Bilecik TSO Tarafından “Tarımda Gelecek Vizyonu ve Akıllı Köy Uygulamaları” Semineri Düzenlendi.

Bilecik TSO Tarafından “Tarımda Gelecek Vizyonu ve Akıllı Köy Uygulamaları” Semineri Düzenlendi.

Bilecik Ticaret ve Sanayi Odasında “Tarımda Gelecek Vizyonu ve Akıllı Köy Uygulamaları” konulu seminer programı düzenlendi

Kırsal Kalkınma Uzmanı ve TABİT Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Yıldırım tarafından verilen seminerde; Ülkemizde ve dünyada tarım ve hayvancılık uygulamalarının geleceği hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Programa Bilecik Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Keskin, Bilecik TSO Meclis Başkanı Erdal Erşan, Bilecik TSO Meclis Üyeleri, Bilecik Kadın Girişimciler Yönetim Kurulu Başkanı Şermin Kahraman, Ziraat Odaları Başkanları, Kamu Kurumlarının yetkilileri, Muhtarlar, Bilecik TSO Üyeleri ve Çiftçiler katıldı.

Vodafone Akıllı Köy Uygulaması ve akıllı köylerin gelecekteki yerleri hakkında da bilgi verilen seminerde, Kırsal Kalkınma uzmanı Coşkun Yıldırım konuşma yaptı. Aydın’ın Koçarlar Beldesi Kasaplar köyünde  Belediye’nin kendilerine bir bataklık verdiğini ve bataklığı teknoloji ve inovasyon ile birleştirerek   çiftçinin kolayca üretim sağlamasına yardımcı olduklarını söyleyen Yıldırım, konuşmasının devamında şunları aktardı:

Sağmak zor iş ama biz akıllı köyde merkezi sağım sistemi kurduk”

“Yem pahalı süt ucuz bu yüzden hayvancılık yapılmaz diye bir şey yok. Sağım zor. Aile çiftçisi dişi hayvan bakmak istemiyor. Çünkü hayvan çiftçiyi eve bağlıyor. Eğer dişi hayvan bakmazsanız. Macaristan’da dişi hayvan bakan  çiftçiye para vermek zorunda kalırsınız.  Bu kadar basit. Biz bu sorunu çözeriz. Sağmak zor iş ama biz akıllı köyde merkezi sağım sistemi kurduk.”

Çiftçi gibi çalışıyorum”

“Çitçi yeniliklere kapalı değildir. Çiftçimiz sert olmalı. Dedesinden babasından ve kendisinin ürettiğiyle geçinmeyi kabul eder. Risk alır çiftçi üretir en güzelini de yapar. Nereden biliyorum? Çiftçi gibi yaşıyorum, çiftçi gibi çalışıyorum, çiftçi gibi düşünüyorum, çiftçi gibi hissediyorum  ve çiftçiler birlikte teknoloji geliştiriyorum.”

“Çiftçilik çok karlı bir iştir”

“Çiftçilik çok karlı bir iştir. Gelin hesaplayalım. Matematik en büyük kanıtıdır.  125 lira gübrenin çuvalı. Veya mazot pahalı. 50 dönümde bir toprak numunesi alınması gerekiyor. Biz 20 dönümde bir alıyoruz. Gübre pahalı diyenler gerçekten toprak tahlili yaptırıp o toprak tatliline göre reçete alıp uyguluyor mu? Tarlaya harcadığınız gübreyi, mazotu gelin hazırlayalım. Herkesin olmadığı zamanda ürünü çıkarırsan çiftçilik bitti diye ağlarsın.  İlaç tavsiyesini ilaç tavsiyesinden alın, gübre tavsiyesini de gübre bayisinden alın.”

Çiftçi dikkat etmiyor”

“Halinden memnun olan var mı? Dünyada üretimin değerlenmesi için çalışmamız lazım. Para kazanıyorum demeyeceksiniz, hayvancılık için söylüyorum. 16 ayda bir yavru almanız lazım . Hayvan kızgınlaştı  12 saatte döllemen gerekiyor. Gözünüzden kaçtı. 21 gün sonra tekrar kızgınlığa geliyor hayvan.  Bir hayvan 15 bin lira 20 günde o kadar parayı çöpe atmış oluyorsunuz. Siz bunu kaçırırsanız ortalama 6 kere kızgınlık dönemi kaçırmış olursunuz. Devlet buna destek veriyor. Biz parayı alıp çoğunun eksiklerini alıyoruz. Buza kulübesi almıyoruz.  Devlet 22 milyar destek veriyor ama üretim artmıyor. Çiftçi dikkat etmiyor.”

 “Her gün 1 milyonun üzerinde ziyaretçi Şeyh Edebali Türbesine geliyor ve burada para harcamıyorlar”

“Burnunuzun dibinde 20 milyon tüketici var. İstanbul’dan bahsediyorum. Bilecik’ten günlük 100 bin araç geçiyormuş. Ziraat Odası bir tane dükkan açsın oraya, köylerde yapın reçelleri satın orada. Bizim gibi insanlar mazeret üretmezler, çözüm üretir. Her gün 1 milyonun üzerinde ziyaretçi Şeyh Edebali Türbesine geliyor ve burada para harcamıyorlar.  1 milyon kişi geliyor ve siz oradan 50 lira kazanamıyorsanız, özür dilerim…

 Sizin topraklarınız halciye pazarlayacak kadar büyük değil

Girişimciler için fırsatlar var katma değerli gıda ürünleri üretmeniz lazım ve turizm destekli tarımsal pazarlamaya odaklanmanız lazım. Sizin topraklarınız halciye pazarlayacak kadar büyük değil.  Sizin bu fırsatları değerlendirip kar elde etmeniz lazım.”

Seminer Coşkun Yıldırım’ın gelen soruları cevaplandırmasıyla devam etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam