı sonu itibariyle toplam 6 Bin 778 araç ve 96 Bin 124 araç sürücü belgesi sahip vatandaşımız bulunmaktadır. Ülkemiz genelinde araç başına düşen kişi sayısı 4 iken ilimizde bu rakam 3 civarında görülmektedir.

2015 yılında ilimiz genelinde meydana gelen 592 trafik kazasında 19 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 1047 vatandaşımız yaralanmıştır. Toplumumuzun tüm kesimlerinin trafik güvenliğine katkı sağlamasına yönelik başlatılan ve hizmetlerine devam eden fahri trafik müfettişlerinin sayısı tüm illerin ihtiyaçları doğrultusunda İçişleri Bakanlığınca arttırılmaktadır.

8

“Toplumsal bilinç oluşturulmasına yönelik çalışmalar arttırılarak devam ettirilmelidir”

Trafik kazalarının önlenmesi, başta sürücüler olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun sorumluluğunun bilinci içerisinde olmasıyla mümkündür. Toplumumuzda maalesef trafik kazalarının doğrudan veya dolaylı herkese zarar veren bir afet olduğu yeterince anlaşılamamaktadır. Bu nedenle yapılacak eğitim faaliyetleri ile kamuoyumuzun trafik kazaları, bunların sonuçları toplumumuza getirdiği maddi manevi verdiği zararlar hakkında bilgilendirilmesi ve böylece toplumsal bilinç oluşturulmasına yönelik çalışmaların arttırılarak devam ettirilmesi gerekmektedir. Trafik güvenliğinin sağlanmasında önemli rol oynayan öncelikle eğitim, ulaşım altyapısı, denetim, ilk yardım hizmetlerinde yapacağımız çalışmalar trafik kazalarının daha da azaltılmasına katkı sağlayacaktır. Bu amaçla ilimiz genelinde öğrenci, yaya güvenliği, toplu taşıma araçları ile kamu kurum ve kuruluşlarda görevli araç sürücüleri eğitimi, trafik kurallarına uyum alışkanlıklarının kazandırılması ve kazaların önlenmesinde medyayla işbirliği konularında sık sık çalışmalar yapılmaktadır.

“Yılda 1500 öğrenciye ulaştırılmaktadır”

Ayrıca başta çocuklar olmak üzere hergün trafiğin içinde yer alan anne, baba ile aile bireylerinin trafik güvenliği ile farkındıkların arttırılması, yarının büyükleri olan çocuklarımızın şimdiden yetiştirilmesi trafik kurallarının sadece araç sürücüleri için değil herkes için var olduğu bilincinin yerleştirilmesi amacıyla hazırlanan trafik projesi kapsamında ilkokul 2, ortaokul 7 ve lise 9. Son sınıf öğrencilerine trafikle ilgili eğitimler sürdürülmekte olup yılda 1500 öğrenciye ulaştırılmaktadır.

“Trafik kazalarının önlenmesi, taşıt kullanırken yapılmaması gereken davranışlardan uzak durulmasına bağlıdır”

Ülkemizin en değerli varlıklarından olan insanımızın ve milli servetimizin kaybına neden olan trafik kazalarının önlenmesi, öncelikle trafik kurallarına harfiyen uyulmasına, yaya ve diğer taşıt sürücülerine saygılı olunmasına ve taşıt kullanırken yapılmaması gereken davranışlardan uzak durulmasına bağlıdır. Bu nedenle herkesin trafik kurallarına uymalarının öncelikle kendi can güvenlikleri, huzurlu ve güvenli yaşamaları için gerekli olduğunu bir kez daha hatırlatır herkese kazasın ve sağlıklı günler dilerim.”

Tören, karayolu üzerinde araç kullanırken trafik kural ihlali yapmayarak, örnek davranış sergileyen ve kurumlarca belirlenen sürücülere ödüllerinin verilmesi ve trafik standını gezilmesiyle sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam