• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tümtürk’ten ‘Doğu Türkistan’ Konferansı

Tümtürk’ten ‘Doğu Türkistan’ Konferansı

“Doğu Türkistan coğrafyası çok eski dönemlerden bu yana Türk yurdudur”

Doğu Türkistan Milli Meclisi Başkanı Seyit Tümtürk Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde katıldığı konferansta Çin hakimiyeti altında bulunan Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı zulmü anlattı. Milli Mefkure Kulübü tarafından organize edilen konferansı Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş da takip etti.

Konuşmasında Doğu Türkistan coğrafyasının çok eski dönemlerden bu yana bir Türk yurdu olduğunu belirten Tümtürk, Türklerin ruhi, milli ve manevi hamurunun Doğu Türkistan’da yoğrulduğunu söyledi ve hiçbir Türk’ün bu topraklarda yaşanan acılara kayıtsız kalamayacağını ifade etti. Çin devletinin Doğu Türkistan’da sistematik bir asimilasyon ve yok etme politikası izlediğini belirten Tümtürk, Doğu Türkistan halkının millî ve dinî kültürünü yaşamasına izin verilmediğini, bu duruma karşı gelen milyonlarca Türk’ün de hapishanelerde tutulduğunu söyledi. “Çin’in zulmü Firavun’u ve Nemrut’u aşmıştır.” diyen Tümtürk, Türk halkının Doğu Türkistan’da yaşanan acılara sessiz kalmamasını istedi.

Konferansın sonunda Rektör Prof. Dr. İbrahim Taş tarafından Seyit Tümtürk’e Üniversitenin anı tabağı, Milli Mefkure Kulübü akademik danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Cankara tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam