• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Tüketen Değil Üreten Bir Toplum Yaratmak En Büyük Emelimizdir”

“Tüketen Değil Üreten Bir Toplum Yaratmak En Büyük Emelimizdir”

 

Program, kursiyer Songül Çelik’in kursiyerler adına konuşma yapmasıyla başladı. Çelik, “Daha öncede Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılmış olan birçok kursa katıldım. Bu kurslarda birçok bilgi ve beceri edindim. Edinmiş olduğum bu bilgi ve becerileri kendi zevkime isteğime göre bir şeyler üretmek için kullandım. Hem boş vakitlerimi değerlendirdim, hem de üretici olmanın tadını tattım. Şimdi biliyorum ki, bende üretebiliyorum. Diğer kursiyer arkadaşlarımızla beraber ortak amacımız kurslarda edindiğimiz bu bilgi ve becerileri günlük hayatımızda kullanarak aile ekonomisine katkı sağlamaktır.

             Diğer yandan bu kurslar sayesinde güzel arkadaşlıklar kurarak sosyal çevremizi de geliştiriyoruz. Dostluklarımız ve arkadaşlıklarımız kurs süresiyle bağlı kalmayıp hayatımız boyunca devam etmektedir. Her yerde her zaman birbirimize yardımcı olmanın ve aile ortamı içinde bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

            İl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ali Kutlu ise yaptığı konuşmada, “Halk Eğitimi Merkezlerimiz yurt sathında gerek eğitimin tabana yayılması, gerekse kişisel becerilerin artırılması konusunda önemli görevler üstlenmişlerdir. Vatandaşlarımızın sosyal ve kültürel gelişmesini sağlamak, kişisel becerilerini ortaya çıkarmak, okuma-yazma bilmeyenlere öğretmek, kültürel eserleri korumak, yaşatmak, yaygınlaştırmak, yöre insanımıza en iyiyi, en doğruyu, en güzeli, her zaman ve her yerde herkese sunmak, tüketen değil üreten bir toplum yaratmak en büyük emelimizdir. Kursiyerlerimizden, kendileri için ürettikleri gibi başkaları içinde üretmelerini bekliyoruz.

            Merkezlerimiz meslek kurslarının yanı sıra sanatsal faaliyetlerin yapıldığı birer sanat evidir. Sanat penceresinden hayata bakış açısı çok geniştir. Eğitim ve öğretimin en önemli yanı insanları hayata bağlaması ve hayatla barışık hale getirmesidir. Bu yönüyle düşündüğümüz zaman örgün ve yaygın eğitim ayrılmaz bir ikili olduğunu görürüz. Eğitim ancak ve ancak toplum olarak desteklenirse ve gerçekleştirilirse bir anlam kazanır.

            2011-2012 eğitim ve öğretim yılında merkezimiz 271 kurs açmış ve 4281 kursiyerimiz belge almaya hak kazanmıştır. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın okuma yazma bilen kişi olmasını sağlamak hepimizin en önemli görevidir. Bu öğretim yılında 388 kişi okuryazar duruma getirilmiştir.

            Bu yıl ilk defa, yöremizde 1960 yıllarına kadar yapılmış ve bu gün itibariyle unutulmuş olan El Dokumasını canlandırmanın gayret ve çabası içinde olmanın mutluluğunu sizinle paylaşmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

            Etkinlik Ramazan Ergenç ve gitar kursu öğrencilerinin konseriyle devam etti. Sonrasında Vali Halil İbrahim Akpınar tarafından serginin açılışı yapıldı. Ziyaretçiler açılış sonrasında sergiyi gezdi.

            Belediye Kültür Sitesi’nde gerçekleşen açılışa Vali Halil İbrahim Akpınar, Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Hüseyin Can, Şube Müdürü Mahmut Güven, Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Yürükcü, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam