• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Trafikte Önce Siz Örnek Olun!”

“Trafikte Önce Siz Örnek Olun!”

 

Bilecik İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar’ın Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

            Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapan İl Emniyet Müdürü Gökpınar, trafik kazalarının büyük çoğunluğunun insan hatalarından kaynaklandığını söyledi. Gökpınar şunları aktardı:

            “Trafik kazalarının sebeplerinin başında; insan, taşıt, çevre, yol, denetim ve uygulama gelmektedir. Bu unsurların birinde meydana gelen olumsuz bir sonuç diğer unsurları da etkileyerek trafik sorunlarının oluşmasına sebep olmaktadır.

            Büyük çoğunluğu insan hatalarından kaynaklanan trafik kazalarının sonucunda; birçok vatandaşımız hayatını kaybetmekte, yaralanmakta ve buna bağlı olarak çok büyük maddi zararlar meydana gelmektedir. Bu da; toplum olarak bizlerin trafik konusunda yeterli bilince ve trafik kültürüne sahip olmadığımızı göstermektedir.

            Peki, bu sorunları nasıl çözebiliriz ve trafik kazalarını nasıl en aza indirebiliriz? Trafik kazalarının önlenmesi trafik güvenliğinin sağlanması ile mümkündür. Bu soruya verilebilecek en güzel cevap ya da anahtar kelime ise ‘Eğitim’dir. Bu da göstermektedir ki trafik kazalarını azaltmanın yolu, trafik eğitimi almaktan geçmektedir. Bu yüzden bu konuya gerekli duyarlılığı göstermeliyiz.

            Ve diyoruz ki; ‘Trafikte soruna değil, çözüme ortak olmak şartıyla, trafikte önce siz örnek olun! Diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz.’”

            Gökpınar’ın konuşmasının ardından Vali Yardımcısı Mehmet Öksüz yaptığı konuşmada, suç ve suçlulukla uğraşan kolluk güçlerinin, aynı zamanda Karayolu Trafik Güvenliği ile de ilgili olduğunu söyledi. Öksüz şöyle konuştu:

“Yasaları uygulamakla görevli kolluk güçlerimiz, trafik kazalarını azaltma konusunda, ne kadar gayret gösterirlerse göstersinler, diğer kamu kuruluşları ve toplum tarafından desteklenmedikleri takdirde başarılı olmalarına imkan bulunmamaktadır.

            Trafik kazalarını azaltma konusunda çözümü sadece polis ve jandarmadan beklemek yanlıştır. Görevli, yetkili ve sorumlu kurum ve kuruluşların da trafik kazalarını azaltması konusunda kendilerinden beklenen başarıyı göstermeleri gerekir. Çünkü devletin varlık sebebi ilk önce ve her şeyden önce vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamaktır.

            Trafik kazalarını kadere bağlamak da, çözümü güçleştiren anlayış ve değerlendirme oluşu nedeniyle yanlıştır. Kaza ile kaderi birbirine karıştırmamak gerekir.”

            Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar hafta ile ilgili yaptığı konuşmasında, “İlimizde ülkemizde yollar güzelleşiyor, araçlar güzelleşiyor ama trafik kazalarındaki ve insan sağlığındaki en önemli unsur insanların kendi dikkatleri, trafik kurallarına uymaları. Tüm alınmış olan tedbirlere riayet etmeleri neticesinde daha sağlıklı daha huzurlu seyir mümkün olabilecek.” dedi.

            Gerçekleştirilen konuşmaların ardından yılın trafik polisleri, jandarma personeli ve şoförlerine hediyeleri verildi. Trafik standının açılışının ardından kutlamalar sona erdi. Trafik standının yanında İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı standı da yer alıyor.

ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam