• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tüketicinin yeni gözdesi “Japon armudu”

Tüketicinin yeni gözdesi “Japon armudu”

İlçeye bağlı Çerkeşli Köyü'nde çiftçilikle uğraşan Mehmet Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, naşhi adıyla bilinen Japon armudunun, diğer armut çeşitlerinden farklı özelliklere sahip olduğunu belirterek, şimdiden tüketicinin gözdesi olduğunu söyledi.

Üzerinde benekleri bulunan bir elma tipinde ve armut ile kavun karışımı farklı bir aromaya sahip olduğunu anlatan Aslan, naşhi armudunun genellikle Marmara Bölgesi'nde yetiştirilmesine rağmen, yoğun bir pazar talebi oluşturulamadığını kaydetti.

Naşhi armudunun fazla bilinmediğini ve fazla tanıtımının yapılmadığını ifade eden Aslan, şöyle konuştu:

"Naşhinin hasat dönemi 10 Ağustos'tan itibaren başladı. Şu an damak tadı olarak en iyi kıvamında. Aromasının hem armut hem de kavun tadını andıran bir özelliği var. Şeker oranı çok yüksek. Yani, damak tadı deveci armudundan daha üstün diyebiliriz. Naşhi, tüketicinin yeni gözde ürünü olacaktır. Damak tadını bir sefer tadan, bir daha meyve almaya çıktığında, naşhiyi mutlaka soracaktır. Şu an 50-60 ton civarında bir ürün elde edebiliyoruz ancak ilerleyen yıllarda çok daha fazla talep ve üretim olacağını ümit ediyoruz. Naşhi armudunun bir diğer özelliği de uzun süre dayanıklı ve depolamaya çok müsait olması. Ağustosta depoya girmesine rağmen, nisan ayına kadar kendi özelliğini hiç kaybetmeden depoda bekleme özelliği var. Ürün kendisini hiç bozmadan depoda 8 ay garanti bekleyebiliyor. Elmadan çok farklı yani depolandığında kendi özelliklerini, suyunu kaybetmiyor. Dalında da uzun süre bekleyebiliyor. Yani olgunlaştığında yumuşama denilen bir işlemi yok. Naşhi, farklı bir damak tadıyla da çok hoş bir meyve."

Asya armudu olarak da bilinen naşhi armudunun anaç fidelerini, 2007 yılında yurtdışından getirttiklerini anlatan Aslan, halkın naşhiyi yeni yeni tanımaya başladığını özellikle Karadeniz Bölgesi'nde Trabzon halkının çok sevdiğini sözlerine ekledi.

– "Sadece büyük marketlerde bulunuyor"

Bilecik Tarım, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Alparslan Dankaz da dünyada Asya armudu, Çin veya elma armudu olarak tanınan naşhinin üretim ve ticaretinin, Doğu Asya'da, Çin, Japonya ve Kore'de ayrıca Yeni Zelanda ve Şili'de önemli miktarlarda yapıldığını belirtti.

Japonya'da yüzyıllardır 'Kraliyet meyveleri' arasında gösterilen ve kutsal bir meyve olduğuna inanılan naşhi armudunun son yıllarda Kaliforniya ile Avrupa da yetiştirilmeye başlandığını aktaran Dankaz, "Ülkemizde yaklaşık 15 yıldır yetiştirilen naşhi armudunun üretiminin 500 ila bin ton civarında olduğu tahmin edilmektedir. Asya armutları gevrek, sulu, tatlı ve kendine özgü aroması ile son yıllarda tüketicilerden talep görmeye başlamıştır. Üretimin yeterli olmaması nedeniyle ancak büyük marketlerde bulunabilen naşhi armutlarının üretiminin hızla artacağı ve ülkemiz için ileride ihracat potansiyeli olan bir meyve türü olacağı da ön görülmektedir" diye konuştu.

Balıkesir'den işçi olarak gelen ve bölgede çalışan işçiler de naşi armudunu ilk defa gördüklerini, toplamasının ve işçiliğinin de kolay olduğunu belirterek, tüketicinin de bu armudu çok seveceğini söyledi.AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam