• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNE SÜRÜLEN KARA LEKE 27 MAYIS DARBESİ

TÜRK DEMOKRASİ TARİHİNE SÜRÜLEN KARA LEKE 27 MAYIS DARBESİ

Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı idama götüren, Türk Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen 27 Mayıs Darbesinin üzerinden 60 yıl geçti.

Türk Demokrasi Tarihinin en kara günlerinden birisi olan ve emir komuta zincirinin dışında 37 düşük rütbeli asker tarafından gerçekleştirilen, 27 Mayıs Darbesinin üzerinden tam 60 yıl geçti. 27 Mayıs Darbesi, halkın özgür iradesi ile seçilen Demokrat Parti hükümetin devrilmesine Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilmesine sebep oldu.

Türkiye tarihine utanç vesikası olarak geçen ihtilal sonrası Anayasa ve TBMM feshedildi, siyasi faaliyetler bir süreliğine askıya alındı. Yargılamaların yapıldığı, Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edildi.

27 Mayıs Darbesinin 60’ıncı yılında, Bilecik’ten de kınma mesajları yayımlandı

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik’te bulunan Belediye Başkanları ve STK temsilcileri 27 Mayıs darbesini kınayan mesajlar yayımladı.

Demokrasiye vurulan darbenin üzerinden tam 60 yıl geçti

AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, “Demokrasiye vurulan darbenin üzerinden tam 60 yıl geçti. 27 Mayıs 1960 darbesi Cumhuriyet tarihimize çalınmış kara bir leke olarak geçti. Cuntacılar tarafından katledilen merhum Başbakanımız Adnan Menderes ve arkadaşlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

 

“Demokrasi uğruna mücadele verenleri rahmetle anıyoruz”

Pazaryeri Belediye Başkanı Zekiye Tekin, 27 Mayıs Darbesini kınayarak, “Milletimizin iradesine karşı koyulan 27 Mayıs 1960 darbesini kınıyor, demokrasi uğruna mücadele veren merhum başbakanımız Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz” dedi.

 

“Tarih Menderes’i haklı çıkarmıştır”

Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, 27 Mayıs Darbesinin Türk demokrasi ve siyasi hayatına kara bir leke olarak geçtiğini ifade etti. Başkan Suer, “Türk demokrasi ve siyasi hayatına kara bir leke olan 27 Mayıs 1960 darbesi ile büyümekte ve kalkınmakta olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Demokrasimiz hedef alınmıştır. Darbeci cunta, Başbakan Adnan Menderes, Dış İşleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu, Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ı idam etmiş, Mayıs 1950’de halkın büyük desteğini alan Demokrat Parti’nin siyasi hayatını sona erdirerek tarihimize utanç bir leke bırakmıştır. Menderes kendisini idam eden darbecilere yazdığı mektupta son söz olarak “Dirimden korkmayacaktınız ama şimdi Millet el ele vererek Adnan Menderes’in ölüsü ebediyete kadar sizi takip edecek ve bir gün sizi silip süpürecektir.

Buna rağmen duam sizlerle beraberdir. demiş ve tarih Menderes’i haklı çıkarmıştır” dedi.

 

“27 Mayıs darbesini unutmadık, unutmayacağız”

Memur Sen Bilecik İl Temsilcisi ve Sağlık Sen Bilecik Şube Başkanı Süleyman Akyıldız’da 27 Mayıs darbesini kınarken, “Tarihimize kara bir leke olarak geçen 27 Mayıs darbesini unutmadık, unutmayacağız! 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında demokrasi şehitleri Adnan Menderes ve arkadaslarını rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun,  Mekanları cennet olsun” ifadelerine yer verdi.

“Tarih sussa da biz susmayacağız Başvekilim”

Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, “Tarih sussa da biz susmayacağız Başvekilim… Güzel ülkemin darbeler tarihinin ilk ve de en acı halkası 27 Mayıs Darbesini hüzünle, acıyla yâd ediyor, tüm darbeleri, darbecileri ve destekçilerini nefretle kınıyor idam edilen Demokrasi Şehitleri Başvekil Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı rahmet ve minnetle anıyorum..”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam