• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BÖLGESEL EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BÖLGESEL EĞİTİM TOPLANTISI YAPILDI

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2017 yılı Tüketici Hakem Heyeti Bölgesel Eğitim toplantısı Bursa’da gerçekleştirildi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) gerçekleştirilen toplantıya, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdür Yardımcısı Mikail Kılıç, Gümrük ve Ticaret Uzmanları Ekrem Demir ve Özden Yavaş, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Bursa Ticaret İl Müdürü Zübeyir Tokgöz, Bilecik Ticaret İl Müdürü Şinasi Balta, il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkanları, üye ve raportörleri katıldı.

Bursa Ticaret İl Müdürü Tokgöz, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun tüm bireyleri ilgilendiren bir kanun olduğunu söyledi.

Bir ürünü ticari ve üretim amacı dışında alan tüm gerçek ve tüzel kişilerin tüketici kapsamına girdiğini ifade eden Tokgöz, “Bu kanun, tüketicinin bilinçlenmesinin yanında mal ve hizmetlerde kalitenin artmasına da katkı sağlamaktadır. Bu açıdan yaptığımız iş, toplumu doğrudan ilgilendirmektedir ve çok önemlidir.” dedi.

Tüketici haklarının bireylerin en temel insani hakkı olduğuna değinen Tokgöz, şöyle konuştu:

“Tüketici hakkının ihlali, insan hakkının ihlali anlamına gelmektedir. Mal ve hizmet üretim ve tüketiminde sağlanacak yüksek standart bir medeniyet ölçüsüdür. Türk üreticisi ve tüketicisi bunu hak etmektedir. Tarihte tüketicinin korunması 13. yüzyılda kurulan Ahilik teşkilatına kadar dayanmaktadır. Ahiliğin kurucusu Ahi Evran, Ahilik teşkilatı kurgularken tüketicinin korunmasına da büyük önem vermiştir.”

Bursa, Bilecik ve Yalova illerindeki tüketici hakem heyetleri üyelerinin katıldığı toplantı, uzmanların sunumlarının ardından sona erdi.AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam